81.000 euro opgehaald met eerste vaatje nieuwe haring
SCHEVENINGEN (ANP) - De veiling van het eerste vaatje Hollandse Nieuwe heeft een bedrag van 81.000 euro opgebracht, meldt het Nederlands Visbureau. Het geld gaat naar de Nederlandse Hersenbank.
De opbrengst is lager dan de afgelopen jaren. In 2023 werd het eerste vaatje nieuwe haring geveild voor een recordbedrag van 159.500 euro. Het jaar daarvoor ging het om 113.500 euro, toen een record.
Een woordvoerder van het Nederlands Visbureau laat weten de opbrengsten de vorige twee jaar zo hoog opliepen omdat bedrijven marketingbudget hadden vrijgemaakt om het eerste vaatje op te kopen. "Als die tegen elkaar op gaan bieden, dan gaat het hard." Sinds 1996 bracht het vaatje gemiddeld 65.000 euro op. Dus het Nederlands Visbureau is "heel erg blij" met deze opbrengst van 81.000 euro.
Nieuwe haringseizoen
Het vaatje werd dinsdag in Scheveningen geveild. De veiling is elk jaar de symbolische aftrap van het nieuwe haringseizoen. Zoals gewoonlijk gaat het opgehaalde bedrag van de veiling naar een goed doel.
De Nederlandse Hersenbank zamelt stukjes hersenen in van overleden personen die zich hadden opgegeven als donor. Het hersenweefsel kan door wetenschappers wereldwijd worden gebruikt voor onderzoek. Met dit soort onderzoek kan meer kennis worden opgedaan over de werking van het brein, wat volgens de Hersenbank kan bijdragen aan de ontwikkeling van behandelingen voor psychische klachten en aandoeningen zoals alzheimer.
Vlaggetjesdag
Hollandse Nieuwe is de naam voor haring die in een bepaalde periode in het jaar wordt gevangen en tot en met eind september onder die naam wordt verkocht. Zaterdag wordt de komst van de nieuwe haring in Scheveningen gevierd met Vlaggetjesdag. Het Nederlands Visbureau is een pr- en marketingbureau voor de vissector.
Meer uit Binnenland
OIRSCHOT (ANP) - Een natuurbrand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is donderdag uitgebroken toen militairen daar oefenden. Dat laat de Koninklijke Marechaussee weten. Of de oefening ook de oorzaak van de brand was, is volgens de woordvoerder nog niet vast te stellen.
7 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De verdachte van het doden van de 17-jarige Lisa, Chris Jude (22), blijft langer voor observatie in het Pieter Baan Centrum. Dat werd donderdag bekend tijdens een nieuwe inleidende zitting in de rechtbank in Amsterdam.
22 minuten geledenTER APEL (ANP) - Het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel is gezakt tot onder de 2000. Sinds eind januari is dat maar twee keer gebeurd. In de afgelopen weken zijn meerdere tijdelijke opvanglocaties geopend om de druk op het aanmeldcentrum te verminderen.
26 minuten geleden'T HARDE (ANP) - De natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland is nog niet bedwongen. Her en der zijn zogenoemde hotspots, warme plekken in de grond, die kunnen oplaaien. Bovendien gaat het donderdagavond waarschijnlijk harder waaien, wat het vuur kan aanwakkeren. Een brandweerwoordvoerder noemt die combinatie "een zorgpunt" en zegt dat het sein brand meester daarom nog niet kan worden gegeven.
48 minuten geledenOIRSCHOT (ANP) - Op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is donderdag een natuurbrand uitgebroken. Dat meldt de Veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De oorzaak is nog niet bekend. Het gebied dat in brand staat is momenteel ongeveer 100 bij 100 meter groot, vergelijkbaar met twee voetbalvelden.
1 uur geledenNUNSPEET (ANP) - Het is nog niet duidelijk of de Defensieoefening op het legerterrein 't Harde heeft geleid tot de grote natuurbrand op de Veluwe. Dat zegt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee. "Onderzoek ter plaatse is nog niet mogelijk zolang de brand niet geblust is. Uiteraard zijn we al wel gestart met het horen van betrokkenen en onderzoek dat zich niet in het natuurgebied afspeelt."
1 uur geledenELBURG (ANP) - In de gemeente Elburg zijn bijna alle wegen weer vrijgegeven die woensdag als gevolg van de uitzonderlijk grote natuurbrand in 't Harde werden afgesloten. De Eperweg is wel nog dicht, meldt een woordvoerder van de gemeente. Dat is hoogstwaarschijnlijk zo om de hulpdiensten, die nog volop bezig zijn met blussen, de ruimte te geven.
2 uur geleden