Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

A-pier Schiphol in 2027 gereed, kosten stijgen naar 1,4 miljard

A-pier Schiphol in 2027 gereed, kosten stijgen naar 1,4 miljard

SCHIPHOL (ANP) - De nieuwe A-pier op Schiphol wordt in april 2027 in gebruik genomen, zo'n acht jaar later dan de luchthaven eigenlijk had gewild. Door de jarenlange vertraging valt de pier, het gedeelte waar reizigers vliegtuigen in- en uitstappen, ook veel duurder uit dan voorzien. Schiphol verwacht nu dat de totale kosten voor de pier stijgen tot bijna 1,4 miljard euro. Dat is meer dan een verdubbeling van het jaren terug ingeschatte bedrag.

Schiphol doet de aankondiging nadat de luchthaven aan "een zeer nauwkeurige planning" heeft gewerkt met bouwbedrijf BAM, dat verantwoordelijk is voor het afbouwen van de pier. "We zijn blij dat we nu met vertrouwen vooruit kunnen kijken naar een nieuwe opleverdatum", zegt uitvoerend directeur Sybren Hahn, verantwoordelijk voor de infrastructuur op Schiphol.

In 2021 was de raming van Schiphol nog dat de bouw van de nieuwe pier 1,1 miljard euro zou kosten. Ook dat bedrag was door de toen al opgelopen vertraging veel hoger dan het oorspronkelijke bedrag. Dat lag volgens een woordvoerder op ongeveer 600 miljoen euro en was onderdeel van een grotere aanpassing van een deel van de luchthaven.

Gebreken

De bouw van de A-pier is "verre van vlekkeloos verlopen", zegt Hahn verder. Zo was de bouwklus eerder in handen van Ballast Nedam en TAV, maar deze bouwbedrijven werden van het project afgehaald. Dat deed Schiphol na vertragingen en kostenoverschrijdingen. Daarop hebben de ondernemingen Schiphol in december aangeklaagd. Volgens Hahn droegen die ontwikkelingen "allemaal niet bij aan de voortgang".

Volgens Schiphol waren er ook veel gebreken aan het door de eerdere bouwers opgeleverde werk. Veel van de extra kosten zitten in het herstellen van die fouten, zegt een woordvoerder.

Passagiersdoorstroming

De A-pier krijgt acht gates; drie daarvan zijn voor de grootste vliegtuigen. Volgens Schiphol is de uitbreiding onder meer nodig met het oog op passagiersdoorstroming op piekperiodes. De pier krijgt een oppervlakte van 55.000 vierkante meter en wordt uitgerust met grenscontroles, winkels en horeca.

Schiphol en BAM streven ernaar de pier eind 2026 op te leveren. In de periode daarna worden de nieuwe systemen getest en worden mensen die werken op de luchthaven ingewerkt.

Meer uit Financieel

LTO 'schrikt niet' van landbouwvisie in rapport Wennink

DEN HAAG (ANP) - LTO-voorzitter Ger Koopmans "schrikt niet" van de uitspraken die Peter Wennink doet over de veehouderij in zijn rapport over toekomstige welvaart. "Scherpe woorden dragen goede antwoorden. Met onze 'bouwsteen stikstof' hebben wij het perfecte antwoord op zijn oproep", zegt de voorman van de boerenorganisatie tegen het ANP. Wennink schrijft in zijn rapport dat de landbouw, en dan vooral de veehouderij, voor het grootste deel van de stikstofneerslag in natuurgebieden zorgt.

24 minuten geleden
Alle pakketjes van buiten de EU worden 3 euro duurder

BRUSSEL (ANP) - Het wordt duurder om pakketjes van buiten de EU te kopen. Op elk pakketje dat bij onder meer Chinese webshops wordt gekocht, moeten consumenten vanaf juli 3 euro aan invoertarief betalen. Dat hebben de EU-ministers van Financiën vrijdag besloten. Nu hoeven consumenten pas invoerrechten te betalen als het gaat om een pakket van minimaal 150 euro.

2 uur geleden
Wennink: boodschap uit rapport is bij politieke partijen geland

DEN HAAG (ANP) - Peter Wennink zegt dat veel politieke partijen zijn waarschuwingen over de toekomstige welvaart van Nederland serieus nemen. De voormalige topman van chipmachinemaker ASML stelde in een rapport dat de komende tien jaar minstens 150 miljard euro extra moet worden geïnvesteerd om productiever te worden en de economische groei op peil te houden. Daarvoor zijn snelle ingrepen en moeilijke keuzes nodig, schreef Wennink.

2 uur geleden
Ondernemers verwelkomen advies Wennink en herkennen zorgen

DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland verwelkomen het vrijdag verschenen advies van Peter Wennink. Zij herkennen "de zorgen, knelpunten, kansen, oplossingsrichtingen en urgentie" die Wennink benoemt in zijn rapport met aanbevelingen om de toekomstige welvaart veilig te stellen.

2 uur geleden
Aannemers: fiscus legt bouwers naheffingen op voor zzp'ers

VEENENDAAL (ANP) - De Belastingdienst heeft meerdere ondernemingen in de bouw- en infrasector naheffingen opgelegd vanwege de handhaving op schijnzelfstandigheid, meldt Aannemersfederatie Nederland (AFNL). Volgens de brancheorganisatie lopen de naheffingen uiteen van ongeveer 1 miljoen tot 10 miljoen euro.

2 uur geleden
Ook ov- en telecombedrijven krijgen voorrang op overvol stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Ook openbaarvervoer- en telecombedrijven krijgen voorrang op het overvolle stroomnet. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft in een nieuwe richtlijn bepaald dat de sectoren van voldoende algemeen belang voor Nederland zijn om prioriteit te krijgen.

3 uur geleden
Industrie blij met 'gedegen en alomvattend' rapport Wennink

DEN HAAG (ANP) - Ondernemers in de technologische industrie "verwelkomen de zeer gedegen en alomvattende" aanbevelingen van voormalig ASML-topman Peter Wennink over de toekomstige welvaart van Nederland. "Nu is het zaak voor de formerende partijen om dit rapport volledig te omarmen en straks met een nieuwe kabinetsploeg aan de slag te gaan, zodat we die investeringen publiek-privaat voor elkaar krijgen", zegt voorzitter Theo Henrar van branchevereniging FME.

5 uur geleden