46 terabyte informatie in beslag genomen bij 'lekkende NCTV'er'
ROTTERDAM (ANP) - Bij de medewerker van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) die verdacht wordt van het lekken van staatsgeheime informatie aan Marokkaanse inlichtingendiensten, is 46 terabyte aan informatie in beslag genomen. "Dat komt overeen met 11,5 miljard A4'tjes", verduidelijkte de officier van justitie woensdag tijdens de eerste openbare zitting in deze zaak in de beveiligde rechtbank in Rotterdam.
Het onderzoek naar al die documenten gaat nog veel tijd in beslag nemen, zei de officier. Dat het om honderden documenten met de kwalificatie staatsgeheim gaat, is volgens hem al duidelijk. "De veiligheid van de Nederlandse staat is in het geding geweest."
De 64-jarige Ab el M. uit Rotterdam werkte jarenlang voor de NCTV, in verschillende functies waaronder analist. In oktober 2023 begon het Openbaar Ministerie een onderzoek na een ambtsbericht van de AIVD dat hij staatsgeheime informatie zou hebben geprint. Dat zou in ieder geval vanaf april vorig jaar zijn gebeurd.
Vluchten naar Marokko
Kort na het AIVD-bericht werd hij samen met een collega opgepakt. El M. werd op Schiphol aangehouden toen hij van plan was op het vliegtuig naar Marokko te stappen. Hij had op dat moment "een grote hoeveelheid gegevensdragers bij zich", aldus de officier.
El M. zou de geheime informatie volgens het OM op kantoor in Den Haag hebben geprint, thuis ingescand en vervolgens zou hij op het vliegtuig naar Marokko zijn gestapt om de informatie daar over te dragen aan zijn contacten bij de inlichtingdienst daar. Toen hij mei vorig jaar een andere functie kreeg, en niet meer de autorisatie had om te printen, zou hij een collega hebben gevraagd. Deze vrouw is ook verdachte in het onderzoek, maar zij zit niet meer in voorarrest. El M. zit nog wel vast en blijft dat ook tot in ieder geval de volgende zitting in mei. Dan zal de zaak overigens nog niet inhoudelijk worden behandeld.
El M. zwijgt
De advocaat van El M. noemde het "onbegrijpelijk" dat de zitting in het openbaar plaatsvond "gezien zijn functie". "Mijn cliënt wordt geframed en de redenen zijn ons vooralsnog onduidelijk."
El M. heeft tot nu toe gezwegen. Hij heeft wel de behoefte om inhoudelijk te reageren, zei zijn advocaat Bart Nooitgedagt, "maar hij heeft een geheimhoudingsplicht waar hij eerst van ontheven zou moeten worden". Volgens de advocaat is er sprake van "een mijnenveld dat zich uitstrekt tot ver buiten de rechtbank".
Meer uit Binnenland
LIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Nederlander Joran van der Sloot is medisch behandeld nadat hij vrijdag zwaargewond zou zijn aangetroffen in zijn cel in de Peruaanse gevangenis waar hij zijn straf uitzit. Dat meldt het Peruaanse ministerie van Justitie en Mensenrechten in een verklaring. Volgens de krant La República zou hij een zelfmoordpoging hebben gedaan.
46 minuten geledenMOERGESTEL (ANP) - De twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond in een woning in Moergestel werden aangetroffen, zijn buiten levensgevaar. Dat meldt de politie.
51 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Een politiewoordvoerder bevestigt dat er aanhoudingen zijn verricht. Om hoeveel aanhoudingen het gaat en waarvoor, wil de politie niet zeggen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) is "ontzet en geschokt" door de schietpartij op het Australische Bondi Beach. Op het bekende strand in Sydney was een chanoekaviering gaande toen de schutters het vuur openden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Concertgebouw in Amsterdam is aan het begin van de middag een kleine demonstratie van mensen die tegen de komst zijn van de Israëlische voorzanger Shai Abramson. Het gaat om nog geen twintig mensen, met bordjes met teksten als: "geen podium voor genocide" en "het Concertgebouw is occupied". Er is verder veel politie op de been.
5 uur geleden