Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor ASML op Damrak na adviesverlaging

Aandacht voor ASML op Damrak na adviesverlaging

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs zal ASML vrijdag mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. De kenners van de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley haalden de chipmachinefabrikant van de kooplijst af. Het aandeel ASML behoorde een dag eerder nog tot de grootste stijgers in de AEX-index, die donderdag 1,8 procent wist te winnen.

Ook op Wall Street lieten de chip- en techbedrijven donderdag flinke winsten zien, na het besluit van de Federal Reserve om de rente flink te verlagen. AI-chipbedrijf Nvidia steeg 4 procent en branchegenoten AMD en Broadcom wonnen tot 5,7 procent. Ook grote techbedrijven als Amazon, Microsoft, Google-eigenaar Alphabet, Apple en Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gingen flink vooruit. De Dow-Jonesindex en de brede S&P 500 sloten daardoor op recordstanden.

Na de flinke opmars op donderdag lijkt de AEX licht lager te beginnen aan de laatste dag van de week, die vooral in het teken stond van rentebesluiten van centrale banken. De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omhoog. De Hang Seng-index in Hongkong klom 0,8 procent en de beurs in Shanghai verloor 0,6 procent. De Chinese centrale bank hield vrijdag de rentetarieven voor een- en vijfjarige leningen onveranderd. In juli werden deze twee belangrijke rentetarieven nog verlaagd om de economie te steunen.

Bank of Japan en Mercedes-Benz

De Nikkei in Tokio eindigde 1,5 procent hoger. Ook de Bank of Japan hield zoals verwacht de rente onveranderd op 0,25 procent, na de verrassende verhoging in juli. Wel bleef de deur open voor verdere verhogingen. De Japanse centrale bank probeert met hogere leenkosten de inflatie te beteugelen, terwijl andere grote westerse centrale banken de rente juist weer verlagen door een afkoelende inflatie. Voorafgaand aan het rentebesluit werd nog bekendgemaakt dat de Japanse inflatie in augustus voor de vierde maand op rij is gestegen tot 2,8 procent.

In Frankfurt staat Mercedes-Benz in de belangstelling. De Duitse autofabrikant verlaagde voor de tweede keer dit jaar zijn winstverwachting door tegenvallende verkopen in China. Ook gaat de aandacht uit naar Volkswagen. De Duitse automaker overweegt volgens tijdschrift Manager Magazin op termijn tot 30.000 banen te schrappen in Duitsland, wat zou neerkomen op bijna een kwart van alle banen van de fabrikant in het land.

Euro en olie

De euro was 1,1166 dollar waard, tegen 1,1146 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie daalde 0,2 procent in prijs tot 71,80 dollar per vat. Een vat Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 74,59 dollar.

Meer uit Financieel

Activisten verstoren aandeelhoudersvergadering ING

AMSTERDAM (ANP) - De jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van ING werd dinsdagmiddag verstoord door enkele activisten, die schreeuwden in de zaal. Zij werden door de politie snel uit de zaal in het Amsterdamse Muziekgebouw aan 't IJ verwijderd, waardoor het niet nodig was om de vergadering stil te leggen.

20 minuten geleden
IMF: oorlog Midden-Oosten bedreigt ook financiële stabiliteit

WASHINGTON (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten kan ook voor een schok op de financiële markten zorgen en zo de financiële stabiliteit in de wereld in gevaar brengen. Daarvoor waarschuwt econoom Tobias Adrian van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) dinsdag bij de presentatie van een nieuw rapport.

1 uur geleden
Or van Tata Steel niet meer naar ondernemingskamer na akkoord

IJMUIDEN (ANP) - De centrale ondernemingsraad van Tata Steel Nederland en de directie zijn het eens geworden over een reorganisatie binnen de staalproducent. Daarmee gaat een zitting dinsdag bij de ondernemingskamer niet door, bevestigt voorzitter Cinta Groos van de or na berichtgeving van het Financieele Dagblad.

1 uur geleden
Aandacht voor banken op hoger Wall Street na kwartaalcijfers

NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn dinsdag hoger geopend. Naast de ontwikkelingen rond de Iranoorlog ging de aandacht van beleggers uit naar de kwartaalresultaten van de grote Amerikaanse banken JPMorgan Chase, Wells Fargo en Citigroup. JPMorgan, de grootste bank van de Verenigde Staten, presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Desondanks werd het aandeel 1,2 procent lager gezet. Topman Jamie Dimon waarschuwde voor complexe risico's voor de economie door de oorlog.

1 uur geleden
Amazon neemt Globalstar over en jaagt concurrentie met SpaceX aan

SEATTLE (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern Amazon neemt satellietcommunicatiebedrijf Globalstar over voor ongeveer 11,6 miljard dollar, omgerekend 10 miljard euro. Daarmee versterkt het bedrijf zijn plannen voor een eigen satellietnetwerk en zet het de concurrentie met SpaceX van Elon Musk verder op scherp.

1 uur geleden
IMF vreest slechtste jaar voor wereldeconomie sinds begin corona

WASHINGTON (ANP) - De wereldeconomie beleeft door de Iranoorlog dit jaar waarschijnlijk zijn slechtste jaar sinds het begin van de coronacrisis. Dat vreest het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat dinsdag met nieuwe economische ramingen is gekomen. Vanwege de grote onzekerheid over hoelang het conflict in het Midden-Oosten aanhoudt, becijferde het IMF meerdere scenario's.

2 uur geleden
Akkoord over nieuwe EU-meerjarenbegroting lijkt ver weg

BRUSSEL (ANP) - De standpunten van de Europese Commissie en het Europees Parlement over de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen mijlenver uit elkaar. Het gaat zowel om de omvang van de begroting als de verdeling van de duizenden miljarden euro's over de verschillende beleidsterreinen zoals landbouw en sociaal beleid. De commissie Financiën van het parlement stemt woensdag over het mandaat waarmee de onderhandelaars van het parlement met de lidstaten tot een akkoord moeten komen. Dat lijkt een stevig gevecht te worden.

2 uur geleden