Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor ASML en Franse begrotingscrisis op Damrak

Aandacht voor ASML en Franse begrotingscrisis op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag onder meer uit naar ASML. De chipmachinefabrikant verklaarde dat de aangescherpte maatregelen van de Verenigde Staten tegen de Chinese chipindustrie dit jaar "geen directe materiële impact" hebben op de resultaten. ASML verwacht daarnaast dat de impact voor 2025 binnen de eerder afgegeven marges valt. Het bedrijf voorspelde eerder dit jaar dat de omzet volgend jaar tussen 30 miljard en 35 miljard euro zal liggen, waarbij ongeveer 20 procent afkomstig zal zijn uit China.

De strengere Amerikaanse maatregelen, die maandag werden aangekondigd, hebben betrekking op de export naar 140 Chinese bedrijven. De nieuwe regels breiden de lijst uit van technologieën die niet vrij mogen worden geëxporteerd, zoals meetapparatuur en software. Washington wil met exportbeperkingen voorkomen dat China de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.

Ook houden beleggers de Franse politiek in de gaten. De Franse premier Michel Barnier heeft een beroep gedaan op een grondwetsartikel om een begrotingsvoorstel zonder stemming in het parlement goedgekeurd te krijgen. Daardoor hangt hem mogelijk woensdag al een motie van wantrouwen boven het hoofd die de regering ten val kan brengen. De rechts-radicale Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen heeft gedreigd voor die motie te stemmen als Barnier de voorgenomen pensioenhervormingen niet aanpast.

Hoger begin

De AEX-index op het Damrak koerst af op een licht hoger begin, na de winstbeurt een dag eerder. De Aziatische beurzen gingen ook vooruit, na de nieuwe recordstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio steeg 1,9 procent onder aanvoering van de chipbedrijven. De maker van chipapparatuur Tokyo Electron en chiptester Advantest klommen rond de 4 procent doordat de gevolgen van de strengere Amerikaanse beperkingen van de export naar China ook voor de Japanse chipbedrijven meevallen.

Nippon Steel bleef onveranderd. Donald Trump verklaarde dat hij als president van de Verenigde Staten een geplande overname van US Steel door het Japanse staalbedrijf zal "blokkeren". Ook de huidige president Joe Biden liet eerder al weten de overname van US Steel door Nippon Steel voor zo'n 14 miljard dollar niet te zien zitten.

De euro was 1,0488 dollar waard, tegen 1,0486 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 68,35 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 72,16 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Trump uit felle kritiek op EU-boete voor socialmediabedrijf X

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump begrijpt niet hoe Europese toezichthouders de hoge boete voor socialmediabedrijf X kunnen rechtvaardigen. Hij noemde de boete van 120 miljoen euro voor het bedrijf van Elon Musk maandag "naar" en zei dat Europa "in een aantal slechte richtingen" gaat.

5 uur geleden
Paramount en Warner omhoog na overnamestrijd, Netflix weer omlaag

NEW YORK (ANP) - Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery (WBD) stegen maandag op Wall Street, nadat de overnamestrijd rond WBD verder opliep. Entertainmentconcern Paramount deed vlak voor de beursopening een vijandig bod op WBD, met een hogere waarde dan het vorige week geaccepteerde bod van Netflix. Paramount eindigde 9 procent hoger en WBD won 4,4 procent. Netflix ging verder omlaag met een min van 3,4 procent.

5 uur geleden
Google moet 20 miljoen euro betalen aan Belgische uitgever Rossel

PARIJS (ANP/BELGA) - Het Amerikaanse internetconcern Google moet de Belgische mediagroep Rossel een schadevergoeding van iets meer dan 20 miljoen euro betalen. Dat heeft een rechtbank in Parijs beslist. Google gaat in beroep.

5 uur geleden
Trump helpt boeren met 12 miljard dollar aan eenmalige betalingen

WASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft een hulppakket van 12 miljard dollar aangekondigd voor Amerikaanse boeren. Hij presenteerde het geld tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis als "brugbetalingen", bedoeld om boeren door de overgangsperiode te helpen tussen het afbouwen van het beleid van voormalig president Joe Biden en het nieuwe beleid van Trump.

5 uur geleden
Unilever verliest fors na beursgang ijsjestak, ASMI koploper

AMSTERDAM (ANP) - Unilever heeft maandag flink verloren op de eerste handelsdag van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern eindigde onderaan in de AEX-index met een min van 6,7 procent. Het aandeel Magnum noteerde op net geen 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro.

10 uur geleden
Trump komt met hulppakket van 12 miljard dollar voor boeren VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt maandag een hulppakket van 12 miljard dollar aan voor Amerikaanse boeren die last hebben gehad van zijn handelsbeleid, zeggen twee functionarissen van het Witte Huis.

10 uur geleden
Karremans verwacht geen kerstgroeten rondom Nexperia

BRUSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) verwacht dat de Nederlandse en Chinese kant van chipfabrikant Nexperia prima zullen samenwerken als het aankomt op de logistieke en functionele processen. "Maar wederzijdse kerstgroeten en alle warmte die daarbij hoort? Daar heb ik een hard hoofd in, gezien wat er allemaal is gebeurd", zei de minister in Brussel, waar hij overige EU-ministers bijpraatte.

11 uur geleden