Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor chipbedrijven en rentebesluit ECB op Damrak

Aandacht voor chipbedrijven en rentebesluit ECB op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar de chipsector en het rentebesluit in de eurozone. De chipbedrijven lieten woensdag forse verliezen zien door de vrees voor strengere Amerikaanse regels voor de export naar China. Zo kelderde ASML zo'n 11 procent, waarmee de chipmachinefabrikant bijna 43 miljard euro aan beurswaarde verloor.

Het was de grootste koersdaling voor ASML sinds maart 2020. De angst voor de verdere handelsbeperkingen overschaduwden de sterke kwartaalresultaten die ASML woensdag naar buiten bracht. Analisten van DZ Bank haalden ASML van hun kooplijst af, terwijl de kenners van Fubon Securities het aandeel juist op de kooplijst plaatsten na de koersval. Ook op Wall Street werden flinke verliezen geleden in de chipsector. De Philadelphia Stock Exchange Semiconductor Index, een belangrijke graadmeter voor de chipsector, kelderde bijna 7 procent en techgraadmeter Nasdaq zakte 2,8 procent.

De Europese Centrale Bank (ECB) zal later op de dag vrijwel zeker de rente ongewijzigd laten op 3,75 procent. De centrale bank in Frankfurt verlaagde vorige maand voor het eerst sinds 2019 de leenkosten in het eurogebied. President Christine Lagarde waarschuwde wel dat de strijd tegen de inflatie nog niet voorbij is. Verdere renteverlagingen zullen volgens haar per vergadering worden bekeken. Op de financiƫle markten wordt gehoopt dat de ECB de rente in september weer gaat verlagen.

Vlak begin

De AEX-index op het Damrak lijkt vlak te beginnen, na de koersval van 1,8 procent een dag eerder. Op de Aziatische aandelenmarkten gingen de chipbedrijven donderdag verder omlaag. In Tokio kelderde Tokyo Electron 9 procent. De Japanse fabrikant van chipapparatuur zakte een dag eerder al ruim 7 procent. De Nikkei in Tokio zakte 2,4 procent. Ook de grote Taiwanese chipproducent TSMC (min 2,4 procent) zakte verder weg, ondanks beter dan verwachte resultaten in het tweede kwartaal.

Groothandelsbedrijf Sligro en apparatenproducent Nedap kwamen met cijfers. Sligro boekte iets minder omzet in de eerste zes maanden van het jaar. Door gestegen rentelasten leed het bedrijf een nettoverlies van 1 miljoen euro. Nedap zag de omzet en winst dalen in de eerste jaarhelft. Wel rekent het bedrijf op groei in de tweede jaarhelft.

De euro bleef onveranderd op 1,0933 dollar. Een vat Amerikaanse olie klom 0,7 procent in prijs tot 83,42 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 85,45 dollar per vat.

Meer uit Financieel

EU-lidstaten geven laatste akkoord voor handelsdeal met de VS

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben het laatste akkoord gegeven voor het eerste deel van de handelsdeal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. De deal wordt van kracht als deze verschijnt in het zogeheten EU-publicatieblad, wat meestal niet lang duurt na een definitief akkoord.

46 minuten geleden
Niet-bezwaarmakers box 3-heffing hebben geen recht op teruggave

DEN HAAG (ANP) - Belastingplichtigen die niet op tijd bezwaar hebben gemaakt tegen de onwettige box 3-heffing, hebben geen recht op teruggave. Dat heeft de Hoge Raad donderdag geoordeeld. De hoogste rechter volgt het advies van de advocaat-generaal, die eerder ook stelde dat niet iedereen gecompenseerd hoeft te worden voor de onwettige vermogensrendementsheffing over de jaren 2017-2020.

57 minuten geleden
AEX opent hoger door koersherstel chipbedrijven

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is donderdag met winst aan de dag begonnen. De AEX, de belangrijkste beursindex op het Damrak, werd gestuwd door een koersherstel bij de chipbedrijven. ASML, Besi en ASMI stegen tot 5 procent na positieve cijfers en sterke vooruitzichten van geheugenchipfabrikant Micron.

2 uur geleden
easyJet slaat vierde overnamepoging van Castlelake af

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse luchtvaartmaatschappij easyJet heeft opnieuw een verhoogd overnamebod van investeringsmaatschappij Castlelake afgewezen. Het bod van 6,50 pond per aandeel is de vierde poging van de Amerikaanse investeerder om de prijsvechter over te nemen.

2 uur geleden
H&M boekt lagere omzet door negatieve wisselkoerseffecten

STOCKHOLM (ANP) - Het Zweedse kledingconcern Hennes & Mauritz (H&M) heeft het afgelopen kwartaal een lagere omzet geboekt door nadelige valuta-effecten.

2 uur geleden
FT: luchthavens Rome vrezen chaos door EU-inreiscontrolesysteem

ROME (ANP) - De luchthavens van Rome zijn genoodzaakt het nieuwe, omstreden biometrische grenscontrolesysteem van de EU tijdelijk op te schorten om de grote toestroom van zomertoeristen te kunnen verwerken. Dat heeft Marco Troncone, hoofd van het bedrijf dat de luchthavens van de Italiaanse hoofdstad beheert, gezegd in een interview met de Financial Times.

3 uur geleden
Adviesorgaan pleit voor ingrijpende koerswijziging op woningmarkt

DEN HAAG (ANP) - Het College van Rijksbouwmeester en Rijksadviseurs (CRa) pleit voor een ingrijpende koerswijziging om de woningcrisis in Nederland aan te pakken. Volgens het adviesorgaan van de rijksoverheid is een eerlijker woonstelsel noodzakelijk om de kansongelijkheid op de woningmarkt te verminderen. Het CRa deed donderdag zes aanbevelingen in het rapport 'Thuis in de toekomst'.

5 uur geleden