Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

600 miljoen extra voor asielopvang dit jaar wellicht niet genoeg

600 miljoen extra voor asielopvang dit jaar wellicht niet genoeg

DEN HAAG (ANP) - Voor dit jaar is zeker 600 miljoen euro extra nodig voor de opvang van asielzoekers, maar demissionair staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken) sluit niet uit dat hij dit voorjaar nog een keer naar de Tweede Kamer moet om opnieuw extra budget te vragen. Dat zei hij maandagavond in een debat met de Tweede Kamer over de begroting van asiel en migratie. Onder meer de PVV vindt dat extra budget veel te veel. Pas bij de stemming over het extra geld wordt duidelijk of de PVV daarmee akkoord gaat, zei PVV-Kamerlid Gidi Markuszower.

Ook NSC, BBB en VVD, de partijen die samen met de PVV onderhandelen over de vorming van een nieuw kabinet, hebben moeite met het bedrag. NSC vindt het daarnaast onbegrijpelijk dat het budget voor de opvang van asielzoekers elk jaar te laag wordt begroot. "Hoe komt dat", wilde NSC-Kamerlid Caspar Veldkamp van de staatssecretaris weten.

Van der Burg somde de drie belangrijkste oorzaken op. Als eerste is de crisisnoodopvang en de noodopvang voor asielzoekers veel duurder dan reguliere opvangplekken. Een reguliere opvangplek kost ongeveer 30.000 euro per jaar tegen circa 60.000 euro voor een plek in de (crisis)noodopvang. Sinds de start van de opvangcrisis in 2021 worden veel asielzoekers in die (crisis)noodopvang ondergebracht.

Daarnaast is de opvang van minderjarige asielzoekers duur. Deze amv'ers (alleenstaande minderjarige vreemdelingen) worden in kleinschalige voorzieningen ondergebracht én hebben goede begeleiding nodig, legde Van der Burg uit. Ook de instroom van amv's was vorig jaar (5804) fors hoger dan de 4207 in 2022.

Bovenal is de instroom van asielzoekers al jaren hoger dan wordt geschat. "Als je 50.000 mensen krijgt, terwijl je uitgaat van structureel 35.000 mensen, dan ontstaat er een probleem", zei de staatssecretaris.

PVV, NSC, VVD, BBB en ook JA21 hamerden tijdens het debat op het belang van het beperken van de instroom. De huidige aantallen zijn "onhoudbaar", zei onder anderen Veldkamp en Mona Keijzer (BBB). NSC herhaalde dat moet worden gestuurd op een migratiesaldo en een richtgetal.

NSC wil maximaal 50.000 migranten per jaar, waarbij het om zowel studie-, kennis- en asielmigranten gaat. BBB wil maximaal 15.000 asielzoekers per jaar in Nederland toelaten. De PVV wil het liefst een asielstop, maar beseft dat dit nu niet haalbaar is. De VVD wil geen aantallen noemen, maar vindt dat de asielinstroom fors naar beneden moet.

Over twee weken stemt de Tweede Kamer over het extra budget.

Meer uit Binnenland

Ook HEMA roept speelzand terug om asbest

AMSTERDAM (ANP) - Ook de HEMA roept klanten op speel- en knutselzand terug te brengen naar de winkel, omdat er mogelijk asbest in het product zit. "Na extra onderzoek is gebleken dat in minimaal één buisje van de producten asbest is aangetroffen", meldt de HEMA op de website. Eerder riepen winkels als Action en Top1Toys speelgoed met zand terug.

9 uur geleden
Kabinet bevestigt detentie IS'ers 'met Nederlandse link' in Irak

DEN HAAG (ANP) - In Irak worden IS-strijders "met een Nederlandse link" vastgehouden die eerder waren gedetineerd in kampen in het noordoosten van Syrië, bevestigt het demissionaire kabinet aan de Tweede Kamer. Zij waren onder de 5704 mannelijke strijders van de terreurgroep die de afgelopen weken door de Verenigde Staten zijn overgebracht.

11 uur geleden
Journalistenbond 'onaangenaam verrast' door vervolging journalist

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "onprettig verrast" door het besluit dat een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgd moet worden voor smaad. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden heeft het Openbaar Ministerie onlangs opgedragen de journalist te vervolgen na een beklagprocedure.

11 uur geleden
Vijf landen zeggen troepen toe voor veiligheidsmacht Gaza

WASHINGTON (ANP/RTR) - Tot nu toe hebben vijf landen toegezegd om met troepen mee te doen aan de internationale veiligheidsmacht in Gaza. Dat kondigde de Amerikaanse bevelhebber van die macht aan bij de eerste bijeenkomst van de Vredesraad, die de Amerikaanse president Donald Trump oprichtte om toe te zien op het staakt-het-vuren in Gaza. Het zou gaan om Indonesië, Marokko, Kazachstan, Kosovo en Albanië.

11 uur geleden
Hof draagt OM op journalist Tubantia te vervolgen voor smaad

ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet een journalist van De Twentsche Courant Tubantia vervolgen voor smaad. Dat heeft het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden onlangs bepaald in een beklagprocedure. Die was aangespannen door onder anderen een vrouw uit Hengelo die jarenlang spirituele sessies organiseerde en leidde.

12 uur geleden
Voormalig directeur van bedrijf Enschedese vuurwerkramp overleden

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Bakker, voormalig directeur van SE Fireworks in Enschede, is woensdag op 63-jarige leeftijd overleden. Zijn advocaat Peter Plasman bevestigde donderdag een bericht hierover in De Twentsche Courant Tubantia.

12 uur geleden
Estafettestakingen jeugdzorg voorbij, grotere staking in aantocht

AMSTERDAM (ANP) - De estafettestakingen van personeel in de jeugdzorg na vastgelopen cao-onderhandelingen zijn voorbij. Donderdag vond de laatste plaats in Amsterdam. Zo'n 180 medewerkers kwamen bijeen om overuren te berekenen en te overhandigen aan de werkgever, meldt vakbond FNV. Op 2 maart vindt een landelijke 24-uursstaking plaats.

14 uur geleden