Aandacht voor Arcadis en Ajax bij opening beurs
AMSTERDAM (ANP) - Ingenieurs- en adviesbedrijf Arcadis is woensdag een blikvanger op de beurs in Amsterdam. Het bedrijf stort zich na een overname van een Iers consultancybedrijf nadrukkelijker op de chipsector en de medische markt, zo werd voor het openen van de beurs bekend.
Arcadis telt 232 miljoen euro neer voor de overname van DPS Group, dat met 2850 medewerkers actief is in Europa en Noord-Amerika. Het bedrijf staat klanten vooral met advies over hoogwaardige technologie bij. Arcadis, dat op kostenvoordelen van zo'n 8 miljoen euro rekent, verwacht de overname nog dit jaar af te ronden.
Ajax staat ook in de belangstelling na het voor de Amsterdamse voetbalclub dramatisch verlopen Champions League-duel tegen Napoli. De Italiaanse ploeg versloeg Ajax met 6-1, waarmee de Amsterdammers hun grootste Europese thuisnederlaag ooit hebben geleden. Ook wordt overwintering in de lucratieve Champions League nu moeilijker.
Renteverhogingen
Het is verder de vraag of de Europese beurzen het positieve sentiment van de afgelopen twee dagen kunnen vasthouden. De AEX en andere belangrijke graadmeters wonnen terrein dankzij speculatie dat centrale banken mogelijk vaart minderen met hun renteverhogingen.
September was nog een erg slechte maand voor de aandelenbeurzen door het vooruitzicht op fors hogere rentes. Maar signalen dat de arbeidsmarkt in de Verenigde Staten verslechtert, gaven beleggers de afgelopen dagen hoop dat de Amerikaanse Federal Reserve minder rigoureus tekeergaat bij het bestrijden van de inflatie.
Aziƫ
De Aziatische beurzen stonden nog overwegend op winst. De Hang Seng in Hongkong sprong ruim 6 procent omhoog en de Nikkei in Tokio won 0,6 procent. De All Ordinaries in Sydney steeg 1,7 procent en de Kospi in Seoul stond 0,4 procent hoger.
Oliebedrijven als Shell en BP staan ook in de belangstelling op de dag dat OPEC-landen en bondgenoten als Rusland en Kazachstan bijeenkomen. Ze maken in Wenen nieuwe productieafspraken en zijn naar verluidt van plan fors minder olie op te pompen, om zo de prijzen te stutten. Amerikaanse olie en Brentolie werden woensdagochtend iets goedkoper.
STMicro
Chipfabrikant STMicro beweegt in Parijs mogelijk op de goedkeuring uit Brussel van een Italiaanse subsidie van ruim 292 miljoen euro. Het geld is bedoeld voor de bouw van een nieuwe fabriek bij de Siciliaanse stad Catania.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Vakbonden CNV en FNV dreigen met acties van beveiligers op luchthaven Schiphol. In een gezamenlijke verklaring laten de vakbonden weten te zijn "uitonderhandeld". Volgens de bonden zijn de voorstellen van de luchthaven te vaag, te traag en onvoldoende om de hoge werkdruk en gezondheidsklachten van het beveiligingspersoneel op korte termijn aan te pakken.
4 minuten geledenARNHEM (ANP) - Alliander, het bedrijf achter netbeheerder Liander, heeft voor het eerst zijn wachtlijst voor de stroomaansluiting van bedrijven kunnen verkleinen. Mede dankzij oplossingen voor slimmer energieverbruik konden in het eerste halfjaar 1800 bedrijven worden aangesloten. Dat meldt Alliander in zijn halfjaarverslag.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met winst aan de nieuwe handelsweek begonnen. De aandacht van beleggers bleef uitgaan naar het Midden-Oosten. De olieprijzen daalden flink door een gevechtspauze tussen de Verenigde Staten en Iran.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De olie- en gasprijzen zijn maandag flink gezakt nadat de Verenigde Staten hun aanvallen op Iran hebben opgeschort. Nu hopen handelaren erop dat de spanningen in het Midden-Oosten afnemen en de versperring van de Straat van Hormuz binnenkort voorbij is. Dan zouden olie- en gastankers weer normaal uit de Perzische Golf kunnen varen.
1 uur geledenSHANGHAI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Het Chinese chipbedrijf CXMT heeft maandag bij zijn debuut op de beurs van Shanghai een koerssprong van 472 procent gemaakt. Dat betekent dat de waarde ongeveer is verzesvoudigd. Hierdoor is de fabrikant van geheugenchips direct het grootste beursgenoteerde bedrijf van het Chinese vasteland geworden, dus uitgezonderd bedrijven met een notering in bijvoorbeeld Hongkong.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van alle auto's in Nederland is inmiddels een automaat, een verdubbeling vergeleken met bijna tien jaar geleden. Die verschuiving komt vooral door de sterke opmars van elektrische en hybride auto's. Deze auto's zijn standaard uitgerust met een automatisch versnellingssysteem.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De olieprijzen zijn maandag flink gedaald nadat de Verenigde Staten dit weekend hun luchtaanvallen op Iran pauzeerden. Brentolie, de belangrijkste indicator voor olie uit het Midden-Oosten, daalde met ongeveer 6 procent tot rond de 91 dollar per vat. Vorige week kwam de prijs van Brentolie kort boven de 100 dollar per vat uit.
8 uur geleden