50.000 transformatorhuisjes en nieuwe tarieven om vol stroomnet
DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans komt met een pakket maatregelen dat de problemen van een overvol stroomnet moet tegengaan, bevestigen ingewijden na berichtgeving van De Telegraaf. Zo is ze van plan om zo'n 50.000 transformatorhuisjes te laten bijbouwen. Ook wil de bewindsvrouw gaan sleutelen aan het systeem van nettarieven, zodat huishoudens en kleinverbruikers worden gestimuleerd om elektriciteit te verbruiken op momenten waarop het net dat beter aankan.
De plannen staan in de jaarlijkse klimaatnota die Hermans donderdagochtend presenteert aan de Tweede Kamer. Door de opkomst van duurzame energiebronnen als zonne-energie wordt het elektriciteitsnet de laatste jaren steeds intensiever gebruikt. Dat zorgt voor overbelasting, waardoor bedrijven in delen van het land zelfs niet meer worden aangesloten op elektriciteit.
Netbeheerders benoemen al langer dat in Nederland circa 50.000 transformatorhuisjes nodig zijn. Hermans gaat hierin mee en heeft daarbij ook een plan om ervoor te zorgen dat deze snel kunnen worden gebouwd. Gemeenten en netbeheerders krijgen de opdracht om locaties te vinden, te zorgen dat de huisjes worden gebouwd en dat af te stemmen in de buurt. Zij krijgen hierbij ondersteuning van een 'vliegende brigade', om problemen door personeelstekorten te voorkomen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
22 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
1 dag geleden