
Aandacht voor chipbedrijven op beurs na lancering Chinese AI-app
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag uit naar de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. In Japan stonden de chipbedrijven flink onder druk en ook de Amerikaanse chipbedrijven lijken verder weg te zakken, na de verliezen op vrijdag. De koersdalingen volgen op de lancering van een nieuwe chatbot van de Chinese start-up DeepSeek. Die zou die van grotere concurrenten, zoals ChatGPT van OpenAI, overtreffen en zou veel minder kosten om te trainen en te ontwikkelen.
China lijkt daarmee toch een inhaalslag te hebben gemaakt op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI), ondanks de maatregelen van de Verenigde Staten om de nieuwste chiptechnologieën uit Chinese handen te houden. Eerder vorige week gingen de chipbedrijven nog flink omhoog, na de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om minstens 500 miljard dollar te investeren in AI. Die investeringen worden gedaan via een samenwerkingsverband van OpenAI, de Japanse techinvesteerder SoftBank en Oracle.
SoftBank zakte nu 8 procent in Tokio en de Japanse chipbedrijven Advantest en Tokyo Electron verloren dik 8 en bijna 5 procent. De Nikkei in Tokio daalde daardoor 0,9 procent. In Zuid-Korea en Taiwan, waar veel grote chipbedrijven gevestigd zijn, waren de beurzen gesloten.
Importheffingen Trump
De beurzen in Hongkong en Shanghai wonnen 0,7 en 0,1 procent, waarbij Chinese techbedrijven verbonden aan DeepSeek winsten lieten zien. Een onverwachte krimp van de Chinese industrie in januari hield de winsten echter beperkt. Ook de dreiging van president Trump om importheffingen van tot 50 procent in te voeren op producten uit Colombia, zorgde voor onrust.
Trump kondigde tal van sancties aan voor Colombia omdat de president van het land, Gustavo Petro, zondag weigerde deportatievluchten te laten landen. Enkele uren later trok Trump de importtarieven weer in, nadat Colombia toch akkoord ging met alle eisen van Trump en de deportatievluchten naar het land werden hervat.
De AEX-index op het Damrak lijkt ruim 1 procent lager te beginnen aan de nieuwe week. De beurshandel staat deze week verder in het teken van de rentebesluiten van de Amerikaanse Federal Reserve en de Europese Centrale Bank (ECB). De Fed houdt woensdag naar verwachting een rentepauze, terwijl de ECB donderdag de rente waarschijnlijk verder verlaagt. Ook komen er veel grote bedrijven met resultaten, waaronder ASML, Shell, Apple, Meta, Microsoft en Tesla.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor benzine is zaterdag meer dan 1 cent per liter gestegen door de spanningen in het Midden-Oosten. Bij pompen van TotalEnergies en Texaco zijn er zelfs 2 cent per liter bijgekomen, volgt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers dat hierover dagelijks cijfers bijhoudt. Ook diesel is duurder dan een dag eerder.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vorig jaar veel verdiend aan inkomsten uit crypto's en zijn golfresorts. Ook uit de verkoop van bijvoorbeeld Trump Sneakers en parfums kwam geld binnen, volgt uit een vrijgekomen document. Het rapport geeft een kijkje in de enorme zakelijke belangen van de miljardair in het Witte Huis.
15 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Boeing heeft zaterdag voor het eerst sinds president Donald Trump begin april een golf aan importheffingen instelde weer een vliegtuig geleverd aan een Chinese luchtvaartmaatschappij. Dit lijkt een teken van toenadering tussen beide landen, nu Washington en Beijing de spanningen proberen te verminderen.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond CNV gaat in op de uitnodiging van NS voor hervatting van het cao-overleg. Daarbij belooft de bond tot in ieder geval woensdag geen nieuwe stakingen aan te kondigen. Het is onduidelijk of de andere bonden voor die tijd al wel met nieuwe acties willen komen.
17 uur geledenFREMONT (ANP/BLOOMBERG) - De hersenimplantaatstart-up Neuralink van Elon Musk heeft een hersenimplantaat gebruikt om een aap iets te laten zien dat er fysiek niet was. Dit is volgens het Amerikaanse bedrijf een belangrijke stap richting het doel om blinde mensen te helpen zien.
18 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met flinke verliezen gesloten. De aanvallen die Israël en Iran sinds donderdag- op vrijdagnacht op elkaar hebben uitgevoerd, wakkerden de zorgen van beleggers aan over een escalatie van het conflict in het Midden-Oosten.
1 dag geledenTOKIO (ANP) - Japan en de Verenigde Staten willen de gesprekken over een handelsovereenkomst tussen de twee landen versnellen. De Japanse premier Shigeru Ishiba zei vrijdag dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het hierover eens zijn geworden.
1 dag geleden