Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor banenrapport VS en update Shell op Damrak

Aandacht voor banenrapport VS en update Shell op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs wordt vrijdag vooral uitgekeken naar het officiële banenrapport van de Amerikaanse overheid. Het banencijfer speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve. Een sterke arbeidsmarkt geeft de centrale bank meer ruimte om de rente verder te verhogen in de strijd tegen de inflatie.

Donderdag meldde loonstrookverwerker ADP al dat er in december 235.000 banen zijn bijgekomen in de Amerikaanse private sector. In het rapport van de overheid worden ook de banen in de publieke sector meegenomen. Donderdag bleek ook dat het aantal wekelijkse aanvragen van werkloosheidsuitkeringen in de Verenigde Staten weer was afgenomen.

De sterke cijfers over de arbeidsmarkt zorgden donderdag op Wall Street voor vrees voor meer renteverhogingen door de Fed. Fed-bestuurder James Bullard bracht wel wat verlichting door te zeggen dat de eerste tekenen dat de inflatie afneemt er zijn, maar de aandelenbeurzen in New York sloten desondanks met stevige verliezen.

Shell

Daarnaast buigen beleggers zich over een handelsupdate van Shell over de prestaties en productie van de diverse onderdelen in het afgelopen kwartaal. Het olie- en gasconcern verwacht onder meer dat de inkomsten uit de handel in gas aanzienlijk hoger zullen liggen dan in het derde kwartaal. De extra belastingmaatregelen in de EU en het Verenigd Koninkrijk zullen volgens het concern een impact van zo'n 2 miljard dollar hebben op de winst in het vierde kwartaal.

De AEX-index op Beursplein 5 lijkt licht hoger te gaan beginnen. Ook de andere Europese beurzen zullen naar verwachting met kleine plussen beginnen. De Aziatische aandelenmarkten gingen vrijdag overwegend omhoog. De Nikkei in Tokio sloot 0,6 procent hoger na een verdere groei van de Japanse dienstensector in december.

Samsung

In de tech- en chipsector verwerken beleggers de resultaten van Samsung. De elektronica- en chipfabrikant zag de bedrijfswinst afgelopen kwartaal het sterkste dalen in meer dan tien jaar. Het grootste bedrijf van Zuid-Korea kampt met een zwakke vraag naar geheugenchips, smartphones en beeldschermen doordat consumenten vanwege de stijgende rentetarieven en hoge inflatie minder uitgeven aan elektronica.

Bierbrouwer Heineken zal mogelijk profiteren van een koopadvies door Morgan Stanley. Het Belgische vastgoedbedrijf Retail Estates liet weten dertien winkelpanden in de Woonmall Alexandrium in Rotterdam te hebben gekocht voor zo'n 22,4 miljoen euro.

De euro was 1,0513 dollar waard, tegen 1,0525 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 1 procent meer op 74,42 dollar per vat. Brentolie werd ook 1 procent duurder, op 79,45 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Verliezen op Wall Street door olieprijzen en daling chipsector

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met verliezen gesloten, onder druk van een stijging van de olieprijzen en koersdalingen in de chipsector. Verder waren er nog kwartaalcijfers van PepsiCo en Levi Strauss.

4 uur geleden
Rodríguez: flinke groei voor economie Venezuela na aardbevingen

CARACAS (ANP/RTR) - De economie van Venezuela zal in het derde kwartaal een groei laten zien van 6,5 procent na de verwoestende aardbevingen in juni in het land waarbij meer dan 6000 mensen omkwamen. Dat heeft de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez gezegd op een bijeenkomst met zakenmensen.

4 uur geleden
Brussel: kunnen niet 'hele tijd' uitzondering op begroting maken

LUXEMBURG (ANP) - Brussel kan niet de "hele tijd" uitzonderingen maken voor de nationale begrotingsregels, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) na overleg van ministers van Financiën van de eurolanden. Griekenland en Italië stuurden eerder een brief waarin ze vroegen om flexibiliteit op de begrotingsregels vanuit Brussel vanwege hoge inflatie en energieprijzen.

5 uur geleden
Teler medicinale cannabis Bedrocan failliet verklaard

VEENDAM (ANP) - De Nederlandse teler van medicinale cannabis Bedrocan is donderdag failliet verklaard na een aanvraag voor uitstel van betaling twee weken geleden. Het bedrijf uit Veendam is de enige leverancier van medicinale wiet in Nederland.

7 uur geleden
Luchtvaartmaatschappijen schrappen vluchten naar Riyad na aanval

KEULEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Meerdere luchtvaartmaatschappijen hebben vluchten naar Riyad geschrapt na een aanval van de Jemenitische Houthi's op de luchthaven bij de Saudische hoofdstad. Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schort tot zeker volgende week vrijdag vluchten naar Riyad op. Air India vliegt tot zaterdag niet naar de stad. Ook Philippine Airlines stopt voorlopig met vliegen naar Riyad.

8 uur geleden
Shell koploper in AEX door sterke stijging olieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag met kleine winst gesloten na het verlies een dag eerder. Shell was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak door een sterke stijging van de olieprijzen als gevolg van het geweld in het Midden-Oosten. Verder toonde chiptoeleverancier Besi wat herstel na de stevige koersdalingen eerder deze week.

8 uur geleden
KLM schrapt vluchten doordat meer vliegtuigen langs de kant staan

AMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM schrapt de komende tijd "proactief" vluchten uit de dienstregeling, omdat meer vliegtuigen aan de kant staan voor onderhoud of schadeherstel dan gepland. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van De Telegraaf. KLM voert ook bepaalde vluchten uit met andere toestellen dan normaal.

9 uur geleden