5 procent van de Nederlanders heeft bevrijding 1945 meegemaakt
DEN HAAG (ANP) - Ruim 900.000 mensen die nu nog leven, maakten de bevrijding van 1945 mee. Dat komt neer op ongeveer 5 procent van de bevolking, blijkt uit cijfers van het CBS. Zo'n 423.000 van hen waren toen 5 jaar of ouder, oud genoeg om zich de bevrijding mogelijk te herinneren.
Het aantal Nederlanders dat in leven was tijdens de bevrijding wordt logischerwijs steeds kleiner. In 2015 waren nog 1,9 miljoen mensen in leven die dat aan het einde van de Tweede Wereldoorlog ook al waren.
Per gemeente verschilt het aandeel mensen dat in leven was enorm. Dit heeft te maken met de vergrijzing in een gemeente. In Laren, Bergen in Noord-Holland, Valkenburg aan de Geul en Heemstede is dit percentage het hoogst. Dit zijn allemaal gemeenten met een relatief oude bevolking.
Apeldoorn en Breda
In gemeenten met grote steden zoals Amsterdam en Rotterdam ligt het percentage een stuk lager. Gekeken naar de twintig grootste gemeenten hebben in Apeldoorn en Breda (beide zo'n 5 procent) relatief de meeste inwoners de bevrijding meegemaakt. In Almere - dat pas bestaat sinds de jaren zeventig - is dit percentage met ongeveer 2 procent het laagst.
Donderdag bleek uit een enquête dat een ruime meerderheid van de Nederlanders de Nationale Herdenking op 4 mei belangrijk of heel belangrijk vindt. Wel is die laatste groep iets kleiner dan voorheen. Vorig jaar vond 41 procent de Nationale Herdenking nog heel belangrijk, dit jaar is dat 38 procent. Een woordvoerder van het Nationaal Comité, dat het onderzoek uitvoerde, meldt dat er geen wetenschappelijke verklaring voor is, maar dat het mogelijk komt doordat de demografie van de samenleving verandert en de eerste generatie oorlogsslachtoffers uitsterft.
Meer uit Binnenland
DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
23 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.
2 uur geledenDE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
6 uur geleden