8 jaar cel en tbs met dwang voor doodsteken tiener in Hoogkerk
GRONINGEN (ANP) - De man die vorig jaar zomer in het Groningse Hoogkerk een 14-jarige jongen doodstak bij een supermarkt is veroordeeld tot een celstraf van acht jaar en tbs met dwangverpleging. Volgens de rechtbank in Groningen gaat het om doodslag.
J. probeerde zes dagen na zijn aanhouding ook een gevangenismedewerker neer te steken met een afgebroken antenne. Volgens de rechter was hier wel "vol opzet" en gaat het om een poging tot moord. J. is maandag ook veroordeeld voor een reeks vernielingen in het voorjaar van 2021.
Het Openbaar Ministerie had naast de tbs een celstraf van tien jaar geëist. Volgens het OM handelde Bart J. (24) bij de supermarkt met voorbedachten rade en was er sprake van moord. De rechtbank ziet hiervoor onvoldoende bewijs. J. heeft bekend. Hij handelde naar eigen zeggen in een psychose. De tiener zou een willekeurig slachtoffer zijn geweest. Het mes had hij gestolen om worst mee te snijden, aldus J. Hij werd begin 2021 dakloos, sliep in een tentje in het Stadspark van Groningen en gebruikte sterke drank en drugs.
Gestolen mes
Op zondag 6 juni werd Dinant Paré even voor 15.00 uur tegen de grond gewerkt en diverse keren met een mes van twintig centimeter gestoken. J. had het mes even daarvoor gestolen uit de supermarkt. De diefstal kan meerdere redenen hebben gehad, aldus de rechter, en is onvoldoende bewijs voor een moordplan. Zo had J. een obsessie voor messen.
Op camerabeelden van de supermarkt is te zien dat J. het mes uit de verpakking haalt om negentien seconden later Paré neer te steken. In die korte tijd heeft J. onvoldoende na kunnen denken over zijn daad. Daarbij spelen de psychische problemen van J. een rol, aldus de rechter. Volgens psychisch deskundigen is hij sterk verminderd toerekeningsvatbaar.
Gesloten jeugdzorg
De deskundigen hebben niet kunnen vaststellen of J. kampt met psychoses. Wel stelden ze een autismespectrumstoornis, ADHD en een cannabisverslaving vast. De kans op herhaling is volgens hen groot. Om veiligheidsredenen zat J. tijdens de zittingen met handboeien om voor de rechter.
Meer dan dertig hulpinstanties hebben geprobeerd om J. te helpen, zonder succes. Op zijn zeventiende belandde hij in de gesloten jeugdzorg. Zijn gescheiden ouders brachten hem in het park regelmatig te eten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
3 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
8 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De klimaatzaak van Milieudefensie tegen Shell nadert zijn ontknoping. De milieuorganisatie en het grote olie- en gasbedrijf treffen elkaar vrijdag voor de Hoge Raad, die het laatste oordeel in de zaak velt. De eisers blijven hopen dat Shell een concreet percentage krijgt opgelegd waarmee het de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt moet verminderen.
10 uur geleden