
60.000 Palestijnen in Gaza gedood sinds start aanvallen Israël
RAFAH/CAÏRO (ANP/AFP) - Sinds Israël in oktober 2023 de aanvallen op de dichtbevolkte Gazastrook is begonnen, zijn er volgens Palestijnse gezondheidsdiensten meer dan 60.000 mensen gedood. Het dodental ligt nu op 60.034. De cijfers worden over het algemeen als betrouwbaar beschouwd.
Het ministerie van Gezondheid verklaart dat in de afgelopen 24 uur 113 doden zijn gerapporteerd. Er worden ook bijna 146.000 gewonden gemeld. Het gaat volgens internationale organisaties vooral om burgers, met name vrouwen en kinderen. Mensenrechtenorganisaties vrezen dat in de ruïnes van panden nog veel meer slachtoffers kunnen liggen.
Israël begon de militaire operaties na een bloedige aanval van Hamas op Israëlisch grondgebied langs de Gazastrook op 7 oktober 2023. Daarbij vielen naar schatting 1200 doden en werden meer dan 250 Israëli's ontvoerd.
In puin
De Israëlische operaties in de Gazastrook die volgden, zijn zo grootschalig en verwoestend dat het land door onder meer mensenrechtenorganisaties, inclusief twee Israëlische, wordt beschuldigd van volkerenmoord. De Israëlische strijdkrachten jagen de bevolking op en isoleren die op een steeds kleiner stuk van de strook. Het heeft tot honger geleid en een nijpend gebrek aan medische zorg.
Gaza ligt voor een groot deel in puin en communicatie en verplaatsing zijn door de Israëlische aanvallen moeilijk. Precieze cijfers zijn zo moeilijk te achterhalen. Zo stelden bijvoorbeeld onderzoekers van onder meer The London School of Hygiene & Tropical Medicine en de Amerikaanse universiteit Yale in een onderzoeksrapport van eerder dit jaar dat het werkelijke aantal slachtoffers 40 procent hoger ligt dan de Palestijnse autoriteiten meldden. Ze baseerden dat op onderzoek in de eerste negen maanden van de strijd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Moskou heeft nog tien dagen de tijd om tot een bestand te komen in Oekraïne, anders volgen er nieuwe sancties, zei de Amerikaanse president Donald Trump tegen verslaggevers.
3 uur geledenGAZA (ANP) - Een crewlid van de Oscarwinnende documentaire No Other Land, over de gevolgen van de bezetting van de Westelijke Jordaanoever, is gedood door een Israëlische kolonist. Dat maakte Yuval Abraham, een van de coregisseurs van de documentaire, bekend op X. Het slachtoffer, de 31-jarige Awdah Hathleen, zou in de buurt van Hebron onder vuur zijn genomen door een eerder door de Europese Unie en de Verenigde Staten bestrafte kolonist.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse regering zet Israël onder druk met de mogelijke erkenning van de staat Palestina als de Israëlische regering de hulpverlening aan de Palestijnen in de Gazastrook niet verbetert. Ondertussen is de eerste Britse hulp vanuit de lucht op het afgegrendelde gebied gedropt.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Jordaanse koning Abdullah heeft tijdens zijn werkbezoek aan Duitsland Israël erop gewezen dat de hulpverlening aan de grotendeels verwoeste Gazastrook "niet gepolitiseerd mag worden". Dat zei hij tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Abdullah bezoekt het land vanaf dinsdag om het met Merz onder meer te hebben over de nijpende situatie in Gaza.
7 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers van Hamas die in het Qatarese Doha zijn voor onderhandelingen met Israël vertrekken naar Turkije. Zij zullen in Istanbul Turkse functionarissen spreken over de laatste stand van zaken, aldus een Hamas-functionaris tegen persbureau AFP. Een hoge functionaris van de Palestijnse groepering gaat ook mee.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/RTR) - Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk overwegen om hun ministers van Buitenlandse Zaken naar Israël te sturen, zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Door de humanitaire crisis in Gaza neemt de internationale druk op Israël steeds verder toe.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Het aanhalen van de banden tussen Rusland en de Verenigde Staten heeft "vertraging" opgelopen, stelt het Kremlin. Woordvoerder Dmitri Peskov zegt dat Moskou "kennis heeft genomen" van de uitspraken van Donald Trump maandag. De Amerikaanse president herhaalde dat hij teleurgesteld was in zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin en vervroegde de deadline voor een staakt-het-vuren in Oekraïne.
10 uur geleden