
Aan huis gekluisterde Nederlanders gooiden in 2020 meer afval weg
DEN HAAG (ANP) - Huishoudens gooiden vorig jaar veel meer afval weg, zo meldt het statistiekbureau CBS. Door het coronavirus brachten mensen thuis meer tijd door en daardoor maakten ze ook meer rommel. Bij kantoren en winkels was het omgekeerde aan de hand. Want deze waren door de pandemie een groot deel van 2020 gesloten of beperkt geopend.
Vorig jaar werd per inwoner 521 kilogram huishoudelijk afval ingezameld. Dat is een kleine 6 procent meer dan in 2019 en de grootste toename in bijna 25 jaar. Mensen brachten meer rommel weg naar bijvoorbeeld ondergrondse containers of de milieustraat. Maar ook vuilniswagens pikten meer afval op langs de weg.
Nederlanders maakten vooral meer restafval, 10 kilogram extra. Ze gooiden ook 6 kilogram meer groente-, fruit- en tuinafval (gft) in de prullenbak.
Het CBS vermoedt dat mensen drukker bezig waren in de tuin omdat ze door de coronamaatregelen meer op huis waren aangewezen. Daardoor belandden meer takken en bladeren in de gft-bak. De milieustraten konden ook merken dat mensen vlijtiger aan het werk waren in en om hun huis. Hier kwam meer tuin- en klusafval terecht.
Het was bovendien te merken dat de horeca een groot deel van het jaar was gesloten. "Omdat uit eten gaan onmogelijk was, kwamen de etensresten die normaal in restaurants werden weggegooid nu thuis in het huishoudelijk afval terecht", zo schrijven de onderzoekers.
Noot voor de redactie, niet voor publicatie:
Ga voor een interactieve graphic naar https://t.localfocus.nl/anp/?eb96a3a. De graphic is opgemaakt in uw huisstijl en in formats voor print en online. De graphic wordt aangeboden aan klanten van de graphicsdienst van het ANP en LocalFocus.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De verspilling van eten door consumenten, bedrijven en restaurants is in acht jaar tijd met 17 procent gedaald. Om het doel om in 2030 de verspilling ten opzichte van 2030 te halveren te halen, "is nog werk te verzetten," aldus het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur.
1 uur geledenROERMOND (ANP) - De brand in een huis in Roermond waarbij twee mensen om het leven kwamen, is veroorzaakt door brandstichting, meldt de politie donderdag. De politie zei hier eerder al rekening mee te houden.
1 uur geledenASSEN (ANP) - Drie van de vier medeverdachten in de zaak over de kunstroof Assen worden niet vervolgd. Het Openbaar Ministerie is van mening dat hun rol daarvoor te klein is. "Hoewel zij de hoofdverdachten hebben geholpen met ondersteunende handelingen, kan in de ogen van het OM niet bewezen worden dat zij wisten dat hun handelingen te maken hadden met de roof", meldt het OM donderdag.
2 uur geledenROERMOND (ANP) - In het noorden en midden van Limburg moeten inwoners en bedrijven tijdelijk rekening houden met wat meer kalk in het drinkwater. Waterleiding Maatschappij Limburg (WML) kan sinds begin augustus geen water uit de Maas gebruiken voor de drinkwaterproductie, omdat de rivier verontreinigd is met een bestrijdingsmiddel. Het bedrijf schakelt nu volledig over op diep grondwater en daarin zit van nature meer kalk. "Dit is volledig veilig en gezond."
3 uur geledenGELDROP (ANP) - In het Brabantse Geldrop is een 83-jarige vrouw neergestoken door vermoedelijk haar man. Ze is gewond naar het ziekenhuis gebracht. De 83-jarige echtgenoot is aangehouden, meldt de politie.
6 uur geledenLISSABON (ANP) - Door klimaatverandering is er nu veel meer kans op het ontstaan van hevige natuurbranden in Spanje en Portugal. Klimaatonderzoekers hebben berekend dat heet, droog en winderig weer zo'n 40 keer waarschijnlijker is dan voor het industriële tijdperk. Deze zomer kampten beide Zuid-Europese landen met dit soort weer en met zeer hevige branden.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse krijgsmacht opent donderdag een nieuw operationeel hoofdkwartier van waaruit alle defensieonderdelen beter aangestuurd moeten worden. Het Netherlands Joint Force Command huist voorlopig in het ministerie van Defensie, maar krijgt op termijn een eigen locatie. Dat laten commandant der strijdkrachten Onno Eichelsheim en defensieminister Ruben Brekelmans aan het AD weten.
10 uur geleden