80 jaar na Market Garden is oorlog weer dichtbij, speecht Schoof
DRIEL (ANP) - "Geweld, terrorisme en ja - sinds de Russische inval in Oekraïne ook oorlog - ineens is het allemaal weer heel dichtbij", sprak Dick Schoof zaterdag tachtig jaar na Operatie Market Garden. Bij de herdenking in Driel eerde de premier de Poolse parachutisten die zijn ingezet bij het Gelderse dorp.
"Laten wij vandaag hun voorbeeld als een opdracht beschouwen. De opdracht om in het hier en nu pal te staan voor de vrijheid en de waarden die tachtig jaar geleden met zoveel overgave en vastberadenheid zijn bevochten."
Door de ontwikkelingen in Oekraïne wordt oorlog ook in Nederland niet langer beleefd als iets uit een "voltooid verleden tijd", aldus de minister-president. "In Polen, het land van een van onze bevrijders, wordt dat nog directer gevoeld dan hier." Daarom moeten landen als Polen en Nederland elkaar vasthouden en steunen in de NAVO en Europa, drukte Schoof zijn toehoorders op het hart. Zij moeten van de premier "één lijn trekken tegen agressie, onrecht en voor vrijheid en democratie".
Donald Tusk
In zijn toespraak betuigde Schoof "speciale dank" voor de "dappere militairen" uit Polen die betrokken waren bij de Slag om Arnhem, die is mislukt en waarbij de geallieerden grote verliezen hebben geleden. Zij waagden hun leven "voor mensen die zij niet kenden in een land dat niet het hunne was".
Bij de plechtigheid worden kransen gelegd ter ere van de circa 1500 Poolse militairen van de 1ste Poolse Onafhankelijke Parachutisten Brigade die zijn ingezet om Britse eenheden in met name Oosterbeek te ondersteunen. De Poolse minister voor veteranenzaken, Lech Parell, en de Nederlandse minister van Defensie Ruben Brekelmans zijn ook aanwezig.
De Poolse premier Donald Tusk zou eigenlijk ook komen, maar heeft verstek laten gaan, omdat hij druk is met de overstromingen in zijn land. De Poolse ambassadeur heeft aan het ANP laten weten dat de premier dat erg jammer vindt.
Meer uit Politiek
CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."
1 dag geleden