Aandacht voor ASML en Franse begrotingscrisis op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag onder meer uit naar ASML. De chipmachinefabrikant verklaarde dat de aangescherpte maatregelen van de Verenigde Staten tegen de Chinese chipindustrie dit jaar "geen directe materiële impact" hebben op de resultaten. ASML verwacht daarnaast dat de impact voor 2025 binnen de eerder afgegeven marges valt. Het bedrijf voorspelde eerder dit jaar dat de omzet volgend jaar tussen 30 miljard en 35 miljard euro zal liggen, waarbij ongeveer 20 procent afkomstig zal zijn uit China.
De strengere Amerikaanse maatregelen, die maandag werden aangekondigd, hebben betrekking op de export naar 140 Chinese bedrijven. De nieuwe regels breiden de lijst uit van technologieën die niet vrij mogen worden geëxporteerd, zoals meetapparatuur en software. Washington wil met exportbeperkingen voorkomen dat China de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.
Ook houden beleggers de Franse politiek in de gaten. De Franse premier Michel Barnier heeft een beroep gedaan op een grondwetsartikel om een begrotingsvoorstel zonder stemming in het parlement goedgekeurd te krijgen. Daardoor hangt hem mogelijk woensdag al een motie van wantrouwen boven het hoofd die de regering ten val kan brengen. De rechts-radicale Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen heeft gedreigd voor die motie te stemmen als Barnier de voorgenomen pensioenhervormingen niet aanpast.
Hoger begin
De AEX-index op het Damrak koerst af op een licht hoger begin, na de winstbeurt een dag eerder. De Aziatische beurzen gingen ook vooruit, na de nieuwe recordstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio steeg 1,9 procent onder aanvoering van de chipbedrijven. De maker van chipapparatuur Tokyo Electron en chiptester Advantest klommen rond de 4 procent doordat de gevolgen van de strengere Amerikaanse beperkingen van de export naar China ook voor de Japanse chipbedrijven meevallen.
Nippon Steel bleef onveranderd. Donald Trump verklaarde dat hij als president van de Verenigde Staten een geplande overname van US Steel door het Japanse staalbedrijf zal "blokkeren". Ook de huidige president Joe Biden liet eerder al weten de overname van US Steel door Nippon Steel voor zo'n 14 miljard dollar niet te zien zitten.
De euro was 1,0488 dollar waard, tegen 1,0486 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 68,35 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 72,16 dollar per vat.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - De voorzitter van de handelscommissie van het Europees Parlement, Bernd Lange, is "behoorlijk blij" met het akkoord van de EU over de handelsdeal met de Verenigde Staten. Het parlement, de Europese Commissie en de lidstaten hebben tot diep in de nacht onderhandeld. Volgens Lange zijn ze het eens geworden over een vangnet voor het geval dat de VS zich niet aan de afspraken houdt.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Verenigd Koninkrijk heeft bepaalde sancties op Russische olieproducten afgezwakt. De import van kerosine en diesel die in andere landen is geraffineerd uit Russische olie is vanaf woensdag weer toegestaan, meldt de Britse regering. Het land versoepelt ook bepaalde sancties tegen het vervoer van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit enkele Russische installaties.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook Rabobank en ABN AMRO sluiten zich aan bij een groep Europese banken voor de lancering van een zogeheten euro-stablecoin. Met deze cryptomunt willen de banken een Europees alternatief bieden voor de door de Verenigde Staten gedomineerde stablecoinmarkt.
1 uur geledenPRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met beursnotering in Amsterdam, heeft mede door een groei in verkoop van defensiesystemen meer omzet geboekt. Dat meldt het bedrijf in zijn kwartaalcijfers. Eerder deze maand kwam CSG nog in opspraak nadat onderzoeksplatform Hunterbrook het bedrijf had beschuldigd van "verfraaiing van cijfers" en "ruzies in de top van het bedrijf".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht lager aan de handelsdag begonnen. Zorgen over de toenemende inflatie houden beleggers bezig, wat een dag eerder ook al duidelijk werd op Wall Street. Daar eindigden de belangrijkste graadmeters toen lager, gevoed door de zorg dat sterke prijsstijgingen ook voor hogere rentes zullen zorgen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Huurcommissie heeft vorig jaar gemiddeld meer dan honderd bouwkundige onderzoeken per week uitgevoerd, 17 procent meer dan in 2024. Daarbij klaagden huurders steeds vaker over onder meer schimmel, lekkages en tocht, staat in het jaarverslag van de instantie die huurgeschillen beslecht.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De verkoop van elektrische auto's wereldwijd ligt op koers om opnieuw een recordhoogte te bereiken. Dat zegt het Internationale Energieagentschap (IEA) in een onderzoek. Naar verwachting zullen er 23 miljoen elektrische auto's worden verkocht in 2026.
3 uur geleden