Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht belegger gaat uit naar steunaanvragen VS en OPEC

Aandacht belegger gaat uit naar steunaanvragen VS en OPEC

AMSTERDAM (ANP) - De handel op de aandelenbeurzen wordt al geruime tijd gedomineerd door het nieuwe coronavirus, waarvan de klappen op het bedrijfsleven steeds harder lijken te worden. Voor beleggers is het de komende week daarom zaak te zoeken naar gegevens die een beeld geven van de economische schade door Covid-19. Daarbij zal opnieuw veel aandacht uitgaan naar de wekelijkse cijfers over steunaanvragen in de Verenigde Staten.

Donderdag werd bekend dat een ongeëvenaard aantal van ruim 6,6 miljoen Amerikanen zich tot de overheid heeft gewend voor een werkloosheidsuitkering. Een week eerder kwamen er al 3,3 miljoen nieuwe aanvragen voor een uitkering binnen, bijna een vervijfvoudiging van het oude record uit 1982. Kenners rekenen erop dat het aantal ook deze week in de miljoenen loopt.

De steunaanvragen bieden een idee van de staat van 's werelds grootste economie en is daarmee voor beurzen wereldwijd van belang. Economen berekenden dat de VS afstevenen op een werkloosheidspercentage rond de 10 procent in april bij deze gigantische hoeveelheden steunaanvragen. ING houdt zelfs rekening met een Amerikaanse werkloosheid van 15 procent als lockdown-maatregelen tegen het nieuwe coronavirus tot in mei voortduren.

Afwisselend

Op de Amsterdamse aandelenbeurs werden vorige week, evenals elders in Europa en in New York, stevige minnen afgewisseld met ferme dagwinsten. Dat de AEX over de hele week gemeten niet dieper wegzakte, komt onder andere door hoop op hogere olieprijzen.

De Amerikaanse president Donald Trump meldde donderdag via Twitter dat Rusland en Saudi-Arabië bereid zijn tot een akkoord over productiebeperkingen. Die twee landen vechten een meningsverschil over productieverlagingen uit door de markt te overspoelen met goedkope olie, juist nu de vraag naar de grondstof door de coronapandemie is gekelderd.

Oliekartel

Oliereuzen als Shell en BP reageerden op de beurs sterk op het nieuws, evenals toeleveranciers aan de olie-industrie. De vraag is nu echter of oliekartel OPEC en voormalige bondgenoten als Rusland inderdaad tot een overeenkomst komen over het stutten van de olieprijs. Daarover zijn onderhandelingen nu nog druk gaande, getuige de verschuiving van een digitale OPEC-top van maandag naar donderdag.

Beleggers krijgen ook nog veel andere macro-economische gegevens voor de kiezen. Zo worden maandag de Duitse fabrieksorders bekendgemaakt. Woensdag publiceert de Amerikaanse Federal Reserve de notulen van de laatste rentevergadering. In veel landen is de beursweek overigens korter dan normaal door Goede Vrijdag. Onder andere de Amsterdamse beurs is op vrijdag gesloten.

Meer uit Financieel

Wall Street opent met rode cijfers, Apple bij dalers na cijfers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verlies begonnen. Apple stond in de vroege handel bij de dalers na bekendmaking van kwartaalcijfers donderdag na het slot van de handel in New York. Daarnaast verwerkten beleggers het nieuws dat president Donald Trump Kevin Warsh heeft voorgedragen als nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank en opvolger van Jerome Powell bij de Federal Reserve.

25 minuten geleden
Bezuinigingen op sociale zekerheid voor FNV onacceptabel

DEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV vindt de aangekondigde bezuinigingen op sociale zekerheid onacceptabel. "Hierdoor komt een grote hoeveelheid huishoudens in de problemen", reageert interim-voorzitter Dick Koerselman. D66, VVD en CDA maakten vrijdag bekend de duur van de WW te halveren, de AOW-leeftijd te verhogen en in te grijpen in arbeidsongeschiktheidsuitkeringen.

1 uur geleden
Schiphol tevreden dat regeerakkoord stuurt op doelen

SCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol reageert positief op het coalitieakkoord van D66, VVD en CDA. Volgens topman Pieter van Oord is het goed dat de partijen in het akkoord sturen op doelen, zoals een halvering van de geluidshinder in de nacht.

1 uur geleden
Trump draagt Kevin Warsh voor als nieuwe Fed-voorzitter

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump draagt Kevin Warsh voor als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Warsh was in het verleden al bestuurder van de Fed en werd in 2017 nog gepasseerd voor de hoogste functie bij de centrale bank van de Verenigde Staten. Een speciale commissie van de Senaat moet de keuze nog goedkeuren.

3 uur geleden
Industrieconcern Bosch verwacht dat moeilijkheden aanhouden

STUTTGART (ANP) - Het Duitse industrieconcern Bosch heeft een "buitengewoon uitdagend" financieel jaar achter de rug en denkt niet dat de situatie dit jaar verbetert. Het bedrijf heeft onder meer last van toenemende concurrentie, lagere verkopen en hogere importheffingen.

3 uur geleden
Frankrijk blokkeert verkoop onderdeel satellietbedrijf Eutelsat

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure heeft de verkoop van een tak van het satellietbedrijf Eutelsat geblokkeerd. Het Franse satellietbedrijf was van plan zijn grondantennes te verkopen, maar dit gaat vanwege zorgen over de nationale veiligheid niet door.

3 uur geleden
Economie eurozone groeit harder dan verwacht

RUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de laatste drie maanden van vorig jaar 0,3 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste raming. Daarmee presteerden de eurolanden beter dan economen hadden verwacht.

4 uur geleden