Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor ASML op Damrak na adviesverlaging

Aandacht voor ASML op Damrak na adviesverlaging

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs zal ASML vrijdag mogelijk tegenwind ondervinden van een adviesverlaging. De kenners van de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley haalden de chipmachinefabrikant van de kooplijst af. Het aandeel ASML behoorde een dag eerder nog tot de grootste stijgers in de AEX-index, die donderdag 1,8 procent wist te winnen.

Ook op Wall Street lieten de chip- en techbedrijven donderdag flinke winsten zien, na het besluit van de Federal Reserve om de rente flink te verlagen. AI-chipbedrijf Nvidia steeg 4 procent en branchegenoten AMD en Broadcom wonnen tot 5,7 procent. Ook grote techbedrijven als Amazon, Microsoft, Google-eigenaar Alphabet, Apple en Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gingen flink vooruit. De Dow-Jonesindex en de brede S&P 500 sloten daardoor op recordstanden.

Na de flinke opmars op donderdag lijkt de AEX licht lager te beginnen aan de laatste dag van de week, die vooral in het teken stond van rentebesluiten van centrale banken. De Aziatische aandelenmarkten gingen overwegend omhoog. De Hang Seng-index in Hongkong klom 0,8 procent en de beurs in Shanghai verloor 0,6 procent. De Chinese centrale bank hield vrijdag de rentetarieven voor een- en vijfjarige leningen onveranderd. In juli werden deze twee belangrijke rentetarieven nog verlaagd om de economie te steunen.

Bank of Japan en Mercedes-Benz

De Nikkei in Tokio eindigde 1,5 procent hoger. Ook de Bank of Japan hield zoals verwacht de rente onveranderd op 0,25 procent, na de verrassende verhoging in juli. Wel bleef de deur open voor verdere verhogingen. De Japanse centrale bank probeert met hogere leenkosten de inflatie te beteugelen, terwijl andere grote westerse centrale banken de rente juist weer verlagen door een afkoelende inflatie. Voorafgaand aan het rentebesluit werd nog bekendgemaakt dat de Japanse inflatie in augustus voor de vierde maand op rij is gestegen tot 2,8 procent.

In Frankfurt staat Mercedes-Benz in de belangstelling. De Duitse autofabrikant verlaagde voor de tweede keer dit jaar zijn winstverwachting door tegenvallende verkopen in China. Ook gaat de aandacht uit naar Volkswagen. De Duitse automaker overweegt volgens tijdschrift Manager Magazin op termijn tot 30.000 banen te schrappen in Duitsland, wat zou neerkomen op bijna een kwart van alle banen van de fabrikant in het land.

Euro en olie

De euro was 1,1166 dollar waard, tegen 1,1146 dollar een dag eerder. Amerikaanse olie daalde 0,2 procent in prijs tot 71,80 dollar per vat. Een vat Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 74,59 dollar.

Meer uit Financieel

Prijs Amerikaanse olie keldert na bericht Trump over bestand

NEW YORK (ANP) - De prijs van een vat Amerikaanse olie is met ongeveer 17 procent gedaald na het bericht van de Amerikaanse president Donald Trump dat hij de aanvallen op Iran voor twee weken opschort. Een vat West Texas Intermediate (WTI), de Amerikaanse benchmark, kostte dinsdagavond (Amerikaanse tijd) minder dan 95 dollar, meldt zakenzender CNBC. Eerder dinsdag was de prijs nog ruim 117 dollar.

3 uur geleden
IMF gaat verwachte groei wereldeconomie verlagen, zegt topvrouw

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaat zijn groeiverwachtingen voor de wereldwijde economie verlagen vanwege de Iranoorlog. Topvrouw Kristalina Georgieva van het IMF ziet gevaar in een wereldeconomie die slecht is toegerust om op schokken te reageren, heeft ze dinsdag gezegd in een interview met persbureau Bloomberg.

6 uur geleden
Kamermeerderheid steunt verdere gesprekken over vergroening Tata

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan verder met het uitwerken van verduurzamingsafspraken met Tata Steel. De gezamenlijke intentieverklaring die afgelopen najaar werd getekend, krijgt van de meeste partijen in de Tweede Kamer op zijn minst het voordeel van de twijfel. Wel dringen veel Kamerfracties erop aan dat in de definitieve deal veel hardere afspraken komen over met name de beoogde gezondheids- en klimaatwinst.

6 uur geleden
Wall Street sluit gemengd in aanloop naar deadline Trump aan Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met kleine veranderingen gesloten. Beleggers waren terughoudend in aanloop naar de deadline die de Amerikaanse president Donald Trump Iran heeft gesteld om een deal te sluiten. De deadline verloopt om 02.00 uur Nederlandse tijd.

6 uur geleden
Bloomberg: sterkste daling olieproductie OPEC-landen sinds 1989

NEW YORK (ANP) - De productie van ruwe olie door het oliekartel OPEC liet vorige maand de grootste daling in zeker vier decennia zien door de exportverstoringen die de oorlog in het Midden-Oosten heeft veroorzaakt. Persbureau Bloomberg meldt na onderzoek dat de productie in maart met bijna 7,6 miljoen vaten per dag is afgenomen tot 22 miljoen vaten per dag.

7 uur geleden
Leiders IEA, IMF en Wereldbank praten maandag over Iranoorlog

PARIJS (ANP) - De leiders van het Internationaal Energieagentschap (IEA), het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank spreken elkaar maandag over de gevolgen van de Iranoorlog. Dat meldt het hoofd van het IEA, Fatih Birol, dinsdag op X.

8 uur geleden
Brazilië zet Chinese BYD op zwarte lijst na slavernijschandaal

SAO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft de Chinese elektrische autofabrikant BYD op een lijst geplaatst van werkgevers die hun werknemers onder slavernijachtige omstandigheden aan het werk hebben gezet. Dat gebeurde na een schandaal in 2024 waarbij Chinese werknemers slachtoffer zouden zijn geweest van mensenhandel en misleidende contracten. De lijst van het Braziliaanse ministerie van Arbeid kan de reputatie van de autofabrikant flink schaden.

9 uur geleden