83 Russen vroegen in maart asiel aan, hoogste aantal sinds 2019
DEN HAAG (ANP) - In maart deden 83 Russen een eerste asielaanvraag in Nederland. Dat is het hoogste aantal in één maand sinds augustus 2019, zo valt op te maken uit cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND).
Ook ten opzichte van vorige maanden vroegen in maart flink meer Russen asiel aan in Nederland. In januari van dit jaar waren het er 16, in februari 19. In 2021 deden in totaal 205 Russen een asielaanvraag.
In de zomer van 2019 gingen veel oppositieaanhangers de straat op, waarna duizenden demonstranten werden gearresteerd. Sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne zo'n anderhalve maand geleden ontvluchten opnieuw meer Russen hun land. De binnenlandse repressie is toegenomen, onder meer door nieuwe wetgeving die het mogelijk maakt om mensen op te pakken op basis van hun mening over de oorlog.
Uiteenlopende redenen
De IND houdt niet bij om welke reden mensen asiel aanvragen in Nederland. Een woordvoerster van de dienst: "Uit ervaringsgegevens blijkt wel dat asielzoekers uit Rusland die recent zijn binnengekomen om uiteenlopende redenen gevlucht zijn. Er bevinden zich mensen onder die kritiek hebben geuit op de huidige regering, dienstweigeraars, mensenrechtenactivisten, journalisten, lhbti’ers en Jehova's getuigen."
"Gegronde vrees voor vervolging" kan een reden zijn om een asielaanvraag in te willigen, legt ze uit. De consequenties van de ontwikkelingen in Rusland voor de asielaanvragen van Russen hier "worden momenteel in kaart gebracht. We zijn ons bewust van de potentiële risico’s voor de betrokkenen."
In de eerste drie maanden van dit jaar deden ook al meer Oekraïners een asielaanvraag in Nederland dan in heel 2021. In januari waren het er 6, in februari 21 en in maart vroegen 50 Oekraïners asiel aan. In 2021 ging het om in totaal 71 aanvragen. Oekraïners hoeven geen asiel aan te vragen om tijdelijk in Nederland te kunnen verblijven.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De Canal Parade is normaal het sluitstuk van Pride Amsterdam, maar dit jaar vindt de kleurrijke botenparade plaats halverwege het evenement, op 1 augustus. Dat komt doordat deze 30e editie van Pride Amsterdam tegelijk ook de 10e viering van World Pride is. Het evenement duurt daarom twee weken in plaats van een week. Er worden extra veel bezoekers verwacht.
2 uur geledenBREDA (ANP) - De gemeente Breda roept carnavalsvierders op niet meer naar de binnenstad te komen vanwege de drukte. "De binnenstad van Breda raakt vol! Kom er niet meer naartoe", zegt de gemeente.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tijdens de herstelwerkzaamheden van de defecte bovenleiding bij Utrecht zijn meer kapotte onderdelen gevonden dan eerder werd aangenomen. Een woordvoerder van ProRail laat weten dat nieuwe onderdelen naar de locatie moeten worden gebracht, omdat de schade groter is dan gedacht. De herstelwerkzaamheden lopen hierdoor opnieuw vertraging op. ProRail verwacht tot zeker 20.00 uur nodig te hebben voor de reparatie.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS zegt overrompeld te zijn door de puinhoop die carnavalsvierders in de trein achterlaten. De spoorwegmaatschappij roept treinreizigers op hun rommel mee te nemen.
7 uur geledenBREDA (ANP) - Gemeenten in Brabant waarschuwen carnavalsvierders zaterdag voor de kou. Mensen moeten zich warm aankleden, zeggen ze. De eerste carnavalsdag op vrijdag verliep volgens Breda "gezellig en veilig". Het weer blijft een "aandachtspunt", aldus de gemeente. Tilburg en Den Bosch geven dezelfde waarschuwing. Het advies is laagjes kleding te dragen tijdens de koude nachten.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het duurt langer dan verwacht om de kapotte bovenleiding bij Utrecht te repareren, laat een woordvoerder van ProRail weten. Aanvankelijk hoopte de spoorbeheerder dat het herstelwerk om 15.30 uur klaar zou zijn en dat dan het treinverkeer weer volledig zou kunnen worden opgestart. Die prognose is nu bijgesteld naar ten minste 18.00 uur.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De versterking van huizen in door aardbevingen getroffen Groningse gemeenten moet sneller, constateert het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Volgens de toezichthouder hebben de gemeenten Eemsdelta, Groningen, Het Hogeland, Midden-Groningen en Oldambt weliswaar zorgvuldige versterkingsplannen opgesteld, maar is "meer voortvarendheid" nodig om woningen zo snel mogelijk te versterken en bewoners duidelijkheid te geven.
11 uur geleden