40.000 Syriërs uit Turks aardbevingsgebied terug naar Syrië
ANKARA (ANP/RTR) - Zo'n 40.000 Syriërs hebben het Turkse aardbevingsgebied verruild voor hun thuisland, zeggen functionarissen in Turkije en het door rebellen bezette noordwesten van Syrië. Zij zijn teruggekeerd om poolshoogte te nemen bij familie of om tijdelijk bij hen te logeren.
De Turkse autoriteiten hebben in de nasleep van de zware aardbevingen van begin deze maand besloten dat Syriërs tot zes maanden in het noordwesten van Syrië mogen verblijven zonder dat hun terugkeer naar Turkije onmogelijk wordt gemaakt. Steeds meer Syriërs maken gebruik van deze mogelijkheid. Door de bevingen zijn in Turkije bijna 2 miljoen mensen dakloos geworden.
Syrische vluchtelingen die in Turkije een tijdelijke verblijfsstatus hebben, konden sinds vorig jaar april niet meer op en neer reizen naar Syrië. Die maatregel werd door Ankara ingevoerd om de terugkeer van Syriërs naar hun eigen land te bevorderen. In Turkije wonen zo'n 3,5 miljoen Syrische vluchtelingen en het antivluchtelingensentiment groeit met de jaren.
In het noordwesten van Syrië, dat onder controle staat van verschillende tegenstanders van het Syrische regime, wonen ongeveer 4 miljoen mensen die al voor de aardbevingen afhankelijk waren van humanitaire hulp. Het land heeft sinds 2011 te maken met een burgeroorlog.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft Donald Trump verteld dat Israël Beiroet alsnog zal aanvallen als Hezbollah zijn aanvallen tegen Israël niet staakt. Hij reageert daarmee op de aankondiging van Trump dat Israël geen troepen stuurt naar de Libanese hoofdstad en dat Hezbollah de aanvallen op Israël staakt.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie zijn het eens geworden over de terugkeerregeling voor afgewezen asielzoekers. Eerder werden de drie EU-instituten het niet eens over wanneer de regeling precies van kracht zou zijn. Ze hebben nu een voorlopig akkoord voor een compromis hierover.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft gebeld met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en met afgevaardigden van Hezbollah, schrijft hij op Truth Social. Hij zegt dat er geen Israëlische troepen naar Beiroet gaan en dat Hezbollah heeft ingestemd om geen aanvallen op Israël uit te voeren.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde dreigt "nieuwe fronten" te openen vanwege het Israëlische offensief in Libanon. "Iran beschouwt het overschrijden van de rode lijnen in Libanon en Gaza als een directe oorlogsverklaring", citeert de Iraanse staatstelevisie uit een verklaring.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat Iran niet had laten weten dat het diplomatieke overleg wordt opgeschort. "Het betekent niet dat we daar overal bommen gaan gooien", zei hij tegen het Amerikaanse NBC News. "We houden de blokkade in stand."
6 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz wil met andere Europese leiders werken aan een betere relatie met Donald Trump, in aanloop naar de NAVO-top in juli. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat hij later deze maand een overleg heeft gepland in Berlijn.
7 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Inwoners van de Keniaanse plaats Nanyuki zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de geplande komst van een quarantainecentrum voor Amerikanen die zijn blootgesteld aan het dodelijke ebolavirus. Op beelden is te zien dat zich een honderdtal demonstranten heeft verzameld, maar omwonenden zeggen dat veel meer mensen hebben meegedaan aan het protest.
7 uur geleden