80 jaar na dato eerste kranslegging bij Razzia Monument Rotterdam
ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam worden maandag voor het eerst kransen gelegd bij het Razzia Monument aan de Parkkade. Het monument, dat vorig jaar werd onthuld door de toenmalige burgemeester Aboutaleb, herdenkt de 52.000 'weerbare' mannen uit Rotterdam en Schiedam die in november 1944 werden weggevoerd om de dreiging van verzetsdaden tegen de Duitse bezetter voor te zijn. De meesten moesten in Duitsland dwangarbeid verrichten.
De kranslegging maakt deel uit van een herdenkingsplechtigheid, waarbij burgemeester Carola Schouten een toespraak houdt. Ook legt ze een krans, evenals haar Schiedamse collega Harald Bergmann, minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) en commissaris van de Koning in Zuid-Holland, Wouter Kolff.
Het monument gedenkt niet alleen de mannen die werden weggevoerd, maar ook de vrouwen en kinderen die ze in ontreddering achterlieten. Het werd door kunstenaar Anne Wenzel gesymboliseerd door twee meer dan manshoge beelden, met een grote 'wond' die aangeeft waar man en vrouw van elkaar waren gescheiden. Het gedenkteken kwam er dankzij een burgerinitiatief dat in 2019 is gestart door twee zoons van wie de beide vaders werden afgevoerd. Deze mannen, René Versluis en Jan Willem Cleijpool, leggen ook een krans.
De meeste gedeporteerde dwangarbeiders kwamen weer terug, maar zeker vijfhonderd van hen overleefden het niet. Na hun terugkeer werd er lange tijd niet over hun ervaringen gesproken, wat volgens de twee initiatiefnemers een hiaat in de geschiedschrijving van Rotterdam was. "Het monument heeft het gat in de geschiedenis van Rotterdam zichtbaar gemaakt", aldus Versluis.
Meer uit Binnenland
NUNSPEET (ANP) - De bestuurder van de auto die inreed op een groep mensen in Nunspeet is een 56-jarige vrouw uit de Gelderse plaats, meldt de politie. Zij is lichtgewond geraakt.
4 uur geledenNUNSPEET (ANP) - Bij het ongeluk in Nunspeet waarbij een auto inreed op een groep mensen, lijkt vooralsnog geen opzet in het spel te zijn, meldt de politie. "Maar daar doen we nog onderzoek naar", aldus de politie op X.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Na de vierde actiedag van 3FM Serious Request staat de teller op 10.135.897 euro. Dat is maandagavond bekendgemaakt op NPO 3FM. Nog nooit eerder werd op de vierde dag zoveel geld opgehaald.
5 uur geledenNUNSPEET (ANP) - Het ernstige ongeluk in Nunspeet waarbij meerdere mensen gewond zijn geraakt, is veroorzaakt door een auto die op een groep mensen inreed. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio Noord- en Oost-Gelderland.
6 uur geledenNUNSPEET (ANP) - Meerdere mensen zijn gewond geraakt bij een ernstig ongeval op de Elburgerweg in Nunspeet, meldt de politie.
6 uur geledenGOIRLE (ANP) - Bij een controle afgelopen zaterdag in het Brabantse Goirle is ongeveer 150 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Dat meldt de politie maandag. Agenten controleerden vooral het verkeer dat vanuit België de grens overstak na daar vuurwerk te hebben aangeschaft.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Omroep MAX stopt met de talkshow Carrie op Vrijdag van presentatrice Carrie ten Napel. Dat gebeurt als gevolg van de bezuinigingen bij de publieke omroep, meldt Omroep MAX maandag. De laatste uitzending is komende zomer.
9 uur geleden