46 terabyte informatie in beslag genomen bij 'lekkende NCTV'er'
ROTTERDAM (ANP) - Bij de medewerker van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) die verdacht wordt van het lekken van staatsgeheime informatie aan Marokkaanse inlichtingendiensten, is 46 terabyte aan informatie in beslag genomen. "Dat komt overeen met 11,5 miljard A4'tjes", verduidelijkte de officier van justitie woensdag tijdens de eerste openbare zitting in deze zaak in de beveiligde rechtbank in Rotterdam.
Het onderzoek naar al die documenten gaat nog veel tijd in beslag nemen, zei de officier. Dat het om honderden documenten met de kwalificatie staatsgeheim gaat, is volgens hem al duidelijk. "De veiligheid van de Nederlandse staat is in het geding geweest."
De 64-jarige Ab el M. uit Rotterdam werkte jarenlang voor de NCTV, in verschillende functies waaronder analist. In oktober 2023 begon het Openbaar Ministerie een onderzoek na een ambtsbericht van de AIVD dat hij staatsgeheime informatie zou hebben geprint. Dat zou in ieder geval vanaf april vorig jaar zijn gebeurd.
Vluchten naar Marokko
Kort na het AIVD-bericht werd hij samen met een collega opgepakt. El M. werd op Schiphol aangehouden toen hij van plan was op het vliegtuig naar Marokko te stappen. Hij had op dat moment "een grote hoeveelheid gegevensdragers bij zich", aldus de officier.
El M. zou de geheime informatie volgens het OM op kantoor in Den Haag hebben geprint, thuis ingescand en vervolgens zou hij op het vliegtuig naar Marokko zijn gestapt om de informatie daar over te dragen aan zijn contacten bij de inlichtingdienst daar. Toen hij mei vorig jaar een andere functie kreeg, en niet meer de autorisatie had om te printen, zou hij een collega hebben gevraagd. Deze vrouw is ook verdachte in het onderzoek, maar zij zit niet meer in voorarrest. El M. zit nog wel vast en blijft dat ook tot in ieder geval de volgende zitting in mei. Dan zal de zaak overigens nog niet inhoudelijk worden behandeld.
El M. zwijgt
De advocaat van El M. noemde het "onbegrijpelijk" dat de zitting in het openbaar plaatsvond "gezien zijn functie". "Mijn cliënt wordt geframed en de redenen zijn ons vooralsnog onduidelijk."
El M. heeft tot nu toe gezwegen. Hij heeft wel de behoefte om inhoudelijk te reageren, zei zijn advocaat Bart Nooitgedagt, "maar hij heeft een geheimhoudingsplicht waar hij eerst van ontheven zou moeten worden". Volgens de advocaat is er sprake van "een mijnenveld dat zich uitstrekt tot ver buiten de rechtbank".
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De NPO ziet op dit moment geen mogelijkheden om de ledenomroepen en aspirant-omroep Ongehoord Nederland (ON!) nader tot elkaar te brengen. Dat schrijft de NPO vrijdag in een reactie op het advies dat een onafhankelijke commissie een maand geleden uitbracht over de werkwijze van de NPO. Daarin staat dat bij ON! "substantiële tekortkomingen" zijn vastgesteld "in de naleving van journalistieke normen".
49 minuten geledenHARDERWIJK (ANP) - Als het grote asielzoekerscentrum voor achthonderd mensen in Harderwijk over drie maanden niet gesloten is, zal opvangorgaan COA daar vanaf dat moment flink voor moeten gaan betalen. De gemeente legt dan een dwangsom van 91.000 euro per dag op en het maximumbedrag kan in negentig dagen oplopen tot 8.190.000 euro.
2 uur geledenGIETEN (ANP) - In de nacht van donderdag op vrijdag hebben 43 mensen overnacht in de noodopvang in het Drentse Gieten, meldt het Rode Kruis. Gemeente Aa en Hunze, waar Gieten toe behoort, maakte donderdag bekend dat het tot en met komende maandag voor een tweede keer asielzoekers voor de nacht opvangt, voor wie geen plaats is in het aanmeldcentrum Ter Apel.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste gemeenten lopen ver achter met het vinden van huizen voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning. Het kabinet stelt elk halfjaar vast hoeveel van deze statushouders gemeenten moeten huisvesten en dat lukt al jaren niet. Bij elkaar opgeteld zouden gemeenten volgens de wet nog 12.049 mensen een huis moeten bieden. Nu verblijven zij in asielzoekerscentra, die al overvol zijn.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep artsen en gezondheidsfondsen dient vrijdag een klacht in bij de Reclame Code Commissie tegen een campagne van Philip Morris International (PMI). Volgens de artsen is de campagne misleidend. Met een "sturende" AI-tool zou PMI "op oneerlijke wijze" invloed proberen uit te oefenen op de Europese besluitvorming over tabaks- en nicotineproducten. "Dit is een georkestreerde lobbycampagne van een industrie die wereldwijd jaarlijks miljoenen mensen ziek maakt en doodt", zegt Hans Snijder, directeur van de Hartstichting.
6 uur geledenMAASSLUIS (ANP) - Leefbaar Maessluys en de plaatselijke VVD zien geen reden om in hun coalitieakkoord de passage over het beoogde asielbeleid in de gemeente aan te passen. Dat bleek donderdagavond tijdens een raadsvergadering. In het akkoord staat het voornemen om in te zetten op "nul asielopvangplekken" in Maassluis.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende bedrijf dat een deel van DigiD gaat beheren, moet Europees zijn. Staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de aanbesteding voor het contract na augustus 2028 loopt via de Aanbestedingswet Defensie en Veiligheid (ADV).
14 uur geleden