Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

83 Russen vroegen in maart asiel aan, hoogste aantal sinds 2019

83 Russen vroegen in maart asiel aan, hoogste aantal sinds 2019

DEN HAAG (ANP) - In maart deden 83 Russen een eerste asielaanvraag in Nederland. Dat is het hoogste aantal in één maand sinds augustus 2019, zo valt op te maken uit cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND).

Ook ten opzichte van vorige maanden vroegen in maart flink meer Russen asiel aan in Nederland. In januari van dit jaar waren het er 16, in februari 19. In 2021 deden in totaal 205 Russen een asielaanvraag.

In de zomer van 2019 gingen veel oppositieaanhangers de straat op, waarna duizenden demonstranten werden gearresteerd. Sinds het uitbreken van de oorlog in Oekraïne zo'n anderhalve maand geleden ontvluchten opnieuw meer Russen hun land. De binnenlandse repressie is toegenomen, onder meer door nieuwe wetgeving die het mogelijk maakt om mensen op te pakken op basis van hun mening over de oorlog.

Uiteenlopende redenen

De IND houdt niet bij om welke reden mensen asiel aanvragen in Nederland. Een woordvoerster van de dienst: "Uit ervaringsgegevens blijkt wel dat asielzoekers uit Rusland die recent zijn binnengekomen om uiteenlopende redenen gevlucht zijn. Er bevinden zich mensen onder die kritiek hebben geuit op de huidige regering, dienstweigeraars, mensenrechtenactivisten, journalisten, lhbti’ers en Jehova's getuigen."

"Gegronde vrees voor vervolging" kan een reden zijn om een asielaanvraag in te willigen, legt ze uit. De consequenties van de ontwikkelingen in Rusland voor de asielaanvragen van Russen hier "worden momenteel in kaart gebracht. We zijn ons bewust van de potentiële risico’s voor de betrokkenen."

In de eerste drie maanden van dit jaar deden ook al meer Oekraïners een asielaanvraag in Nederland dan in heel 2021. In januari waren het er 6, in februari 21 en in maart vroegen 50 Oekraïners asiel aan. In 2021 ging het om in totaal 71 aanvragen. Oekraïners hoeven geen asiel aan te vragen om tijdelijk in Nederland te kunnen verblijven.

Meer uit Binnenland

Opnieuw vuur ontstaan in afgebrande natuur bij Oirschot

OIRSCHOT (ANP) - In de buurt van Oirschot is zaterdagmiddag opnieuw vuur waargenomen in een natuurgebied waar eerder ook al brand heeft gewoed. Dat meldt de veiligheidsregio van Zuidoost-Brabant.

32 minuten geleden
Ambassade in Griekenland staat drie Nederlanders van Flotilla bij

DEN HAAG/ATHENE (ANP) - De Nederlandse ambassade in Griekenland heeft consulaire bijstand verleend aan drie Nederlandse deelnemers aan de Global Sumud Flotilla, de burgervloot met hulpgoederen voor Gaza. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.

1 uur geleden
Oud-presentator en -politicus Carlo Strijk (59) overleden

AMSTERDAM (ANP) - De voormalige televisiepresentator en politicus Carlo Strijk is op 59-jarige leeftijd overleden. Dat laat Niels Jens Uitvaartzorg weten aan het ANP namens de familie. Strijk overleed afgelopen week in zijn slaap.

3 uur geleden
Sein brand meester gegeven voor natuurbrand bij 't Harde

'T HARDE (ANP) - De brandweer heeft het sein brand meester gegeven voor de grote natuurbrand in 't Harde. Dat meldt de Veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.

7 uur geleden
Weeronline: dodenherdenking en Bevrijdingsdag zijn fris en droog

HOUTEN (ANP) - Het warme en droge weer van de afgelopen dagen maakt in het weekend plaats voor fris en regenachtig lenteweer. Op zowel dodenherdenking als Bevrijdingsdag is het fris, met op maandag temperaturen tussen de 14 tot 16 graden. Op Bevrijdingsdag wordt het niet warmer dan 12 tot 16 graden.

7 uur geleden
Natuurbrand Weert afgeschaald, minder brandweer aanwezig

WEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel is nog steeds onder controle en is daarom afgeschaald. De brandweer is er nog wel bij, maar met minder eenheden, meldt de veiligheidsregio. Er kan nog worden ingegrepen als het nodig is.

15 uur geleden
Twee gewonden in Winschoten, mogelijk door steekincident

WINSCHOTEN (ANP) - In Winschoten zijn twee mensen gewond geraakt. Dat is waarschijnlijk het gevolg van een steekincident, maar dat kan een woordvoerder van de politie Groningen niet met zekerheid zeggen. Ook is er vermoedelijk geschoten.

15 uur geleden