9,7 miljoen EU-burgers werken in andere lidstaat
BRUSSEL (ANP) - Een recordaantal van 17,6 miljoen EU-burgers woont in een andere lidstaat. Van hen zijn 12,9 miljoen mensen tussen 20 en 64 jaar, de werkzame leeftijd, en 9,7 miljoen mannen en vrouwen hebben werk in hun nieuwe thuisland. Dat blijkt uit het jaarrapport 2019 van de Europese Commissie over arbeidsmobiliteit binnen de EU.
Van de totale beroepsbevolking in de EU werkte daarmee 4,1 procent in een andere lidstaat in 2018. De groei in arbeidsmigratie binnen de EU is wel wat afgenomen ten opzichte van de afgelopen jaren, van 5 naar 3,4 procent.
Het zijn vooral Roemenen, Polen, Italianen, Portugezen en Bulgaren die over de grens werk zoeken. Europese arbeidsmigranten zijn vooral actief in de bouw, hotels en horeca, de detailhandel, industrie en in toenemende mate de IT-sector. De helft van de 'landverhuizers’ woonde in 2018 in Duitsland en Groot-Brittannië, en een kwart in Spanje, Italië en Frankrijk. Meer dan 50 procent blijft een tot vier jaar en keert dan terug naar het vaderland.
Er zijn ook 1,5 miljoen grensarbeiders in de EU: mensen die in hun buurland werken maar niet wonen. In 2018 werden 1,9 miljoen werknemers door hun bedrijf (tijdelijk) naar een andere lidstaat uitgezonden.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/RTR) - Het enorme containerschip Galapagos van de Franse rederij CMA CGM is zondagochtend door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens CMA CGM is dat een belangrijke mijlpaal. Het onder de Franse vlag varende schip met een lengte van 366 meter is afkomstig uit de Verenigde Arabische Emiraten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe voorzitter van de Amerikaanse centrale bank, Kevin Warsh, gaat komende week naar het jaarlijkse forum van de Europese Centrale Bank (ECB) in het Portugese Sintra. Dat wordt zijn eerste publieke optreden buiten de Verenigde Staten. Warsh nam in mei het voorzitterschap van de Federal Reserve over van Jerome Powell, die twee termijnen heeft gediend.
4 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.
23 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
1 dag geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
1 dag geleden