Aandacht voor banenrapport VS en update Shell op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs wordt vrijdag vooral uitgekeken naar het officiële banenrapport van de Amerikaanse overheid. Het banencijfer speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve. Een sterke arbeidsmarkt geeft de centrale bank meer ruimte om de rente verder te verhogen in de strijd tegen de inflatie.
Donderdag meldde loonstrookverwerker ADP al dat er in december 235.000 banen zijn bijgekomen in de Amerikaanse private sector. In het rapport van de overheid worden ook de banen in de publieke sector meegenomen. Donderdag bleek ook dat het aantal wekelijkse aanvragen van werkloosheidsuitkeringen in de Verenigde Staten weer was afgenomen.
De sterke cijfers over de arbeidsmarkt zorgden donderdag op Wall Street voor vrees voor meer renteverhogingen door de Fed. Fed-bestuurder James Bullard bracht wel wat verlichting door te zeggen dat de eerste tekenen dat de inflatie afneemt er zijn, maar de aandelenbeurzen in New York sloten desondanks met stevige verliezen.
Shell
Daarnaast buigen beleggers zich over een handelsupdate van Shell over de prestaties en productie van de diverse onderdelen in het afgelopen kwartaal. Het olie- en gasconcern verwacht onder meer dat de inkomsten uit de handel in gas aanzienlijk hoger zullen liggen dan in het derde kwartaal. De extra belastingmaatregelen in de EU en het Verenigd Koninkrijk zullen volgens het concern een impact van zo'n 2 miljard dollar hebben op de winst in het vierde kwartaal.
De AEX-index op Beursplein 5 lijkt licht hoger te gaan beginnen. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met kleine plussen beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen vrijdag overwegend omhoog. De Nikkei in Tokio sloot 0,6 procent hoger na een verdere groei van de Japanse dienstensector in december.
Samsung
In de tech- en chipsector verwerken beleggers de resultaten van Samsung. De elektronica- en chipfabrikant zag de bedrijfswinst afgelopen kwartaal het sterkste dalen in meer dan tien jaar. Het grootste bedrijf van Zuid-Korea kampt met een zwakke vraag naar geheugenchips, smartphones en beeldschermen doordat consumenten vanwege de stijgende rentetarieven en hoge inflatie minder uitgeven aan elektronica.
Bierbrouwer Heineken zal mogelijk profiteren van een koopadvies door Morgan Stanley. Het Belgische vastgoedbedrijf Retail Estates liet weten dertien winkelpanden in de Woonmall Alexandrium in Rotterdam te hebben gekocht voor zo'n 22,4 miljoen euro.
De euro was 1,0513 dollar waard, tegen 1,0525 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent meer op 74,42 dollar per vat. Brentolie werd ook 1 procent duurder, op 79,45 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China investeert dit jaar naar verwachting 940 miljard dollar in energie, dat is meer dan welk ander land ook. Dat meldt de Chinese staatsomroep CCTV op basis van een rapport van een Chinese organisatie die zich bezighoudt met economische ontwikkelingen.
48 minuten geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse vakbond IG Metall heeft werknemers van een Mercedes-Benz-fabriek in Berlijn opgeroepen om maandagochtend het werk neer te leggen. De vakbond is niet tevreden over het verloop van de onderhandelingen voor een nieuwe cao in de metaalelektroindustrie.
2 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in oktober gedaald na het bereiken van het hoogste niveau in bijna vier jaar, meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Dat komt door een zwakke vraag en optimisme over de geplande gesprekken tussen Rusland en Oekraïne in Abu Dhabi. Met name de prijzen van granen en vlees zijn lager.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft opnieuw Russische onderdelen van een internationaal bedrijf onder tijdelijk beheer van een Russische entiteit gezet. Het gaat om bezittingen van Japan Tobacco in het land. De fabrikant van sigaretten van Winston en Camel is daarmee de laatste in een reeks internationale bedrijven die te maken krijgen met soortgelijke acties vanuit Rusland, waardoor eerder ook bezittingen van bijvoorbeeld het Zwitserse voedingsmiddelenconcern Nestlé en de Franse supermarktketen Auchan werden getroffen.
22 uur geledenZÜRICH (ANP/BLOOMBERG) - Pablo Hernández de Cos, een van de twee kandidaten in de strijd voor de opvolging van Christine Lagarde, laat in een interview doorschemeren dat beleidsmakers op monetair gebied alert moeten blijven op inflatierisico's als gevolg van hoge energieprijzen. In gesprek met de Zwitserse krant Tagesanzeiger wilde Hernández de Cos niet rechtstreeks ingaan op zijn kandidatuur voor het presidentschap bij de Europese Centrale Bank (ECB).
1 dag geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemiddelde brandstofprijzen bij Nederlandse tankstations zijn verder gedaald. Als gevolg van een recente daling van de olieprijzen zakte de benzineprijs donderdag al onder de 2,50 euro, het laagste niveau sinds begin juli.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden Belgische ondernemers kunnen niet starten met hun zaak na een cyberaanval op de Belgische federale overheidsdienst (FOD) Financiën vorige week. Dat schrijft de krant De Tijd zaterdag. Nieuwe btw-nummers, die nodig zijn om facturen op te maken en aankopen te doen, kunnen door de aanval niet online geactiveerd worden.
1 dag geleden