4 miljoen euro voor strafrechtelijk onderzoek en steun Oekraïne
LONDEN (ANP) - Meer dan dertig ministers hebben tijdens een conferentie in Londen steun beloofd aan het onderzoek van het Internationaal Strafhof (ICC) naar misdaden die zijn gepleegd in de oorlog in Oekraïne. Het gaat om zo’n 4 miljoen euro, plus hulp in de vorm van expertise, zei de Britse minister van Justitie en gastheer Dominic Raab na afloop van het overleg. De conferentie werd samen met Nederland georganiseerd.
De aanwezigen luisterden aan het eind van de conferentie naar een videoboodschap van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "Als iedereen de noodzakelijke stappen zet, komen we allemaal dichter bij ons gemeenschappelijke doel. Om gerechtigheid te laten winnen, om Oekraïne te laten winnen", zei hij.
"Dit was een belangrijke herinnering dat we ook na deze bijeenkomst alles moeten doen wat in onze macht ligt om Oekraïne te steunen", zei minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veilgheid) in haar slotwoord. "Nederland staat klaar." De Nederlandse bijdrage bestaat naast 1 miljoen euro vooral uit expertise bij het opsporingswerk in het land. Het gaat daarbij om onderzoeksteams onder leiding van de Koninklijke Marechaussee.
Technische ondersteuning
De hoofdaanklager van het ICC Karim Khan vroeg op de conferentie naast geld ook om allerlei vormen van technische ondersteuning. Net als Nederland sturen ook de Belgen en Tsjechen onderzoekers. Denemarken gaat helpen met de identificatie van slachtoffers en Ghana bij de bescherming van getuigen door ze elders onder te brengen, aldus Raab. Er zijn ook afspraken gemaakt over psychische hulp voor slachtoffers en later deze week wordt naar verwachting een overeenkomst gesloten om een ICC-kantoor te openen in Oekraïne zelf.
"Het belangrijkste is dat dit helpt om het recht te laten zegevieren", zei Yeşilgöz na afloop. "We weten dat er een oorlog gaande is en iedere dag dat we wachten met het verzamelen van bewijs, raken we belangrijke bewijsstukken kwijt. Er is geen tijd te verliezen."
Arrestatiebevel
Vrijdag kondigde het ICC aan dat er een arrestatiebevel is uitgevaardigd tegen de Russische president Vladimir Poetin. Minister Raab erkende dat het moeilijk zal worden om hem daadwerkelijk achter de tralies te krijgen, maar acht het niet ondenkbaar. "Ik denk dat we de gerechtigheid aan onze kant hebben, dat we de geschiedenis aan onze kant hebben, maar dat we geduld moeten uitoefenen."
Yeşilgöz was medeorganisator van de conferentie omdat Nederland gastland is van het ICC. Dat is gevestigd in Den Haag.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/RTR) - Tientallen miljoenen mensen in de wereld kunnen worden getroffen door levensbedreigende honger als de oorlog tegen Iran zich tot juni voortsleept. Deze waarschuwing deed het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP).
1 uur geledenKABUL (ANP) - De mensenrechtentak van de Verenigde Naties wil een onafhankelijk en transparant onderzoek naar een dodelijk incident bij een ziekenhuis voor verslavingszorg in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Daar vielen volgens de Afghaanse autoriteiten honderden doden na een Pakistaanse luchtaanval.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat binnen anderhalve maand weer olie kan stromen door de beschadigde Droezjba-pijpleiding. Dat schrijft hij in een brief aan de Europese Commissie.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De toestand in de Straat van Hormuz kan niet los worden gezien van de oorlog van Israël en de VS tegen Iran, zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi tegen VN-chef António Guterres. De minister benadrukte dat landen en instellingen die zich zorgen maken over vrede en veiligheid de aanvalsoorlog van Israël en de VS tegen Iran moeten veroordelen.
2 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - De Verenigde Naties hebben een onderzoek ingesteld naar een dodelijke aanval op een meisjesschool in Iran. Die vond plaats op de eerste dag van de Amerikaans-Israëlische bombardementen.
2 uur geledenTEHERAN/JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft weer melding gemaakt van Iraanse raketaanvallen op het land. De melding volgt op de claim van minister van Defensie Israel Katz dat onder anderen Ali Larijani bij een Israëlische aanval is gedood. De strijd gaat volgens Iran onverminderd door.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De EU houdt steeds meer rekening met de onvoorspelbaarheid van de Verenigde Staten nu Donald Trump er ruim een jaar president is, aldus EU-buitenlandchef Kaja Kallas. "Natuurlijk zijn we bondgenoten van Amerika, maar we begrijpen hun recente acties niet helemaal", aldus Kallas.
3 uur geleden