Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

3M treft miljardenschikking in VS om PFAS

3M treft miljardenschikking in VS om PFAS

SAINT PAUL (ANP/RTR) - De Amerikaanse multinational 3M heeft een schikking getroffen van 10,3 miljard dollar (9,4 miljard euro) met een aantal Amerikaanse steden vanwege vervuiling met PFAS, zo meldde het bedrijf donderdag.

Volgens 3M worden de fondsen over een periode van 13 jaar verstrekt aan steden, dorpen en verschillende openbare watervoorzieningen om te testen op verontreiniging door poly- en perfluoralkylstoffen, kortweg PFAS. 3M erkende geen aansprakelijkheid en zei dat het geld zal helpen met het schoonmaken van openbare watervoorzieningen waarin PFAS is opgespoord.

"We hebben de grootste schikking over drinkwater in de Amerikaanse geschiedenis getroffen die gebruikt zal worden om PFAS uit het drinkwater te filteren dat aan de mensen wordt geserveerd", zei Scott Summy, de hoofdadvocaat die namens de waternetten 3M vervolgt. "Het resultaat is dat miljoenen Amerikanen gezonder zullen leven zonder PFAS in hun drinkwater."

3M ziet nog wel PFAS-gerelateerde rechtszaken tegemoet die zijn aangespannen door personen met claims over persoonlijk letsel en materiële schade. Ook Amerikaanse staten hebben rechtszaken aangespannen over schade aan natuurlijke hulpbronnen zoals rivieren en meren die geen deel uitmaakten van de schikking.

De Amerikaanse multinational stopt vanaf 2025 met de productie van deze stoffen. Het federale milieuagentschap van de VS brengt de groep chemicaliën in verband met groeiachterstanden bij kinderen en verhoogde risico's op kanker. PFAS is zo alomtegenwoordig dat bijna alle Amerikanen waaronder nieuwgeborenen de synthetische stof in hun bloed hebben, schrijft de New York Times donderdag.

Een vestiging van het concern in het Belgische Zwijndrecht loosde jarenlang PFAS in de Schelde die stroomt naar de Westerschelde in Zeeland. Vorig jaar waarschuwde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) dat diverse soorten vis, schaal- en schelpdieren in de Westerschelde zulke hoge concentraties PFAS bevatten dat het raadzaam was die zo min mogelijk te eten.

Meer uit Buitenland

Trump plaatst video van verdachte online, man had meerdere wapens

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op zijn sociale mediaplatform Truth Social video's en foto's gedeeld van de verdachte. Op een video van een bewakingscamera is te zien hoe de verdachte langs de beveiligingscontrole voor het evenement probeert te stormen.

17 minuten geleden
Trump geëvacueerd van podium Correspondents' Dinner Witte Huis

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is door agenten van de Secret Service van het podium geëvacueerd tijdens het Correspondents' Dinner van het Witte Huis, zo toonden beelden van de locatie. Dat gebeurde nadat er een hard ongeïdentificeerd geluid te horen was. CNN meldt dat de president veilig is.

19 minuten geleden
Stembureaus dicht na lokale verkiezingen in Palestijnse gebieden

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.

9 uur geleden
Netanyahu beveelt zware aanvallen op Hezbollah

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.

9 uur geleden
Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

11 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

12 uur geleden
Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

15 uur geleden