
50PLUS-voorman Struijs: tekort mag oplopen om NAVO-norm te halen
DEN HAAG (ANP) - Wat 50PLUS betreft, mag het volgende kabinet het begrotingstekort "voorzichtig" laten oplopen om de extra uitgaven aan defensie te kunnen betalen die nodig zijn om op termijn te voldoen aan de nieuwe NAVO-norm. Dat heeft lijsttrekker Jan Struijs gezegd in het radioprogramma Sven op 1.
Het Nederlandse begrotingstekort voldoet nu ruimschoots aan de Europese norm, maar loopt bij ongewijzigd beleid de komende jaren wel op tot dicht bij de bovengrens. 50PLUS wil daar niet al te veel aan "sleutelen", benadrukte Struijs. "Maar we zijn wel het braafste jongetje zo onderhand van de klas." Het is volgens de partij een knop waar voorzichtig aan gedraaid kan worden.
50PLUS wil in ieder geval niet bezuinigen op de zorg, en zeker niet op de AOW. De ouderenpartij heeft de plannen uit haar verkiezingsprogramma niet laten doorrekenen door het Centraal Planbureau (CPB). De effecten op de economie, koopkracht en overheidsfinanciën zijn dus niet onafhankelijk becijferd.
Ruzies
Dat de plannen van zijn partij daarmee neerkomen op "gratis bier", bestreed Struijs. Hij wees erop dat 50PLUS, dat in de peilingen tussen de 1 en 3 zetels staat, nooit alles alleen zal kunnen bepalen. "Ik ga ook geen beloftes doen, ik ga zorgen dat ik me hard maak voor dingen." Belangrijk daarbij zijn vooral dat de AOW-leeftijd niet verder stijgt, en behoud van de koppeling aan het minimumloon.
Struijs werd ook bevraagd over het tumultueuze verleden van 50PLUS, dat jarenlang werd gekenmerkt door hoogoplopende ruzies over de verdeling van baantjes. Meer dan eens met opstootjes op ledenvergaderingen tot gevolg. "Dat is ver achter ons, in de geschiedenisboeken", bezwoer de voormalige politieman en vakbondsvoorzitter. "Dat gaat nu niet gebeuren."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat Israël moet betalen voor de schade in de Gazastrook. Bij voorgaande oorlogen in de Palestijnse kuststrook draaiden andere landen altijd voor de wederopbouw op, zei Kati Piri (GroenLinks-PvdA) donderdag in een debat over de EU-top volgende week. Dat mag nu niet weer gebeuren, vindt Piri.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De SP is de laatste jaren strenger geworden op migratie, maar dat is niet omdat Geert Wilders (PVV) daar succes mee had bij de vorige verkiezingen, zei lijsttrekker Jimmy Dijk bij BNR. "Het is belangrijk als je een wijk in komt en met mensen in gesprek gaat, om dan een duidelijk verhaal te hebben", verklaart Dijk. Hij zei dat de SP vooral duidelijker is geworden op migratie, zorg en wonen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans heeft meer politiebegeleiding nadat hij afgelopen zondag werd geïntimideerd op een terras in Amsterdam, zei hij donderdagochtend in een interview met Marieke van de Zilver van RTL. De leider van GroenLinks-PvdA vertelde dat er ook andere maatregelen zijn genomen, maar wil daarover niets kwijt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet "echt even een tandje bijzetten" om ervoor te zorgen dat de verkiezingen "goed en veilig" verlopen. Dat heeft demissionair minister-president Dick Schoof gezegd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet zit het bedrijfsleven dwars met "gezwabber" over de ambities voor meer windenergie op zee. Dat verwijt maakte GroenLinks-PvdA-Kamerlid Suzanne Kröger tijdens een verkiezingsdebat over de maritieme industrie, die daar volgens haar veel last van gaat hebben. Ook D66'er Jan Paternotte ziet "frustratie" bij bedrijven door onzekerheid rond de beschikbaarheid van energie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lijsttrekker Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren vindt het niet vreemd dat soms mensen weggaan bij haar partij als ze zich niet meer in de standpunten kunnen vinden. Een aantal oud-PvdD'ers richtte eerder dit jaar de partij Vrede voor Dieren op uit onvrede over de keuze om meer te investeren in defensie.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Volt scoort het hoogst op het gebied van persvrijheid, gevolgd door D66, PvdD en GroenLinks-PvdA. PVV heeft de laagste score. Dat meldt Free Press Unlimited donderdag op basis van eigen onderzoek naar partijprogramma's, ingediende moties en stemgedrag.
5 uur geleden