Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Aandacht belegger gaat uit naar steunaanvragen VS en OPEC

Aandacht belegger gaat uit naar steunaanvragen VS en OPEC

AMSTERDAM (ANP) - De handel op de aandelenbeurzen wordt al geruime tijd gedomineerd door het nieuwe coronavirus, waarvan de klappen op het bedrijfsleven steeds harder lijken te worden. Voor beleggers is het de komende week daarom zaak te zoeken naar gegevens die een beeld geven van de economische schade door Covid-19. Daarbij zal opnieuw veel aandacht uitgaan naar de wekelijkse cijfers over steunaanvragen in de Verenigde Staten.

Donderdag werd bekend dat een ongeëvenaard aantal van ruim 6,6 miljoen Amerikanen zich tot de overheid heeft gewend voor een werkloosheidsuitkering. Een week eerder kwamen er al 3,3 miljoen nieuwe aanvragen voor een uitkering binnen, bijna een vervijfvoudiging van het oude record uit 1982. Kenners rekenen erop dat het aantal ook deze week in de miljoenen loopt.

De steunaanvragen bieden een idee van de staat van 's werelds grootste economie en is daarmee voor beurzen wereldwijd van belang. Economen berekenden dat de VS afstevenen op een werkloosheidspercentage rond de 10 procent in april bij deze gigantische hoeveelheden steunaanvragen. ING houdt zelfs rekening met een Amerikaanse werkloosheid van 15 procent als lockdown-maatregelen tegen het nieuwe coronavirus tot in mei voortduren.

Afwisselend

Op de Amsterdamse aandelenbeurs werden vorige week, evenals elders in Europa en in New York, stevige minnen afgewisseld met ferme dagwinsten. Dat de AEX over de hele week gemeten niet dieper wegzakte, komt onder andere door hoop op hogere olieprijzen.

De Amerikaanse president Donald Trump meldde donderdag via Twitter dat Rusland en Saudi-Arabië bereid zijn tot een akkoord over productiebeperkingen. Die twee landen vechten een meningsverschil over productieverlagingen uit door de markt te overspoelen met goedkope olie, juist nu de vraag naar de grondstof door de coronapandemie is gekelderd.

Oliekartel

Oliereuzen als Shell en BP reageerden op de beurs sterk op het nieuws, evenals toeleveranciers aan de olie-industrie. De vraag is nu echter of oliekartel OPEC en voormalige bondgenoten als Rusland inderdaad tot een overeenkomst komen over het stutten van de olieprijs. Daarover zijn onderhandelingen nu nog druk gaande, getuige de verschuiving van een digitale OPEC-top van maandag naar donderdag.

Beleggers krijgen ook nog veel andere macro-economische gegevens voor de kiezen. Zo worden maandag de Duitse fabrieksorders bekendgemaakt. Woensdag publiceert de Amerikaanse Federal Reserve de notulen van de laatste rentevergadering. In veel landen is de beursweek overigens korter dan normaal door Goede Vrijdag. Onder andere de Amsterdamse beurs is op vrijdag gesloten.

Meer uit Financieel

AEX sluit met kleine winst na dag van onzekerheid over bestand

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst gesloten. Een dag eerder noteerde de AEX-index nog stevige winsten doordat beleggers opgelucht reageerden op een staakt-het-vuren dat de Verenigde Staten, Israël en Iran aankondigden. Maar er is veel onzekerheid rond die wapenstilstand.

6 minuten geleden
OpenAI schort groot Brits datacenterproject op

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI schort ambitieuze plannen voor uitbreiding van zijn datacenters in het Verenigd Koninkrijk op, maakte het bedrijf bekend. Het Britse Stargate-project dreigt volgens het bedrijf achter ChatGPT te duur te worden door hoge energiekosten en regelgeving. Voor de regering van premier Keir Starmer is het een tegenvaller, want in zijn plannen voor economische groei spelen AI en datacenters een belangrijke rol.

37 minuten geleden
Gasunie tekent overeenkomst voor waterstofverbinding met België

GRONINGEN (ANP) - Gasunie-dochter Hynetwork en het Belgische Fluxys hydrogen gaan een waterstofverbinding tussen Nederland en België aanleggen. Daarover hebben ze een overeenkomst ondertekend. Volgens een verklaring moet de verbinding rond 2030 klaar zijn.

1 uur geleden
Lufthansa schrapt honderden vluchten om Duitse staking vrijdag

FRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Lufthansa schrapt vrijdag enkele honderden vluchten vanwege de staking van cabinepersoneel in Duitsland. Op de luchthaven van Frankfurt is 75 procent van de bijna 350 geplande vluchten geannuleerd. Daarnaast zijn tientallen vluchten uit het vliegschema van andere grote luchthavens zoals Hamburg en Berlijn gehaald.

1 uur geleden
Vakbond FNV opent meldpunt voor gediscrimineerde zwangere vrouwen

UTRECHT (ANP) - Vakbond FNV opent een meldpunt voor zwangere vrouwen die discriminatie ervaren. Met het meldpunt wil de vakbond meer ervaringen bundelen om zo druk op werkgevers en politiek op te voeren om er iets aan te doen.

1 uur geleden
IMF verwacht tot 50 miljard dollar aan steunverzoeken door oorlog

WASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht door de oorlog in het Midden-Oosten op korte termijn voor 20 miljard tot 50 miljard dollar aan verzoeken om financiële steun te krijgen. Topvrouw Kristalina Georgieva heeft dit donderdag gezegd. Ze benadrukte dat de 191 aangesloten landen op het kredietfonds kunnen rekenen als ze hulp nodig hebben.

2 uur geleden
Beurzen in New York openen dag na opluchtingsrally licht lager

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine verliezen aan een nieuwe handelssessie begonnen. Daags na een opluchtingsrally dankzij de aankondiging van een staakt-het-vuren door Iran, de Verenigde Staten en Israël nemen de twijfels over het bestand toe.

2 uur geleden