70.000 mensen tekenen petitie voor meer geld naar Defensie
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer kreeg dinsdag een petitie aangeboden waarin de politiek gevraagd wordt voldoende middelen vrij te maken voor Defensie. Bijna 70.000 Nederlanders hebben de petitie ondertekend.
Het burgerinitiatief, dat 'Psst' heet, vindt dat verschillende kabinetten defensietaken al jaren vooruitschuiven. De initiatiefnemers van de petitie noemen de Nederlandse krijgsmacht "ernstig verwaarloosd" en stellen dat het op dit moment de in de Grondwet vastgelegde taken niet uit kan voeren.
Daarbij wijst het initiatief erop dat de Nederlandse regering, ook tijdens een oorlog op het Europese continent, nog niet voldoet aan de investeringsnorm die de NAVO stelt. Die norm houdt in dat lidstaten van het bondgenootschap minimaal 2 procent van het bruto binnenlands product dienen te besteden aan hun krijgsmacht.
Extra miljarden
Ondernemer Alexander Ribbink is een van de initiatiefnemers. "Het is onbegrijpelijk dat de Duitse Bondsdag anderhalve maand geleden al concrete actie nam en 100 miljard euro vrijmaakte voor Defensie en dat we in Nederland eerst nog even polderen en bekijken wat er allemaal nodig is", stelt hij.
De Tweede Kamer wil vanwege de Russische invasie in Oekraïne miljarden extra uitgeven aan Defensie. Ook eiste de Kamer eerder al dat Nederland gaat voldoen aan de NAVO-norm.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Rob Jetten noemt het een "heel mooi symbool" dat hij de eerste premier van Nederland kan worden die openlijk homo is. De D66-leider zegt "heel veel zin" te hebben om aan de slag te gaan. "En dat ik toevallig met een man samen ben, dat betekent ook iets voor de lhbti-gemeenschap, in Nederland en wereldwijd." Jetten wordt ook de eerste premier namens zijn partij.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Techbedrijf Kyndryl heeft de zorgen die leven bij Tweede Kamerleden over de overname van het bedrijf achter DigiD niet kunnen wegnemen. In een gesprek in de Tweede Kamer legden leidinggevenden van de Nederlandse tak van Kyndryl uit dat er veel maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat de Amerikaanse regering DigiD kan platleggen na de overname.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een huisverbod voor plegers van huiselijk geweld moet maximaal een jaar kunnen duren in plaats van de vier weken die nu in de wet staan. Dat vraagt de Tweede Kamer aan het kabinet. Een motie die GroenLinks-PvdA-Kamerlid Songül Mutluer woensdag aankondigt, kan rekenen op steun van VVD, D66 en JA21.
4 uur geledenRHEDEN (ANP) - Natuurmonumenten roept de formerende partijen D66, CDA en VVD op te investeren in natuur. De natuurorganisatie wil dat het Rijk 500 miljoen euro extra uittrekt om het Natuurnetwerk Nederland voor eind 2027 af te maken. Daarna moeten er afspraken worden gemaakt waardoor er tot 2050 elk jaar 5000 hectare nieuwe natuur bijkomt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij met het akkoord dat hij heeft gesloten met Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA). Kort nadat bekend was geworden dat de drie partijleiders een akkoord hebben bereikt op hoofdlijnen, zei Jetten dat de partijen vrijdag pas bekendmaken wat hun plannen zijn en hoe die worden betaald.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA zijn het op hoofdlijnen eens over hun coalitieakkoord, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS en het AD. Partijleiders Rob Jetten (D66), Dilan Yeşilgöz (VVD) en Henri Bontenbal (CDA) hebben daarvoor dagenlang onderhandeld tot in de avond en soms nacht. De Kamerfracties moeten nog instemmen met het akkoord.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet het plan voor de verbreding van de A27 bij Amelisweerd intrekt. Een motie van GroenLinks-PvdA met dat verzoek kreeg dinsdag steun van SP, 50PLUS, D66, Volt, Partij voor de Dieren, CDA, ChristenUnie en BBB.
20 uur geleden