Aandacht op Europese beurzen voor inflatiecijfer VS
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht van beleggers in Europa gaat woensdag vooral uit naar het inflatiecijfer dat later op de dag in de Verenigde Staten bekend wordt gemaakt. De inflatie speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve. Bij een hoger dan verwachte inflatie kan de Fed de rente sterker blijven verhogen.
Economen verwachten in doorsnee dat de Amerikaanse inflatie in juni is uitgekomen op 8,8 procent op jaarbasis, tegen 8,6 procent in mei. De inflatie in de VS wordt vooral aangejaagd door de sterk gestegen brandstofprijzen. De Fed verhoogde vorige maand de rente met 0,75 procentpunt, de sterkste renteverhoging sinds 1994. Mogelijk gaat de Fed bij zijn beleidsvergadering later deze maand de rente opnieuw verhogen met driekwart procentpunt.
Uit Europa staan nog gegevens over onder meer de industriële productie in de eurozone op de rol, net als een definitief inflatiecijfer uit Duitsland.
Corbion
Speciaalchemieconcern Corbion maakte bekend topman Olivier Rigaud voor te dragen voor herbenoeming. Rigaud werd aangesteld in 2019 en zijn huidige termijn loopt tot mei 2023. Navigatiedienstverlener TomTom kondigde aan navigatiediensten en kaarten te leveren voor de nieuwe Opel Astra.
Verder blijft de wisselkoers van de euro tegenover de dollar in de belangstelling staan. De eenheidsmunt bereikte dinsdag kortstondig voor het eerst in twintig jaar pariteit met de dollar, wat betekent dat de twee munten exact evenveel waard zijn. De euro was woensdagochtend 1,0063 dollar waard.
Olieprijzen
Op basis van de openingsindicatoren lijken de Europese beurzen lager aan de handel te gaan beginnen. De Amsterdamse AEX-index sloot dinsdag met een plusje van 0,2 procent op 670,68 punten. In Parijs, Frankfurt en Londen waren koerswinsten tot 0,8 procent te zien. Op Wall Street gingen de hoofdgraadmeters tot 1 procent omlaag.
De olieprijzen waren woensdagochtend vrijwel onveranderd. Een dag eerder gingen olieprijzen nog hard onderuit door zorgen over een economische recessie en een zwakkere vraag naar olie. De prijs van een vat Amerikaanse olie noteerde iets lager op 95,81 dollar en Brentolie was 99,51 dollar per vat waard.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Een grote energiefaciliteit van Shell in Qatar is beschadigd geraakt door een Iraanse aanval. Volgens Shell ontstond brand aan de fabriek voor vloeibaar petroleumgas (lpg). Die is inmiddels geblust. Essentieel personeel is volgens het bedrijf veilig en de omvang van de schade wordt in kaart gebracht.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De invoering van de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is een stap dichterbij gekomen. De commissie voor handel in het Europees Parlement stemde in met de ratificering van een deel van die handelsafspraken, werd donderdag duidelijk. Uit onvrede over Amerikaanse dreigementen rond Groenland en de invoering van nieuwe algehele importheffingen door president Trump stelden parlementariërs die stemming meermaals uit.
34 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Voor Nederland en de omliggende landen is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar, zegt een woordvoerster van gasnetbeheerder Gasunie. Nederland krijgt volgens haar geen gas uit Qatar, waar belangrijke gasinstallaties zijn aangevallen door Iran.
37 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van een vat Brentolie, de maatstaf voor ruwe olie uit het Midden-Oosten en Europa, steeg donderdagochtend met meer dan 10 procent door de oorlog in het Midden-Oosten en de Iraanse aanvallen op energiefaciliteiten in de regio.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is "meer en betere publiek-private samenwerking" nodig om binnensteden en dorpskernen "leefbaar, veilig en vitaal te houden", vinden ondernemersorganisaties. VNO-NCW en MKB-Nederland hebben daarom een 11-puntenplan verstuurd naar nieuw verkozen gemeenteraden, waarmee ze hopen input te hebben in de coalitieakkoorden.
1 uur geledenROME (ANP) - Italië verlaagt tijdelijk de accijnzen op benzine en diesel vanwege de sterk opgelopen olieprijzen. Het maakt tanken 25 cent per liter goedkoper, kondigde de Italiaanse premier Giorgia Meloni aan.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen begonnen donderdag in het rood na de aanval van Iran op gasinstallaties in Qatar. Daardoor schoten de olie- en gasprijzen omhoog, wat de inflatievrees bij beleggers aanwakkerde. Mede door de escalatie van de oorlog tussen de VS en Israël tegen Iran vrezen beurshandelaren dat het conflict langdurig zal aanhouden.
2 uur geleden