Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor chipbedrijven op beurs na lancering Chinese AI-app

Aandacht voor chipbedrijven op beurs na lancering Chinese AI-app

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag uit naar de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. In Japan stonden de chipbedrijven flink onder druk en ook de Amerikaanse chipbedrijven lijken verder weg te zakken, na de verliezen op vrijdag. De koersdalingen volgen op de lancering van een nieuwe chatbot van de Chinese start-up DeepSeek. Die zou die van grotere concurrenten, zoals ChatGPT van OpenAI, overtreffen en zou veel minder kosten om te trainen en te ontwikkelen.

China lijkt daarmee toch een inhaalslag te hebben gemaakt op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI), ondanks de maatregelen van de Verenigde Staten om de nieuwste chiptechnologieën uit Chinese handen te houden. Eerder vorige week gingen de chipbedrijven nog flink omhoog, na de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in AI. Die investeringen worden gedaan via een samenwerkingsverband van OpenAI, de Japanse techinvesteerder SoftBank en Oracle.

SoftBank zakte nu 8 procent in Tokio en de Japanse chipbedrijven Advantest en Tokyo Electron verloren dik 8 en bijna 5 procent. De Nikkei in Tokio daalde daardoor 0,9 procent. In Zuid-Korea en Taiwan, waar veel grote chipbedrijven gevestigd zijn, waren de beurzen gesloten.

Importheffingen Trump

De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 0,7 en 0,1 procent, waarbij Chinese techbedrijven verbonden aan DeepSeek winsten lieten zien. Een onverwachte krimp van de Chinese industrie in januari hield de winsten echter beperkt. Ook de dreiging van president Trump om importheffingen van tot 50 procent in te voeren op producten uit Colombia, zorgde voor onrust.

Trump kondigde tal van sancties aan voor Colombia omdat de president van het land, Gustavo Petro, zondag weigerde deportatievluchten te laten landen. Enkele uren later trok Trump de importtarieven weer in, nadat Colombia toch akkoord ging met alle eisen van Trump en de deportatievluchten naar het land werden hervat.

De AEX-index op het Damrak lijkt ruim 1 procent lager te beginnen aan de nieuwe week. De beurshandel staat deze week verder in het teken van de rentebesluiten van de Amerikaanse Federal Reserve en de Europese Centrale Bank (ECB). De Fed houdt woensdag naar verwachting een rentepauze, terwijl de ECB donderdag de rente waarschijnlijk verder verlaagt. Ook komen er veel grote bedrijven met resultaten, waaronder ASML, Shell, Apple, Meta, Microsoft en Tesla.

Meer uit Financieel

Tanken in Duitsland duurder voor automobilisten

MÜNCHEN (ANP) - Nederlandse automobilisten die gaan tanken over de Duitse grens moeten meer betalen voor benzine en diesel door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de Duitse automobilistenclub ADAC steeg de gemiddelde landelijke prijs van een liter diesel in de vroege ochtendspits op woensdag tot 2,054 euro. Dat is het hoogste niveau sinds september 2022.

40 minuten geleden
Gasprijs weer omlaag na dagen met forse stijgingen

AMSTERDAM (ANP) - De gasprijs is woensdag weer wat gedaald, na twee dagen met stijgingen van tientallen procenten. Handelaren proberen een Amerikaans plan om cruciale tankertransporten in het Midden-Oosten te beschermen op waarde te schatten. Intussen passen energieleveranciers in Nederland massaal contracten aan, terwijl er bij consumenten een run lijkt ontstaan op vaste energiecontracten.

41 minuten geleden
Franse minister: volgende week G7-vergadering over Iran

PARIJS (ANP/AFP) - De ministers van Financiën van de landen van de G7 gaan volgende week praten over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zei de Franse minister van Financiën Roland Lescure tegen de Franse radiozender Franceinfo. Volgens hem zal die vergadering waarschijnlijk begin volgende week worden gehouden.

2 uur geleden
Economen: oorlog Iran kan Nederlander hard in portemonnee raken

UTRECHT (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten kan Nederlanders hard in de portemonnee raken. Daarvoor waarschuwen economen van Rabobank, die verschillende scenario's hebben doorgerekend met de impact op de Nederlandse economie. In het ongunstigste onderzochte scenario piekt de benzineprijs rond de 3 euro per liter, terwijl een nieuw energiecontract tijdelijk oploopt tot ruim 400 euro per maand.

3 uur geleden
AEX opent hoger na forse verliezen deze week door oorlog Iran

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag hoger geopend. De hoofdgraadmeter leed eerder deze week nog forse verliezen door zorgen bij beleggers over de oorlog in het Midden-Oosten. Nu lijken beleggers weer voorzichtig in te stappen.

3 uur geleden
Prijzen Nederlandse pomp verder omhoog door oorlog Midden-Oosten

EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn woensdag verder opgelopen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers zijn de adviesprijzen van de grote oliemaatschappijen voor de tweede dag op rij met centen per liter gestegen. Hoeveel automobilisten precies meer kwijt zijn, verschilt per tankstation.

4 uur geleden
Warmtepomp vóór volle isolatie versnelt verduurzaming, zegt TNO

DEN HAAG (ANP) - De verduurzaming van woningen in Nederland kan flink versneld worden als er al wordt geïnvesteerd in warmtepompen voordat de woningen helemaal op en top zijn geïsoleerd. Dat stelt onderzoeksorganisatie TNO na een nieuwe studie waarin de effectiviteit van verschillende combinaties van isolatie en verwarmingsinstallaties is onderzocht.

4 uur geleden