Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

8 jaar cel en tbs met dwang voor doodsteken tiener in Hoogkerk

8 jaar cel en tbs met dwang voor doodsteken tiener in Hoogkerk

GRONINGEN (ANP) - De man die vorig jaar zomer in het Groningse Hoogkerk een 14-jarige jongen doodstak bij een supermarkt is veroordeeld tot een celstraf van acht jaar en tbs met dwangverpleging. Volgens de rechtbank in Groningen gaat het om doodslag.

J. probeerde zes dagen na zijn aanhouding ook een gevangenismedewerker neer te steken met een afgebroken antenne. Volgens de rechter was hier wel "vol opzet" en gaat het om een poging tot moord. J. is maandag ook veroordeeld voor een reeks vernielingen in het voorjaar van 2021.

Het Openbaar Ministerie had naast de tbs een celstraf van tien jaar geëist. Volgens het OM handelde Bart J. (24) bij de supermarkt met voorbedachten rade en was er sprake van moord. De rechtbank ziet hiervoor onvoldoende bewijs. J. heeft bekend. Hij handelde naar eigen zeggen in een psychose. De tiener zou een willekeurig slachtoffer zijn geweest. Het mes had hij gestolen om worst mee te snijden, aldus J. Hij werd begin 2021 dakloos, sliep in een tentje in het Stadspark van Groningen en gebruikte sterke drank en drugs.

Gestolen mes

Op zondag 6 juni werd Dinant Paré even voor 15.00 uur tegen de grond gewerkt en diverse keren met een mes van twintig centimeter gestoken. J. had het mes even daarvoor gestolen uit de supermarkt. De diefstal kan meerdere redenen hebben gehad, aldus de rechter, en is onvoldoende bewijs voor een moordplan. Zo had J. een obsessie voor messen.

Op camerabeelden van de supermarkt is te zien dat J. het mes uit de verpakking haalt om negentien seconden later Paré neer te steken. In die korte tijd heeft J. onvoldoende na kunnen denken over zijn daad. Daarbij spelen de psychische problemen van J. een rol, aldus de rechter. Volgens psychisch deskundigen is hij sterk verminderd toerekeningsvatbaar.

Gesloten jeugdzorg

De deskundigen hebben niet kunnen vaststellen of J. kampt met psychoses. Wel stelden ze een autismespectrumstoornis, ADHD en een cannabisverslaving vast. De kans op herhaling is volgens hen groot. Om veiligheidsredenen zat J. tijdens de zittingen met handboeien om voor de rechter.

Meer dan dertig hulpinstanties hebben geprobeerd om J. te helpen, zonder succes. Op zijn zeventiende belandde hij in de gesloten jeugdzorg. Zijn gescheiden ouders brachten hem in het park regelmatig te eten.

Meer uit Binnenland

Ministers vinden autoluwte door hoge energieprijzen niet nodig

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".

42 minuten geleden
Haaksbergers willen azc op één locatie in wat drukkere omgeving

HAAKSBERGEN (ANP) - De opvang van asielzoekers in Haaksbergen (Overijssel) moet gebeuren op één centrale locatie en op een plek waar meer mensen wonen, dus in een drukkere omgeving. Zo oordeelt een meerderheid van deelnemers aan een referendum over het azc. De uitkomst werd vrijdag bekendgemaakt en door burgemeester Gerard van den Hengel (VVD) in ontvangst genomen namens de gemeenteraad.

56 minuten geleden
Comité Iran Vrij wil weten wie achter neerschieten Iraniër zit

DEN HAAG (ANP) - Het Comité Iran Vrij vraagt zich af wie het neerschieten van de Iraniër in Schoonhoven op zijn geweten heeft. "We moeten het politieonderzoek afwachten, maar als de lange arm van het mullahregime opnieuw achter deze aanslag zit, kunnen we dit echt niet langer tolereren", schrijft het comité op X.

1 uur geleden
Neergeschoten Iraniër sprak zich uit tegen het Iraanse regime

DEN HAAG (ANP) - De politiemedewerker van Iraanse afkomst die donderdagochtend werd neergeschoten in Schoonhoven heeft zich eerder uitgesproken tegen het Iraanse regime, meldde justitieminister David van Weel voor aanvang van de ministerraad. Hij meldde eerder al dat verschillende autoriteiten alert zijn en maatregelen hebben genomen.

1 uur geleden
OM: gezagvoerder niet schuldig aan fataal luchtballonongeluk

DE HOEVE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft besloten de zaak over het fatale ongeluk met een heteluchtballon in augustus vorig jaar te seponeren. De gezagvoerder treft geen schuld, concludeert de landelijke luchtvaartofficier van justitie.

1 uur geleden
Jongeren volgen nieuws via sociale media, maar wantrouwen die

AMSTERDAM (ANP) - Jongeren gebruiken vooral sociale media als TikTok en Snapchat om op de hoogte te blijven van het nieuws, maar ze hebben weinig vertrouwen in die platforms. Een onderzoek onder ruim duizend tieners concludeert dat.

2 uur geleden
Acht aanhoudingen na vondst honderden kilo's cocaïne in busje

KLUNDERT (ANP) - De zeehavenpolitie van Zeeland-West-Brabant heeft in de Brabantse plaats Klundert acht verdachten aangehouden in verband met een eerdere vondst van honderden kilo's cocaïne in een busje in Papendrecht. Dat heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag bekendgemaakt.

9 uur geleden