99-jarige Jimmy Carter bij herdenkingsdienst echtgenote Rosalynn
ATLANTA (ANP/AFP) - De voormalige Amerikaanse president Jimmy Carter was dinsdag aanwezig bij de herdenkingsdienst voor zijn vrouw Rosalynn. De 99-jarige Carter verschijnt zelden nog in het openbaar. Ook Carters opvolgers Joe Biden en Bill Clinton waren aanwezig, evenals alle vijf nog in leven zijnde presidentsvrouwen: Laura Bush, Hillary Clinton, Michelle Obama, Melania Trump en Jill Biden.
Rosalynn stierf op 19 november, op 96-jarige leeftijd, na een 77-jarig huwelijk met Jimmy. Als een vooraanstaande pleitbezorger van humanitaire en geestelijke gezondheidszorg herdefinieerde ze de tot dan toe voornamelijk ceremoniële rol van de First Lady. De dienst voor Rosalynn was in een kerk in Atlanta.
De tenger en fragiel ogende Carter had voor de gelegenheid tijdelijk zijn hospice verlaten, waar hij al zo'n tien maanden verblijft. Hij arriveerde in de kerk in een rolstoel. Op zijn schoot lag een deken waarop een foto van het gezicht van Rosalynn was geborduurd. Hij sprak niet tijdens de plechtigheid.
Dat deden de kinderen en kleinkinderen van het echtpaar wel. "Mijn moeder was de lijm die ons gezin bij elkaar hield", zei zoon James 'Chip' Carter, die zijn vader op het hoofd kuste en zijn hand op de met bloemen bedekte kist van zijn moeder legde. Chip prees zijn moeder ook omdat ze hem geholpen had van drugs- en alcoholverslaving af te komen.
Vechtend tegen de tranen las dochter Amy Lynn Carter een liefdesbrief voor die haar vader driekwart eeuw geleden aan haar moeder schreef toen hij bij de marine zat. "Mijn moeder was het grootste deel van haar leven verliefd op mijn vader", zei ze onder meer. De dienst omvatte Rosalynns favoriete muziek, waaronder een uitvoering van het John Lennon-nummer Imagine door de Amerikaanse countrysterren Tricia Yearwood en Garth Brooks.
De Bidens woonden de dienst bij vanaf de eerste rij. Het huidige presidentiële paar was in gezelschap van de Clintons en Michelle Obama in de Air Force One van Washington naar Atlanta gevlogen. Laura Bush en Melania Trump waren op eigen gelegenheid gekomen. De oud-presidenten Barack Obama en Donald Trump waren niet bij de dienst aanwezig.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft woensdag geen ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump in Davos. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie gezegd. Von der Leyen reist vanuit Straatsburg rechtstreeks naar Brussel "om zich te concentreren op de voorbereidingen voor de zeer belangrijke EU-top", zei de woordvoerder.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan heeft de kerncentrale Kashiwazaki-Kariwa weer opgestart, voor het eerst sinds de Fukushima-kernramp in 2011. Het gaat om de grootste kerncentrale ter wereld.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff reist donderdag naar Rusland voor een ontmoeting met president Vladimir Poetin. Volgens hem hebben de Russen het initiatief genomen voor het gesprek. "En ik zie dat als een belangrijk statement van hun kant", zei Witkoff tegen CNBC.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Meerdere Europese landen zien momenteel af van deelname aan de Raad van Vrede, een initiatief van de Amerikaanse president Donald Trump. Het gaat om in ieder geval Zweden en Noorwegen en volgens bronnen ook Italië, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Meerdere partijen in het Europees Parlement hebben vanwege de spanning om Groenland uitgehaald naar uiterst-rechtse politici om hun affiniteit met de Amerikaanse president Donald Trump. Met name Jordan Bardella, rechterhand van Franse politica Marine Le Pen, en zijn partij Patriotten voor Europa kregen veel verwijten in een debat over de soevereiniteit van de EU.
3 uur geledenDAVOS (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte en de Finse president Alexander Stubb, twee van Europa's belangrijkste 'Trumpfluisteraars', blijven monter in de hoogopgelopen ruzie waarin de NAVO zich bevindt. Gevraagd op het World Economic Forum naar zijn recept om de spanningen te bedaren, wees Stubb grappend haastig naar buurman Rutte.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR/AFP) - Zweden doet voorlopig niet mee aan het door de Amerikaanse president Donald Trump voorgestelde initiatief voor een zogenoemde vredesraad. Premier Ulf Kristersson heeft laten weten dat toetreding niet zal plaatsvinden met de tekst die tot dusver over de raad is gepresenteerd.
4 uur geleden