Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

3M treft miljardenschikking in VS om PFAS

3M treft miljardenschikking in VS om PFAS

SAINT PAUL (ANP/RTR) - De Amerikaanse multinational 3M heeft een schikking getroffen van 10,3 miljard dollar (9,4 miljard euro) met een aantal Amerikaanse steden vanwege vervuiling met PFAS, zo meldde het bedrijf donderdag.

Volgens 3M worden de fondsen over een periode van 13 jaar verstrekt aan steden, dorpen en verschillende openbare watervoorzieningen om te testen op verontreiniging door poly- en perfluoralkylstoffen, kortweg PFAS. 3M erkende geen aansprakelijkheid en zei dat het geld zal helpen met het schoonmaken van openbare watervoorzieningen waarin PFAS is opgespoord.

"We hebben de grootste schikking over drinkwater in de Amerikaanse geschiedenis getroffen die gebruikt zal worden om PFAS uit het drinkwater te filteren dat aan de mensen wordt geserveerd", zei Scott Summy, de hoofdadvocaat die namens de waternetten 3M vervolgt. "Het resultaat is dat miljoenen Amerikanen gezonder zullen leven zonder PFAS in hun drinkwater."

3M ziet nog wel PFAS-gerelateerde rechtszaken tegemoet die zijn aangespannen door personen met claims over persoonlijk letsel en materiële schade. Ook Amerikaanse staten hebben rechtszaken aangespannen over schade aan natuurlijke hulpbronnen zoals rivieren en meren die geen deel uitmaakten van de schikking.

De Amerikaanse multinational stopt vanaf 2025 met de productie van deze stoffen. Het federale milieuagentschap van de VS brengt de groep chemicaliën in verband met groeiachterstanden bij kinderen en verhoogde risico's op kanker. PFAS is zo alomtegenwoordig dat bijna alle Amerikanen waaronder nieuwgeborenen de synthetische stof in hun bloed hebben, schrijft de New York Times donderdag.

Een vestiging van het concern in het Belgische Zwijndrecht loosde jarenlang PFAS in de Schelde die stroomt naar de Westerschelde in Zeeland. Vorig jaar waarschuwde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) dat diverse soorten vis, schaal- en schelpdieren in de Westerschelde zulke hoge concentraties PFAS bevatten dat het raadzaam was die zo min mogelijk te eten.

Meer uit Buitenland

Zuid-Afrika benadrukt belang samenwerking bij start G20-top

JOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.

17 minuten geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro opgepakt

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie, meldt zijn advocaat. Het is niet direct duidelijk waarom hij is aangehouden. Een ingewijde spreekt van een voorzorgsmaatregel met betrekking tot Bolsonaro's huisarrest.

53 minuten geleden
Belarus verleent gratie aan 31 Oekraïners

MINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.

1 uur geleden
Aantal slachtoffers ontvoering Nigeria weer naar boven bijgesteld

ABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.

2 uur geleden
Vance: vredesplan moet Oekraïense soevereiniteit waarborgen

WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.

3 uur geleden
Dodental overstromingen Vietnam loopt opnieuw verder op

HANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.

4 uur geleden
Marjorie Taylor Greene verlaat Huis van Afgevaardigden

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.

9 uur geleden