Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht voor ASML en Franse begrotingscrisis op Damrak

Aandacht voor ASML en Franse begrotingscrisis op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht dinsdag onder meer uit naar ASML. De chipmachinefabrikant verklaarde dat de aangescherpte maatregelen van de Verenigde Staten tegen de Chinese chipindustrie dit jaar "geen directe materiële impact" hebben op de resultaten. ASML verwacht daarnaast dat de impact voor 2025 binnen de eerder afgegeven marges valt. Het bedrijf voorspelde eerder dit jaar dat de omzet volgend jaar tussen 30 miljard en 35 miljard euro zal liggen, waarbij ongeveer 20 procent afkomstig zal zijn uit China.

De strengere Amerikaanse maatregelen, die maandag werden aangekondigd, hebben betrekking op de export naar 140 Chinese bedrijven. De nieuwe regels breiden de lijst uit van technologieën die niet vrij mogen worden geëxporteerd, zoals meetapparatuur en software. Washington wil met exportbeperkingen voorkomen dat China de nieuwste chips kan gebruiken voor militaire doeleinden.

Ook houden beleggers de Franse politiek in de gaten. De Franse premier Michel Barnier heeft een beroep gedaan op een grondwetsartikel om een begrotingsvoorstel zonder stemming in het parlement goedgekeurd te krijgen. Daardoor hangt hem mogelijk woensdag al een motie van wantrouwen boven het hoofd die de regering ten val kan brengen. De rechts-radicale Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen heeft gedreigd voor die motie te stemmen als Barnier de voorgenomen pensioenhervormingen niet aanpast.

Hoger begin

De AEX-index op het Damrak koerst af op een licht hoger begin, na de winstbeurt een dag eerder. De Aziatische beurzen gingen ook vooruit, na de nieuwe recordstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio steeg 1,9 procent onder aanvoering van de chipbedrijven. De maker van chipapparatuur Tokyo Electron en chiptester Advantest klommen rond de 4 procent doordat de gevolgen van de strengere Amerikaanse beperkingen van de export naar China ook voor de Japanse chipbedrijven meevallen.

Nippon Steel bleef onveranderd. Donald Trump verklaarde dat hij als president van de Verenigde Staten een geplande overname van US Steel door het Japanse staalbedrijf zal "blokkeren". Ook de huidige president Joe Biden liet eerder al weten de overname van US Steel door Nippon Steel voor zo'n 14 miljard dollar niet te zien zitten.

De euro was 1,0488 dollar waard, tegen 1,0486 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 68,35 dollar. Brentolie werd 0,5 procent duurder op 72,16 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Bangladesh wil biedingen bedrijven voor verkennen oliereserves

DHAKA (ANP/AFP/RTR) - Bangladesh heeft internationale bedrijven zondag uitgenodigd om biedingen uit te brengen voor de verkenning van olie- en gasreserves. Daarmee probeert het land een brandstoftekort te verminderen dat is ontstaan door de blokkade van de Straat van Hormuz.

10 uur geleden
Bestuurslid: ECB koerst zonder vredesdeal af op renteverhoging

NICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.

12 uur geleden
Eerste lng-tanker door Straat van Hormuz naar India sinds oorlog

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.

15 uur geleden
'Grote zorgen' bij Wereldbank over aanhoudende blokkade Hormuz

DEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.

1 dag geleden
Indiase handelsminister naar Canada voor bezoek premier Carney

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.

1 dag geleden
Sterkere groei Deense economie dankzij farmaciesector

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.

1 dag geleden
Eurocommissaris: EU heeft meer geld nodig, ook privaat

NICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.

1 dag geleden