Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor chipbedrijven op beurs na lancering Chinese AI-app

Aandacht voor chipbedrijven op beurs na lancering Chinese AI-app

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag uit naar de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. In Japan stonden de chipbedrijven flink onder druk en ook de Amerikaanse chipbedrijven lijken verder weg te zakken, na de verliezen op vrijdag. De koersdalingen volgen op de lancering van een nieuwe chatbot van de Chinese start-up DeepSeek. Die zou die van grotere concurrenten, zoals ChatGPT van OpenAI, overtreffen en zou veel minder kosten om te trainen en te ontwikkelen.

China lijkt daarmee toch een inhaalslag te hebben gemaakt op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI), ondanks de maatregelen van de Verenigde Staten om de nieuwste chiptechnologieƫn uit Chinese handen te houden. Eerder vorige week gingen de chipbedrijven nog flink omhoog, na de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in AI. Die investeringen worden gedaan via een samenwerkingsverband van OpenAI, de Japanse techinvesteerder SoftBank en Oracle.

SoftBank zakte nu 8 procent in Tokio en de Japanse chipbedrijven Advantest en Tokyo Electron verloren dik 8 en bijna 5 procent. De Nikkei in Tokio daalde daardoor 0,9 procent. In Zuid-Korea en Taiwan, waar veel grote chipbedrijven gevestigd zijn, waren de beurzen gesloten.

Importheffingen Trump

De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 0,7 en 0,1 procent, waarbij Chinese techbedrijven verbonden aan DeepSeek winsten lieten zien. Een onverwachte krimp van de Chinese industrie in januari hield de winsten echter beperkt. Ook de dreiging van president Trump om importheffingen van tot 50 procent in te voeren op producten uit Colombia, zorgde voor onrust.

Trump kondigde tal van sancties aan voor Colombia omdat de president van het land, Gustavo Petro, zondag weigerde deportatievluchten te laten landen. Enkele uren later trok Trump de importtarieven weer in, nadat Colombia toch akkoord ging met alle eisen van Trump en de deportatievluchten naar het land werden hervat.

De AEX-index op het Damrak lijkt ruim 1 procent lager te beginnen aan de nieuwe week. De beurshandel staat deze week verder in het teken van de rentebesluiten van de Amerikaanse Federal Reserve en de Europese Centrale Bank (ECB). De Fed houdt woensdag naar verwachting een rentepauze, terwijl de ECB donderdag de rente waarschijnlijk verder verlaagt. Ook komen er veel grote bedrijven met resultaten, waaronder ASML, Shell, Apple, Meta, Microsoft en Tesla.

Meer uit Financieel

Magnum-topman vindt dat oprichter Ben & Jerry's moet loslaten

LONDEN (ANP) - De topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC) haalt vlak voor de beursgang van het ijsbedrijf uit naar Ben Cohen, een van de oprichters van dochteronderneming Ben & Jerry's. Cohen moet dat merk loslaten en "overdragen aan een nieuwe generatie", zei TMICC-topman Peter ter Kulve tegen de krant Financial Times (FT).

3 uur geleden
Macron dreigt China met heffingen om handelsoverschot met EU

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft China gedreigd met importheffingen als het Aziatische land zijn handelsoverschot met de Europese Unie niet verkleint. Dat heeft hij na afloop van een bezoek aan China gezegd in een interview met de zakenkrant Les Echos.

3 uur geleden
Indiase toezichthouder eist uitleg Elbers voor chaos bij IndiGo

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase toezichthouder voor burgerluchtvaart heeft de Nederlandse topman van IndiGo, Pieter Elbers, 24 uur de tijd gegeven om met een verklaring te komen voor de grote chaos bij die luchtvaartmaatschappij. IndiGo schrapte de afgelopen dagen duizenden vluchten in India door roosterproblemen. Die gaten in de planning ontstonden nadat de wettelijk verplichte rusttijden voor piloten waren verruimd.

7 uur geleden
Musk pleit voor afschaffing van EU na hoge boete voor X

SAN FRANCISCO (ANP/DPA) - De Amerikaanse miljardair Elon Musk vindt dat de EU moet worden opgeheven, schreef hij op zijn socialemediaplatform X. Musk reageerde hiermee op de miljoenenboete van de EU tegen zijn berichtendienst.

1 dag geleden
India grijpt in na chaos op luchthavens door problemen IndiGo

MUMBAI (AFN/BLOOMBERG) - India heeft zaterdag ingegrepen door maximumprijzen van vliegtickets in te stellen en extra treinen in te zetten, nadat duizenden reizigers waren gestrand door geannuleerde vluchten. De regering heeft prijsrestricties opgelegd om te voorkomen dat "buitensporig hoge vliegtarieven door bepaalde luchtvaartmaatschappijen in rekening worden gebracht." De maatregelen blijven van kracht "tot de situatie volledig is gestabiliseerd", staat in een verklaring.

1 dag geleden
Koperprijs stijgt naar recordhoogte door hamsteringen in VS

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De koperprijs is deze week tot een recordhoogte gestegen, aangedreven door vrees voor een wereldwijd tekort aan het industriƫle metaal. Grondstoffenhandelaren verwachten een tekort als gevolg van het hamsteren van koper in de Verenigde Staten. Ook werd de vraag aangewakkerd door een rapport van de invloedrijke zakenbank Citigroup, waarin wordt voorspeld dat de koperprijs verder zal stijgen.

1 dag geleden
Schrijversvakbond: blokkeer overname Warner Bros. door Netflix

LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een grote vakbond van schrijvers voor film en televisie in de Verenigde Staten vindt dat de overname van de film- en tv-studio's en het streamingplatform HBO Max van Warner Bros. Discovery door Netflix "moet worden geblokkeerd". Volgens de Writers Guild of America (WGA) vormt de overname een bedreiging voor scenaristen, producenten, regisseurs en bioscoopeigenaren.

1 dag geleden