Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

3M treft miljardenschikking in VS om PFAS

3M treft miljardenschikking in VS om PFAS

SAINT PAUL (ANP/RTR) - De Amerikaanse multinational 3M heeft een schikking getroffen van 10,3 miljard dollar (9,4 miljard euro) met een aantal Amerikaanse steden vanwege vervuiling met PFAS, zo meldde het bedrijf donderdag.

Volgens 3M worden de fondsen over een periode van 13 jaar verstrekt aan steden, dorpen en verschillende openbare watervoorzieningen om te testen op verontreiniging door poly- en perfluoralkylstoffen, kortweg PFAS. 3M erkende geen aansprakelijkheid en zei dat het geld zal helpen met het schoonmaken van openbare watervoorzieningen waarin PFAS is opgespoord.

"We hebben de grootste schikking over drinkwater in de Amerikaanse geschiedenis getroffen die gebruikt zal worden om PFAS uit het drinkwater te filteren dat aan de mensen wordt geserveerd", zei Scott Summy, de hoofdadvocaat die namens de waternetten 3M vervolgt. "Het resultaat is dat miljoenen Amerikanen gezonder zullen leven zonder PFAS in hun drinkwater."

3M ziet nog wel PFAS-gerelateerde rechtszaken tegemoet die zijn aangespannen door personen met claims over persoonlijk letsel en materiële schade. Ook Amerikaanse staten hebben rechtszaken aangespannen over schade aan natuurlijke hulpbronnen zoals rivieren en meren die geen deel uitmaakten van de schikking.

De Amerikaanse multinational stopt vanaf 2025 met de productie van deze stoffen. Het federale milieuagentschap van de VS brengt de groep chemicaliën in verband met groeiachterstanden bij kinderen en verhoogde risico's op kanker. PFAS is zo alomtegenwoordig dat bijna alle Amerikanen waaronder nieuwgeborenen de synthetische stof in hun bloed hebben, schrijft de New York Times donderdag.

Een vestiging van het concern in het Belgische Zwijndrecht loosde jarenlang PFAS in de Schelde die stroomt naar de Westerschelde in Zeeland. Vorig jaar waarschuwde het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) dat diverse soorten vis, schaal- en schelpdieren in de Westerschelde zulke hoge concentraties PFAS bevatten dat het raadzaam was die zo min mogelijk te eten.

Meer uit Buitenland

Meerdere doden door aardbeving met kracht van 6.5 in Mexico

MEXICO-STAD (ANP) - Een aardbeving met een kracht van 6.5 heeft vrijdag de Mexicaanse hoofdstad en de toeristische kustplaats Acapulco getroffen. Daarbij kwamen minstens twee mensen om het leven.

1 uur geleden
11 doden bij ongeluk tussen bus en vrachtwagen in Zuid-Brazilië

SAO PAULO (ANP) - Een frontale botsing tussen een bus en een vrachtwagen heeft in het zuiden van Brazilië minstens elf mensen het leven gekost, aldus de Federale Wegpolitie van het land in een verklaring.

2 uur geleden
Zelensky wijst Mychajlo Fedorov aan als nieuwe defensieminister

KYIV (ANP/RTR) - Volodymyr Zelensky draagt de Oekraïense vicepremier Mychajlo Fedorov voor als nieuwe minister van Defensie. Dat meldt de Oekraïense president in een videoboodschap. Fedorov vervangt daarmee Denys Sjmyhal, die sinds juli vorig jaar dat ambt vervulde. Volgens Zelensky heeft Sjmyhal goed werk geleverd in zijn ministersrol en is hem een andere overheidspost aangeboden.

5 uur geleden
Eigenaar Zwitserse bar: meerdere controles, voldoet aan de normen

CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.

7 uur geleden
Spanje ziet migratie met 40 procent terugvallen

MADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.

8 uur geleden
Separatisten Jemen willen referendum over onafhankelijkheid

ADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.

8 uur geleden
Finland meldt voortgang in onderzoek naar beschadigde zeekabel

HELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.

10 uur geleden