Aandacht voor ASML op Damrak na adviesverlaging
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs zal ASML vrijdag mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. De kenners van de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley haalden de chipmachinefabrikant van de kooplijst af. Het aandeel ASML behoorde een dag eerder nog tot de grootste stijgers in de AEX-index, die donderdag 1,8 procent wist te winnen.
Ook op Wall Street lieten de chip- en techbedrijven donderdag flinke winsten zien, na het besluit van de Federal Reserve om de rente flink te verlagen. AI-chipbedrijf Nvidia steeg 4 procent en branchegenoten AMD en Broadcom wonnen tot 5,7 procent. Ook grote techbedrijven als Amazon, Microsoft, Google-eigenaar Alphabet, Apple en Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gingen flink vooruit. De Dow-Jonesindex en de brede S&P 500 sloten daardoor op recordstanden.
Na de flinke opmars op donderdag lijkt de AEX licht lager te beginnen aan de laatste dag van de week, die vooral in het teken stond van rentebesluiten van centrale banken. De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omhoog. De Hang Seng-index in Hongkong klom 0,8 procent en de beurs in Shanghai verloor 0,6 procent. De Chinese centrale bank hield vrijdag de rentetarieven voor een- en vijfjarige leningen onveranderd. In juli werden deze twee belangrijke rentetarieven nog verlaagd om de economie te steunen.
Bank of Japan en Mercedes-Benz
De Nikkei in Tokio eindigde 1,5 procent hoger. Ook de Bank of Japan hield zoals verwacht de rente onveranderd op 0,25 procent, na de verrassende verhoging in juli. Wel bleef de deur open voor verdere verhogingen. De Japanse centrale bank probeert met hogere leenkosten de inflatie te beteugelen, terwijl andere grote westerse centrale banken de rente juist weer verlagen door een afkoelende inflatie. Voorafgaand aan het rentebesluit werd nog bekendgemaakt dat de Japanse inflatie in augustus voor de vierde maand op rij is gestegen tot 2,8 procent.
In Frankfurt staat Mercedes-Benz in de belangstelling. De Duitse autofabrikant verlaagde voor de tweede keer dit jaar zijn winstverwachting door tegenvallende verkopen in China. Ook gaat de aandacht uit naar Volkswagen. De Duitse automaker overweegt volgens tijdschrift Manager Magazin op termijn tot 30.000 banen te schrappen in Duitsland, wat zou neerkomen op bijna een kwart van alle banen van de fabrikant in het land.
Euro en olie
De euro was 1,1166 dollar waard, tegen 1,1146 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie daalde 0,2 procent in prijs tot 71,80 dollar per vat. Een vat Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 74,59 dollar.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt een importheffing van 200 procent in te voeren op Franse wijnen en champagnes, door de weigering van Frankrijk om zich aan te sluiten bij zijn vredesraad. Trump haalde ook uit naar Emmanuel Macron nadat hij te horen had gekregen dat de Franse president zijn uitnodiging zou afwijzen.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Starters willen graag snel een woning kopen, maar hebben er weinig vertrouwen in dat het ook daadwerkelijk lukt. Dat meldt huizenwebsite Funda op basis van cijfers uit de Funda Index van het laatste kwartaal van vorig jaar. 8 procent van de starters heeft er vertrouwen in een huis te kunnen kopen, terwijl 77 procent het binnen een jaar wil.
16 minuten geledenROSMALEN (ANP) - Bouwconcern Heijmans gaat de start- en landingsbaan op Eindhoven Airport renoveren. De klus levert de beursgenoteerde onderneming 60 miljoen euro aan omzet op. De baan in Eindhoven wordt naast de burgerluchtvaart ook voor de militaire luchtvaart gebruikt. Het ministerie van Defensie is formeel eigenaar van de vliegbasis en daarom ook opdrachtgever.
18 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Uitbater Euronext rekent dit jaar op meer beursgangen in Amsterdam, ondanks de aanhoudende geopolitieke onrust. De door de Amerikaanse president Donald Trump gestarte handelsoorlog zorgde vorig jaar nog voor een wederom mager aantal nieuwe noteringen, maar daar zullen bedrijven zich in 2026 minder door laten leiden. Dat zegt directeur René van Vlerken van de Amsterdamse beurs in een interview met het ANP.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in november afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden 4,1 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een kleine toename van de investeringen van 0,3 procent in oktober en een stijging van 3,2 procent in september.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft besloten langere tijd niet op de Iraanse hoofdstad Teheran te vliegen. Lufthansa heeft de vluchten nu opgeschort tot en met 29 maart, meldt een woordvoerster. Ook blijft de luchtvaartmaatschappij het luchtruim boven Iran mijden.
6 uur geledenDAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.
9 uur geleden