80 uur werkstaf voor Raisa Blommestijn om beledigende X-berichten
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft opiniemaker en presentatrice Raisa Blommestijn (30) veroordeeld tot tachtig uur werkstraf, waarvan veertig uur voorwaardelijk voor beledigende berichten op X. De straf valt hoger uit dan de eis van het Openbaar Ministerie omdat de rechter vindt dat de ernst van de feiten niet voldoende naar voren komt in de eis van veertig uur.
In een bericht gebruikte Blommestijn de term "negroïde primaten". Daarmee heeft ze zich volgens de rechtbank "laatdunkend" uitgelaten over negroïde mensen. "In de woordkeuze kan slechts de bedoeling worden gelezen om hen af te schilderen als agressieve apen", zei de voorzitter. Blommestijn plaatste het bericht op 10 mei 2023 bij een filmpje van een mishandeling. Met haar bericht heeft ze twee groepen mensen op basis van huidskleur tegenover elkaar gezet, meent de rechtbank.
Ook zei de rechtbank geen bewijs te zien dat Blommestijn, als opiniemaker, met haar opmerkingen wilde bijdragen aan een publiek debat over integratie dat op dat moment woedde. "Wel vestigde zij de aandacht op de huidskleur van een groep mensen."
In beroep
In een ander bericht noemde ze advocaat Sidney Smeets "kleuterneuker". Ze deed dit terwijl de rechtbank Rotterdam net iemand had veroordeeld voor het plaatsen van een soortgelijk bericht. De rechtbank vindt dit smaad. Blommestijn moet de advocaat een schadevergoeding betalen van 1550 euro. Smeets stapte in 2021 op als Tweede Kamerlid na beschuldigingen van grensoverschrijdend gedrag bij minderjarige jongens.
Volgens de voorzitter van de rechtbank heeft Blommestijn met haar uitspraken de "strafrechtelijk toelaatbare grenzen" overschreden. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) liet kort na de uitspraak weten dat ze in beroep gaat. Ze vindt de veroordeling een "zwarte dag voor de democratie, de rechtstaat en de vrijheid van meningsuiting".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de Zuid-Hollandse gemeenten huisvest al te lang te weinig statushouders. Van de vijftig gemeenten hebben er 22 al zeker twee jaar niet genoeg asielzoekers met een verblijfsvergunning woonruimte gegeven. De provincie kan dan besluiten om die huisvesting op kosten van een gemeente zelf te regelen, maar Zuid-Holland ziet daar nog steeds van af.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) en de Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) doen onderzoek naar een incident waarbij twee KLM-vliegtuigen elkaar op zaterdagochtend raakten op Schiphol. Dat bevestigen beide organisaties.
3 uur geledenHAARLEM (ANP) - De Stichting Gilles de la Tourette, die zich in Nederland inzet om de aandoening meer bekendheid te geven, lanceert eind maart een campagne rond de Nederlandse release van de Britse tragikomedie I Swear. De film, een van de winnaars bij de BAFTA's, gaat over het leven van Tourette-activist John Davidson. Davidson was zondag aanwezig bij de BAFTA-ceremonie en veroorzaakte opschudding toen hij door zijn vocale tics het n-woord riep.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In bijna 70 gemeenten in alle 25 veiligheidsregio's is een proef met noodsteunpunten begonnen. Dat maakte de VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) dinsdagavond bekend.
9 uur geledenBLESKENSGRAAF (ANP) - De ME heeft in de Zuid-Hollandse plaats Bleskensgraaf ingegrepen bij een demonstratie tegen een asielzoekerscentrum. Het protest liep uit de hand. Demonstranten gooiden glas en stenen naar agenten en staken zwaar vuurwerk af. Een politiewoordvoerder meldt dat niemand is aangehouden en niemand gewond raakte.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 61-jarige man uit Hillegom is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot het betalen van 302.000 euro aan de Nederlandse staat. Pieter K. heeft mensen opgelicht en het geld dat hij inzamelde aan privé-uitgaven besteed.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Iraanse ambassadeur moest dinsdagmiddag naar het ministerie van Buitenlandse Zaken om zich te verantwoorden voor een Nederlandse diplomatieke zending die door Iran in beslag is genomen. Het is nog niet bekend of de zending inmiddels is vrijgegeven. Het ministerie spreekt van een "diplomatiek incident" en noemt het "onacceptabel".
18 uur geleden