
9 jaar cel voor Brit die brand stichtte bij asielzoekershotel
ROTHERHAM (ANP) - Een Britse man moet negen jaar de gevangenis in voor brandstichting bij een asielzoekershotel in Rotherham vorige maand. Het is veruit de langste straf die tot nu toe is uitgedeeld voor de rellen die begin augustus uitbraken in het Verenigd Koninkrijk.
De 27-jarige Thomas Birley bekende de brand te hebben aangestoken met de bedoeling om levens in gevaar te brengen. Hij gooide hout in een prullenbak die al brandde voor een nooduitgang van het hotel. De asielzoekers en medewerkers konden daardoor niet via die deur naar buiten.
Volgens Birleys advocaat schaamt hij zich voor zijn daden. Hij is ook veroordeeld voor gewelddadige ordeverstoring en wapenbezit. Volgens de rechter waren zijn acties "van begin tot eind doordrenkt met racisme".
Online desinformatie
De rellen begonnen na een steekpartij in Southport, waar een tiener drie jonge kinderen doodstak en nog eens acht verwondde. Daarna werd online desinformatie verspreid dat de dader een islamitische migrant zou zijn. Dat leidde tot een golf van moslimhaat en extreemrechts geweld tegen migranten door het land. In Rotherham verzamelden zich de avond van de brand zo'n vierhonderd mensen om te demonstreren tegen het asielzoekershotel. Dat liep uit op rellen en confrontaties met de politie.
Zo'n 1300 mensen zijn opgepakt in verband met de rellen, van wie ongeveer tweehonderd mensen vastzitten.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Israël heeft verbolgen gereageerd op het voorstel van de Europese Commissie om de wetenschappelijke samenwerking met Israël deels stop te zetten. Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken noemt dat plan "verkeerd, spijtig en ongerechtvaardigd".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie stelt voor om het onderzoeksprogramma Horizon deels op te schorten met Israël, laat ze maandag weten. Dit wil ze omdat Israël zich niet houdt aan de afspraken over mensenrechten in het associatieverdrag tussen de EU en Israël. EU-lidstaten moeten nog instemmen met het voorstel.
2 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering zet samen met Jordanië een luchtbrug op voor humanitaire hulp voor de door Israël afgegrendelde Gazastrook. Dit maakte regeringsleider Friedrich Merz bekend na overleg met het veiligheidskabinet. Eerder had Spanje al gezegd hulp vanuit de lucht te gaan droppen. Jordanië doet dat al.
3 uur geledenLAGOS (ANP/AFP) - Bendeleden in Nigeria hebben 33 gijzelaars gedood hoewel het losgeld voor hun vrijlating was betaald. Onder de ontvoerde inwoners van het dorpje Banga in het noordwesten van het Afrikaanse land waren drie zwangere vrouwen.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanje wil deze week via de lucht 12 ton voedsel leveren aan de Gazastrook. Premier Pedro Sánchez zegt daarmee te willen helpen om de hongersnood onder de Palestijnse bevolking te verhelpen.
5 uur geledenGLASGOW (ANP/BLOOMBERG) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is er hongersnood in de door Israël afgegrendelde Palestijnse Gazastrook. Hij zei zich te baseren op tv-beelden: "Dat is echte hongersnood, dat zie ik, en dat kun je niet veinzen." Hij beloofde het opzetten van voedselcentra, samen met andere landen en organisaties, zonder veel details te geven.
5 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De Egyptische president Abdel Fattah al-Sisi heeft in een video een dringende oproep gedaan aan zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump om onmiddellijk een einde te maken aan de strijd in de Gazastrook en hulpgoederen toe te laten. Trump is volgens Al-Sisi in staat om de oorlog te stoppen, hulp te laten komen en een einde te maken aan het lijden".
7 uur geleden