Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

5 jaar cel en tbs voor poging tot moord op Groningse journalist

5 jaar cel en tbs voor poging tot moord op Groningse journalist

GRONINGEN (ANP) - Twee mannen die in 2021 een brandend bierflesje in de woning van een Groningse journalist gooiden, zijn veroordeeld tot een celstraf van vijf jaar en tbs met voorwaarden. Volgens de rechtbank in Groningen gaat het om een poging tot moord en brandstichting.

De straf is conform de eis van het Openbaar Ministerie. De rechtbank vindt dat er sprake is van een "doelbewuste actie tegen een journalist" en niet van een gemoedsopwelling bij de mannen. De rechter merkte daarbij op dat de journalistiek een belangrijke pijler van de democratie is.

P. (32) en Jaimy John W. (33) gooiden in de ochtend van 19 augustus rond 03.00 uur een brandend bierflesje door de voordeur bij journalist Willem Groeneveld van stadsblog Sikkom. Groeneveld en zijn partner wisten het vuur te doven en bleven ongedeerd. De actie is vastgelegd door beveiligingscamera's die bij de bovenwoning van Groeneveld hingen. De mannen hadden drie bierflesjes bij zich, twee werden voor de deur achtergelaten. Voor de rechtbank staat vast dat het om molotovcocktails gaat.

Complotdenkers

P. en W. behoorden tot een groep complotdenkers rond corona. Ze kenden elkaar van demonstraties. Groeneveld schreef kritisch over coronacomplotdenkers. Omdat P. en W. volgens deskundigen verminderd toerekeningsvatbaar zijn, is er een tbs-behandeling opgelegd.

Beide mannen hebben hun daad bekend en zeggen spijt te hebben. Ze hadden de avond ervoor flink gedronken. Het doel was om Groeneveld aan het schrikken te maken. Ze zeggen dat het niet om molotovcocktails ging en dat de vloeistof in de flesjes minder brandbaar was.

Duidelijk plan

Volgens de rechter hadden de mannen een duidelijk plan. Zo is er die nacht op internet gezocht naar het adres van Groeneveld. Ook namen de mannen kort voor het incident een filmpje op waarin ze te zien zijn met de bierflesjes en hun actie aankondigen. Er waren volgens de rechtbank meerdere momenten waarop ze zich hadden kunnen bedenken.

Niet is vast komen te staan dat beide mannen de intentie hadden om Groeneveld te doden, maar ze hebben de kans op overlijden wel aanvaard, aldus de rechter. Zo gooiden de mannen de fles ongecontroleerd naar binnen en renden ze gelijk weg. Daarbij was de voordeur de enige vluchtweg voor Groeneveld en zijn partner.

Meer uit Binnenland

Luchtmacht breidt inzet bij brand uit: vijf helikopters in actie

'T HARDE (ANP) - Om de grote natuurbrand bij 't Harde te helpen blussen, zijn inmiddels vijf helikopters van de luchtmacht ingezet. Het Defensie Helikopter Commando (DHC) meldt via X dat een vierde Chinook en een Cougar naar het gebied op de Veluwe zijn gestuurd. Dat zijn twee verschillende types transporthelikopters.

45 minuten geleden
Brand 't Harde nog niet onder controle

'T HARDE (ANP) - De grote brand die woedt op het militair oefenterrein Artillerie Schietkamp (ASK) bij 't Harde is nog niet onder controle. Dat zegt een woordvoerster van de veiligheidsregio ter plaatse. De brandweer is druk met het blussen van de brand en de woordvoerster denkt dat dit "nog zeker de hele nacht" gaat duren.

48 minuten geleden
Meerdere wegen in omgeving 't Harde dicht door natuurbrand Veluwe

'T HARDE (ANP) - Een deel van de A28 is afgesloten door de hevige natuurbrand op militair oefenterrein 't Harde. Tussen Harderwijk en Wezep is de snelweg in beide richtingen afgesloten, meldt de ANWB. Ook de N309 en de N795 richting Epe zijn dicht vanwege de brand die woensdagmiddag op het oefenterrein uitbrak.

1 uur geleden
Natuurbrand in bos bij Den Ham in Overijssel

DEN HAM (ANP) - In een bos bij het Overijsselse Den Ham woedde woensdag een natuurbrand. Deze was rond 17.45 uur onder controle, meldt Brandweer Twente.

1 uur geleden
Natuurbrand 't Harde ontstond tijdens oefening op schietterrein

'T HARDE (ANP) - De grote brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde ontstond tijdens een militaire oefening op het schietterrein, zegt een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee woensdag. Maar of de brand ook veroorzaakt is door de oefening is nog niet bekend. Daar doet de marechaussee onderzoek naar.

3 uur geleden
Natuurbrand in bosgebied bij Tilburg

TILBURG (ANP) - Ten zuidwesten van Tilburg heeft woensdag een natuurbrand gewoed. Dat gebeurde in een bosgebied aan de noordkant van de A58, bij het De Siptenpad.

3 uur geleden
Natuurbrand 't Harde uitzonderlijk groot, blussen kan dagen duren

'T HARDE (ANP) - De grote brand op het militair oefenterrein bij 't Harde is "uitzonderlijk groot" voor Nederlandse begrippen. Dat zegt de Landelijk Coördinator Natuurbrandbeheersing Edwin Kok, van het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV). Volgens hem kan het blussen, gezien de weersomstandigheden, nog dagen duren.

3 uur geleden