3M treft miljardenschikking in VS om PFAS
SAINT PAUL (ANP/RTR) - De Amerikaanse multinational 3M heeft een schikking getroffen van 10,3 miljard dollar (9,4 miljard euro) met een aantal Amerikaanse steden vanwege vervuiling met PFAS, zo meldde het bedrijf donderdag.
Volgens 3M worden de fondsen over een periode van 13 jaar verstrekt aan steden, dorpen en verschillende openbare watervoorzieningen om te testen op verontreiniging door poly- en perfluoralkylstoffen, kortweg PFAS. 3M erkende geen aansprakelijkheid en zei dat het geld zal helpen met het schoonmaken van openbare watervoorzieningen waarin PFAS is opgespoord.
"We hebben de grootste schikking over drinkwater in de Amerikaanse geschiedenis getroffen die gebruikt zal worden om PFAS uit het drinkwater te filteren dat aan de mensen wordt geserveerd", zei Scott Summy, de hoofdadvocaat die namens de waternetten 3M vervolgt. "Het resultaat is dat miljoenen Amerikanen gezonder zullen leven zonder PFAS in hun drinkwater."
3M ziet nog wel PFAS-gerelateerde rechtszaken tegemoet die zijn aangespannen door personen met claims over persoonlijk letsel en materiële schade. Ook Amerikaanse staten hebben rechtszaken aangespannen over schade aan natuurlijke hulpbronnen zoals rivieren en meren die geen deel uitmaakten van de schikking.
De Amerikaanse multinational stopt vanaf 2025 met de productie van deze stoffen. Het federale milieuagentschap van de VS brengt de groep chemicaliën in verband met groeiachterstanden bij kinderen en verhoogde risico's op kanker. PFAS is zo alomtegenwoordig dat bijna alle Amerikanen waaronder nieuwgeborenen de synthetische stof in hun bloed hebben, schrijft de New York Times donderdag.
Een vestiging van het concern in het Belgische Zwijndrecht loosde jarenlang PFAS in de Schelde die stroomt naar de Westerschelde in Zeeland. Vorig jaar waarschuwde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) dat diverse soorten vis, schaal- en schelpdieren in de Westerschelde zulke hoge concentraties PFAS bevatten dat het raadzaam was die zo min mogelijk te eten.
Meer uit Buitenland
DUBAI (ANP/AFP) - Getuigen hebben een explosie gehoord bij de Palmeilanden in Dubai, een bekende locatie in de stad. Daar zou rook zijn opgestegen bij een hotel.
49 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - De Britse premier Keir Starmer zegt dat Britse gevechtsvliegtuigen zaterdag hebben deelgenomen aan "gecoördineerde, regionale, defensieve operaties" in het Midden-Oosten. Volgens Starmer vonden de operaties plaats "om onze mensen, onze belangen en onze bondgenoten te beschermen".
53 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse ayatollah Ali Khamenei geeft "binnen enkele minuten" een televisietoespraak, meldt de staatszender Al-Alam TV. In Israëlische media gaat het gerucht dat Khamenei mogelijk is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen op Iran en werd gespeculeerd dat er een vooraf opgenomen videoboodschap zou worden uitgezonden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt vooral uit te zijn op vrijheid voor het Iraanse volk. "Het enige wat ik wil, is vrijheid voor de mensen", verklaarde hij tegenover de krant The Washington Post.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Anonieme bronnen zeggen tegen Israëlische bronnen dat er "steeds meer tekenen" zijn dat de Iraanse ayatollah Ali Khamenei is omgekomen bij de Israëlische en Amerikaanse aanvallen van zaterdag. Het is onduidelijk waar Khamenei zich bevindt en alle berichten over zijn lot zijn onbevestigd.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Een pro-Iraanse militie in Irak zegt te zijn aangevallen en wil daarom Amerikaanse bases in de regio aanvallen. De beweging Kataeb Hezbollah zegt dat ze de agressie zal vergelden. Er zouden volgens officiële Iraakse bronnen twee doden en drie gewonden zijn gevallen bij luchtaanvallen op de basis van de pro-Iraanse groep.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oppositie reageert bezorgd op de aanvallen van de regering-Trump op Iran. Democraten spreken de vrees uit dat hun land verwikkeld kan raken in een groot conflict in het Midden-Oosten, schrijft politieke nieuwssite The Hill.
2 uur geleden