4 miljoen euro voor strafrechtelijk onderzoek en steun Oekraïne
LONDEN (ANP) - Meer dan dertig ministers hebben tijdens een conferentie in Londen steun beloofd aan het onderzoek van het Internationaal Strafhof (ICC) naar misdaden die zijn gepleegd in de oorlog in Oekraïne. Het gaat om zo’n 4 miljoen euro, plus hulp in de vorm van expertise, zei de Britse minister van Justitie en gastheer Dominic Raab na afloop van het overleg. De conferentie werd samen met Nederland georganiseerd.
De aanwezigen luisterden aan het eind van de conferentie naar een videoboodschap van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "Als iedereen de noodzakelijke stappen zet, komen we allemaal dichter bij ons gemeenschappelijke doel. Om gerechtigheid te laten winnen, om Oekraïne te laten winnen", zei hij.
"Dit was een belangrijke herinnering dat we ook na deze bijeenkomst alles moeten doen wat in onze macht ligt om Oekraïne te steunen", zei minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veilgheid) in haar slotwoord. "Nederland staat klaar." De Nederlandse bijdrage bestaat naast 1 miljoen euro vooral uit expertise bij het opsporingswerk in het land. Het gaat daarbij om onderzoeksteams onder leiding van de Koninklijke Marechaussee.
Technische ondersteuning
De hoofdaanklager van het ICC Karim Khan vroeg op de conferentie naast geld ook om allerlei vormen van technische ondersteuning. Net als Nederland sturen ook de Belgen en Tsjechen onderzoekers. Denemarken gaat helpen met de identificatie van slachtoffers en Ghana bij de bescherming van getuigen door ze elders onder te brengen, aldus Raab. Er zijn ook afspraken gemaakt over psychische hulp voor slachtoffers en later deze week wordt naar verwachting een overeenkomst gesloten om een ICC-kantoor te openen in Oekraïne zelf.
"Het belangrijkste is dat dit helpt om het recht te laten zegevieren", zei Yeşilgöz na afloop. "We weten dat er een oorlog gaande is en iedere dag dat we wachten met het verzamelen van bewijs, raken we belangrijke bewijsstukken kwijt. Er is geen tijd te verliezen."
Arrestatiebevel
Vrijdag kondigde het ICC aan dat er een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen de Russische president Vladimir Poetin. Minister Raab erkende dat het moeilijk zal worden om hem daadwerkelijk achter de tralies te krijgen, maar acht het niet ondenkbaar. "Ik denk dat we de gerechtigheid aan onze kant hebben, dat we de geschiedenis aan onze kant hebben, maar dat we geduld moeten uitoefenen."
Yeşilgöz was medeorganisator van de conferentie omdat Nederland gastland is van het ICC. Dat is gevestigd in Den Haag.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse overheid is per direct gedeeltelijk gesloten nu het Congres er niet in is geslaagd om vóór de om middernacht (lokale tijd) verstreken deadline een akkoord te bereiken over de financiering van de federale overheid. Dat meldt onder meer persbureau AFP.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de Iraanse Revolutionaire Garde gewaarschuwd dat ze "geen onveilige acties" in de Straat van Hormuz tolereren. De Iraanse elitetroepen beginnen zondag een tweedaagse oefening met scherpe munitie in het gebied.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verkoop goedgekeurd van wapens ter waarde van ongeveer 6,7 miljard dollar (5,65 miljard euro) aan Israël, waaronder AH-64E Apache-aanvalshelikopters. Ook gaat het akkoord met de verkoop van Patriot-raketten aan Saudi-Arabië ter waarde van 9 miljard dollar (7,6 miljard euro).
4 uur geledenKINSHASA (ANP) - Meer dan tweehonderd mensen zijn deze week om het leven gekomen nadat een mijn was ingestort in het oosten van de Democratische Republiek Congo. Dat meldt de Congolese rebellengroep M23.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikaanse federale agenten hebben deze week te horen gekregen dat ze ruimere bevoegdheden hebben om mensen zonder arrestatiebevel te arresteren. Dat meldt The New York Times op basis van een intern memo van immigratiedienst ICE.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft twee begrotingspakketten aangenomen, maar de kans op een gedeeltelijke shutdown van de overheid in de Verenigde Staten wordt toch steeds groter.
6 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - De Amerikaanse journalist Don Lemon, die donderdagavond werd opgepakt vanwege betrokkenheid bij een anti-ICE-protest in Minnesota, is vrijgelaten op last van een federale rechter in Los Angeles. Dat melden Amerikaanse media waaronder NBC News.
6 uur geleden