Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor chipbedrijven op beurs na lancering Chinese AI-app

Aandacht voor chipbedrijven op beurs na lancering Chinese AI-app

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag uit naar de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. In Japan stonden de chipbedrijven flink onder druk en ook de Amerikaanse chipbedrijven lijken verder weg te zakken, na de verliezen op vrijdag. De koersdalingen volgen op de lancering van een nieuwe chatbot van de Chinese start-up DeepSeek. Die zou die van grotere concurrenten, zoals ChatGPT van OpenAI, overtreffen en zou veel minder kosten om te trainen en te ontwikkelen.

China lijkt daarmee toch een inhaalslag te hebben gemaakt op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI), ondanks de maatregelen van de Verenigde Staten om de nieuwste chiptechnologieën uit Chinese handen te houden. Eerder vorige week gingen de chipbedrijven nog flink omhoog, na de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in AI. Die investeringen worden gedaan via een samenwerkingsverband van OpenAI, de Japanse techinvesteerder SoftBank en Oracle.

SoftBank zakte nu 8 procent in Tokio en de Japanse chipbedrijven Advantest en Tokyo Electron verloren dik 8 en bijna 5 procent. De Nikkei in Tokio daalde daardoor 0,9 procent. In Zuid-Korea en Taiwan, waar veel grote chipbedrijven gevestigd zijn, waren de beurzen gesloten.

Importheffingen Trump

De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 0,7 en 0,1 procent, waarbij Chinese techbedrijven verbonden aan DeepSeek winsten lieten zien. Een onverwachte krimp van de Chinese industrie in januari hield de winsten echter beperkt. Ook de dreiging van president Trump om importheffingen van tot 50 procent in te voeren op producten uit Colombia, zorgde voor onrust.

Trump kondigde tal van sancties aan voor Colombia omdat de president van het land, Gustavo Petro, zondag weigerde deportatievluchten te laten landen. Enkele uren later trok Trump de importtarieven weer in, nadat Colombia toch akkoord ging met alle eisen van Trump en de deportatievluchten naar het land werden hervat.

De AEX-index op het Damrak lijkt ruim 1 procent lager te beginnen aan de nieuwe week. De beurshandel staat deze week verder in het teken van de rentebesluiten van de Amerikaanse Federal Reserve en de Europese Centrale Bank (ECB). De Fed houdt woensdag naar verwachting een rentepauze, terwijl de ECB donderdag de rente waarschijnlijk verder verlaagt. Ook komen er veel grote bedrijven met resultaten, waaronder ASML, Shell, Apple, Meta, Microsoft en Tesla.

Meer uit Financieel

Delfland zoekt water voor met droogte kampende glastuinbouw

DELFT (ANP) - Het Hoogheemraadschap van Delfland en Glastuinbouw Nederland kijken of er extra water beschikbaar kan komen voor met droogte kampende tuinders. In een gesprek tussen het waterschap en de sector zijn zaterdag drie mogelijke oplossingen besproken, die zullen worden onderzocht. Een daarvan is zoet oppervlaktewater van buiten het gebied met tankwagens aanvoeren.

52 minuten geleden
Trump probeert opnieuw Fed-bestuurder Cook te ontslaan

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump probeert opnieuw Fed-bestuurder Lisa Cook te ontslaan. Hiermee zet hij zijn aanvallen op de onafhankelijkheid van de centrale bank door, schrijft persbureau Reuters op basis van een deze week door het Witte Huis verstuurde brief. In juni weigerde het Hooggerechtshof Trump nog de toestemming om Cook uit haar functie te zetten.

3 uur geleden
Vrachtwagens mogen in Duitsland tijdelijk ook op zondag de weg op

DÜSSELDORF (ANP/DPA) - Verschillende Duitse deelstaten staan bij hoge uitzondering toe dat vrachtwagens ook op zondag de weg op mogen in verband met de lage waterstanden in de Rijn. Hiermee moet worden voorkomen dat de bevoorradingsketens vastlopen nu de binnenvaart wordt beperkt.

3 uur geleden
Europese kritiek op Meta en TikTok om desinformatie over Ceuta

BRUSSEL (ANP/DPA) - Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische Soevereiniteit) heeft Facebook-moederbedrijf Meta en TikTok bekritiseerd om hun aanpak van desinformatie tijdens de recente migratiecrisis in Ceuta. Ze heeft na een gesprek met de twee bedrijven op X gepleit voor strenger toezicht op socialemediaplatforms tijdens crises.

4 uur geleden
ABN AMRO: Nederlanders gaven minder uit tijdens extreme hitte

AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben tijdens de extreme hitte in juni minder geld uitgegeven. Dat constateren onderzoekers van ABN AMRO op basis van transactiegegevens van klanten tijdens de hittegolf. Volgens de bank veranderden de bestedingen vooral op het platteland.

5 uur geleden
Zandvoort denkt nog jaren te profiteren van 'marketingmachine' F1

ZANDVOORT (ANP) - Zandvoort verwacht nog jaren te profiteren van de "fantastische marketingmachine" die de Formule 1 is. Dat zegt voorzitter Tom van der Veen van ondernemerskoepel Ondernemers Belangen Zandvoort in aanloop naar de voorlopig laatste editie van de Dutch Grand Prix over twee weken. "Dat gemis valt niet volledig op te vangen. Er zou heel veel geld in moeten als we de hele wereld willen blijven bereiken."

6 uur geleden
Wall Street sluit hoger na banencijfer VS, Airbnb uitblinker

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger geëindigd. Beleggers reageerden op een tegenvallend banenrapport van de Amerikaanse overheid. Een grote winnaar op Wall Street was Airbnb. Het verhuurplatform voor vakantiehuisjes verhoogde de omzetverwachting voor de tweede keer dit jaar.

15 uur geleden