50PLUS doet mee aan Tweede Kamerverkiezingen
DEN HAAG (ANP) - 50PLUS doet mee aan de komende Tweede Kamerverkiezingen. Dat meldt Martin van Rooijen, senator namens de partij, aan het ANP. Bij de verkiezingen van 2023 haalde de partij ruim 50.000 stemmen, niet genoeg voor een zetel.
Volgens Van Rooijen blijkt uit kiezersonderzoek van de partij dat er "inmiddels weer een groot potentieel is voor een partij als 50PLUS". In 2017 haalde de partij nog vier zetels, maar gebukt onder geruzie verdween de partij weer uit de Tweede Kamer. Het laatste 50PLUS-Kamerlid, Liane den Haan, splitste zich in 2021 af en nam de enige zetel van haar partij mee.
Ook BVNL doet weer mee aan de komende verkiezingen. Partijleider Wybren van Haga riep kiezers op de dag van de kabinetsval al op om op zijn partij te stemmen. Van Haga zegt tegenover het ANP te hopen op vijf zetels. "Ik hoop dat iedereen ervan uitgaat dat strategisch stemmen nergens toe leidt en dat we nu gewoon met ons hart gaan stemmen."
Nieuwe poging BIJ1
BIJ1 is "klaar om mee te doen", zegt partijleider Edson Olf. Sylvana Simons won in 2021 een zetel namens deze partij, Olf haalde de kiesdrempel in 2023 niet. De leden mogen later beslissen of BIJ1 bij de komende verkiezingen een nieuwe poging waagt.
Om daadwerkelijk op het stembiljet te komen, moeten de drie partijen genoeg ondersteuningsverklaringen verzamelen en inleveren. Voor alle twintig kieskringen zijn in totaal 580 ondersteuningsverklaringen nodig. Partijen die nog niet in de Kamer zitten, moeten daarnaast 11.250 euro betalen.
Verkiezingsdag
Het kabinet neemt binnenkort een besluit over de precieze datum van de verkiezingen. De Kiesraad heeft woensdag 29 oktober genoemd als eerste reële optie.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", zei hij na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, BBB en de SGP zien nog mogelijkheden om met het kabinet tot een akkoord over het belastingplan te komen. Na een digitaal overleg zaterdag zeiden de drie partijen in een verklaring dat ze aanknopingspunten zien.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van Onderwijs en Emancipatie ziet een lichte verbetering in de mate waarin mensen seksueel grensoverschrijdend gedrag herkennen. Dat geldt ook voor het urgentiegevoel bij deze problematiek, de ervaring op het werk en hoe mensen handelen wanneer ze geconfronteerd worden met een situatie van seksueel grensoverschrijdend gedrag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet praat zaterdag verder met de oppositie over het belastingplan, dat meldt een woordvoerder van premier Rob Jetten. Naast de premier zijn vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink en minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bij de gesprekken op het Catshuis.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) wil voor nu niet verder met een wetsvoorstel dat regelt dat politieke partijen bij decentrale verkiezingen minstens één zetel moeten hebben om kans te maken op een restzetel. De restzetelverdeling geldt al voor de Tweede Kamerverkiezingen, maar zou na de wetswijziging ook tellen voor de verkiezingen van gemeenteraden, provinciale staten, waterschappen en eilandraden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het uitfaseren van het gebruik van olie, kolen en gas is voor Nederland een belangrijk thema op de aanstaande VN-klimaattop in Antalya, de COP31 die op 9 november begint. Klimaatminister Stientje van Veldhoven noemt deze "transitie weg van fossiele brandstoffen" in een brief aan de Tweede Kamer een "dwarsdoorsnijdende prioriteit" tijdens de top.
1 dag geleden