Aandacht voor aanslag op Trump en cijfers TomTom op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag onder meer uit naar de aanslag op de Amerikaanse oud-president Donald Trump. De kandidaat namens de Republikeinen voor de presidentsverkiezingen raakte bij een schietpartij gewond aan zijn oor tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de staat Pennsylvania. Marktanalisten denken dat de aanslag de kans vergroot dat Trump de verkiezingen in november wint. Ze verwachten onder Trump een strenger handelsbeleid, minder regelgeving en soepelere klimaatregels.
Daarnaast verwerken beleggers de resultaten van TomTom. De navigatiespecialist leed in het tweede kwartaal opnieuw verlies. De omzet daalde op jaarbasis met 3 procent. Als gevolg van lagere inkomsten van het onderdeel Automotive verwacht het bedrijf dat de omzet dit jaar aan de onderkant van de eerder afgegeven verwachting van tussen de 570 miljoen en 610 miljoen euro uitkomen. Ook denkt TomTom niet langer de financiële doelstellingen voor 2025 te kunnen realiseren. Het bedrijf maakte tevens bekend de samenwerking met het Amerikaanse techconcern Microsoft verder uit te breiden.
Later in de week verschuift de aandacht naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank. De ECB verlaagde in juni voor het eerst sinds 2019 de rente. President Christine Lagarde waarschuwde wel dat de strijd tegen de inflatie nog niet voorbij is en dat verdere renteverlagingen per vergadering worden bekeken. Algemeen wordt verwacht dat de ECB de rente donderdag ongewijzigd zal laten en in september de rente verder zal verlagen.
Chinese economie
De AEX-index op het Damrak koerst af op een licht lager begin van de nieuwe handelsweek. De hoofdindex steeg vrijdag 1 procent tot een nieuw slotrecord van 944,91 punten. De Aziatische aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien. In Tokio hadden beleggers een vrije dag. De beurs in Shanghai won 0,1 procent, ondanks een tegenvallende groei van de Chinese economie in het tweede kwartaal. Het zwakke groeicijfer wakkerde wel de hoop aan op verdere steunmaatregelen door de Chinese overheid om de kwakkelende economie aan te jagen.
De Hang Seng-index in Hongkong zakte 1,3 procent. Vooral de Chinese export- en techbedrijven stonden onder druk door de vrees dat de Verenigde Staten onder Trump nog meer importheffingen gaan heffen op Chinese goederen.
De euro was 1,0892 dollar waard, tegen 1,0906 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,1 procent in prijs tot 82,30 dollar. Brentolie kostte een fractie meer op 85,04 dollar per vat.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De financiële situatie van Nederlandse huiseigenaren is verslechterd na een periode van herstel, meldt NHG (Nationale Hypotheek Garantie) na onderzoek onder ongeveer 2400 mensen.
5 uur geledenSANTA CLARA (ANP) - Nvidia, de belangrijkste ontwikkelaar van chips voor toepassingen rond kunstmatige intelligentie (AI), heeft in het afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten behaald door de grote vraag naar zijn chips voor AI-datacenters. Volgens het bedrijf werd een omzet in de boeken gezet van 81,6 miljard dollar. Dat is een stijging van 85 procent vergeleken met een jaar eerder.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke winsten de handel uitgegaan, geholpen door een sterke daling van de olieprijzen. AI-chipconcern Nvidia stond bij de stijgers op Wall Street in aanloop naar de kwartaalcijfers die na het slot worden gepubliceerd.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, gaat snel een aanvraag indienen voor een beursgang in New York. Dat melden bronnen aan The Wall Street Journal. Dat zou binnen enkele dagen of weken kunnen gebeuren en mogelijk zelfs al komende vrijdag, aldus de zakenkrant.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een flinke plus gesloten, waarbij een nieuw slotrecord werd bereikt. De chipfondsen ASMI, Besi en ASML stonden bij de sterkste stijgers in de hoofdgraadmeter. De olieprijzen gingen juist flink omlaag.
12 uur geledenSEJONG (ANP/AFP/RTR) - De vakbond bij het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung Electronics heeft een geplande staking tot nader order uitgesteld. Tienduizenden werknemers van Samsung dreigden te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. Maar volgens de bond is nu een voorlopige deal gesloten na arbitrage van de minister van Arbeid in het conflict.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ASN Bank wil zijn aandeel in de hypotheekmarkt verdubbelen. Volgens topman Roland Boekhout kan het financiële concern dat voor elkaar krijgen door ervoor te zorgen dat een hypotheekaanvraag "appeltje-eitje" is bij de bank.
13 uur geleden