Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

60 walvissen geteld in Nederlandse wateren

60 walvissen geteld in Nederlandse wateren

ZIERIKZEE (ANP) - Ruim tweehonderd vrijwilligers hebben zaterdag tijdens de allereerste Nationale Walvistelling in totaal zestig bruinvissen gespot, waaronder een moeder met een kalf. Ook is er mogelijk een dolfijn, die ook tot de walvisachtigen behoort, waargenomen, laat de Stichting Rugvin zondag weten.

De meeste walvissen zijn ontdekt in de Oosterschelde. 23 walvisspotters van Rugvin, initiatiefnemer van de Nationale Walvisteldag, kamden met zeven boten de Oosterschelde uit. Zij zagen 26 bruinvissen, de kleinste walvissoort van Europa. Ook in Vlissingen, Den Helder, Texel, Den Oever en IJmuiden zijn deze dieren gezien. Op twaalf plekken langs de Nederlandse kust werd gezocht naar walvisachtigen. Die leven in de Noordzee, Waddenzee en de Oosterschelde.

De uitslag van de telling baart Stichting Rugvin zorgen. Vijf jaar geleden zagen onderzoekers van de club nog 55 bruinvissen in de Oosterschelde. "Dit kan verklaard worden door het hoge sterftecijfer dat deze zomer is waargenomen", vertelt directeur Frank Zanderink van de stichting. "41 bruinvissen zijn in 2024 dood op het strand aangetroffen. De oorzaak wordt nog onderzocht."

Afname

Volgens hem zijn er meer oorzaken voor de afname van de bruinvis. "Ze hebben te maken met veel negatieve menselijke invloeden", aldus Zanderink. "Zoals overbevissing, verstoring door boten, chemische vervuiling, verdrinking in visnetten en de opwarming van het zeewater. De Noordzee is geen paradijs voor ze. Walvissen hebben veel voedsel nodig. Maar de zee is leeggevist."

De telling wordt vanaf nu jaarlijks herhaald. Ook om mensen erop te wijzen dat in de Nederlandse kustwateren bruinvissen, dolfijnen en bultruggen zwemmen. "Met deze Walvisteldag hebben we kunnen bijdragen aan het creëren van een stukje bewustzijn, zodat we deze dieren gaan waarderen en zuiniger omgaan met de zee. De zee heeft veerkracht."

Meer uit Binnenland

Straffen voor geweld tegen vrouw rond onrust asielopvang Engelen

DEN BOSCH (ANP) - De politierechter in Den Bosch heeft maandag twee mannen van 41 en 43 jaar oud bestraft voor de mishandeling van een vrouw. Het slachtoffer saboteerde volgens de mannen in het naast Den Bosch gelegen dorp Engelen protesten tegen de komst van een asielopvang. Zij zou onder meer vlaggen en protestborden hebben vernield of beklad.

6 uur geleden
23 jaar cel voor Nederlandse vader wegens moord op zoon in België

ANTWERPEN (ANP) - In Antwerpen is een Nederlandse vader (47) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 23 jaar voor de moord op zijn 14-jarige zoon. In januari 2022 overleed de jongen in het huis van zijn vader in Turnhout, waar hij pas acht weken later door de politie werd gevonden. Al die tijd wisten zijn moeder en broers niet waar hij was. In het lichaam van de jongen werd ketamine gevonden.

7 uur geleden
NVJ: verklaring politie over fotograaf in water niet plausibel

DEN HAAG (ANP) - Dat een fotograaf zaterdag bij rellen op het Malieveld volgens de politie in het water belandde om werkruimte voor agenten te creëren, noemt de Nederlandse Vereniging van Journalisten "een niet plausibele verklaring". "Dat valt niet te rijmen met het beeldmateriaal dat publiekelijk te zien is", stelt Paul Teixeira van de NVJ.

7 uur geleden
Korte brand met veel rookontwikkeling bij Tata Steel

IJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden heeft maandagmiddag een grote brand gewoed, waar veel rook vanaf kwam. Tata zelf laat weten dat het vuur na zo'n veertig minuten blussen onder controle was. Zowel de bedrijfsbrandweer van het staalbedrijf als de reguliere brandweer rukte uit. Niemand raakte gewond.

8 uur geleden
OM beslist later over afhandeling meeste Malieveld-verdachten

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet nog beslissen wat er gebeurt met de meeste van de 24 verdachten die zaterdag zijn aangehouden bij rellen op het Malieveld. Volgens een woordvoerder is van twee minderjarigen, die werden gepakt om vuurwerk, wel bekend wat er met ze gaat gebeuren.

8 uur geleden
Zeer grote brand op het terrein van Tata Steel

IJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden woedt maandagmiddag een zeer grote brand. Dat meldt de veiligheidsregio. Het gaat om een brand bij een transportband. De brand veroorzaakt veel rook.

8 uur geleden
Politie: fotograaf in water gevolg van 'creëren werkruimte'

DEN HAAG (ANP) - Dat er zaterdag een fotograaf een duw kreeg van een agent en in het water belandde bij rellen op het Malieveld, is het "gevolg van het creëren van werkruimte" voor de arrestatie-eenheid van de politie. Dat laat de politie Den Haag weten. Volgens een woordvoerder ging het om een "heftige inzet", waarbij de politie "snel moest handelen".

8 uur geleden