3M protesteert tegen strengere milieueisen fabriek Zwijndrecht
BRUSSEL (ANP) - Chemiebedrijf 3M gaat in beroep tegen een beslissing van de provincie Antwerpen om strengere milieunormen te stellen aan de fabriek van het bedrijf in Zwijndrecht, vlakbij de Nederlandse grens. De provincie besloot vorige week de hoeveelheid gevaarlijke chemicaliën die de fabriek met afvalwater mag lozen per direct drastisch te beperken.
Volgens de nieuwe regels mag één liter afvalwater van de fabriek in Zwijndrecht nog maar 1 microgram bevatten van de chemicaliën PFOS, PFOA en PFOSA elk. Tot vorige week was dat nog 30 microgram. 3M maakt er bezwaar tegen dat de provincie geen overgangsperiode biedt om aan de nieuwe eisen te voldoen. Het kost echter tijd om nieuwe filtertechnieken te introduceren, stelt het bedrijf. Ook protesteert het ertegen dat de regels alleen gelden voor 3M en niet voor andere bedrijven. In een verklaring schrijft 3M dat zo 'grote rechtsonzekerheid voor vele bedrijven in België' ontstaat.
Over de 3M-fabriek in het Vlaamse Zwijndrecht bestaan al jaren grote zorgen. In juni waarschuwde de Vlaamse regering dat omwonenden beter geen groente en fruit uit hun eigen tuin kunnen eten, omdat de grond en het water in de wijde omtrek van Zwijndrecht ernstig vervuild zijn met PFOS. Deze gevaarlijke chemicaliën werden tot in 2002 in de fabriek gemaakt en lijken op die van Chemours waarmee delen van Dordrecht eerder vervuild raakten. Het chemische goedje is niet afbreekbaar en kan zich in bijvoorbeeld in de lever ophopen. Dat kan mensen ziek of onvruchtbaar maken.
Het Vlaams Agentschap Zorg en Gezondheid presenteert dinsdag de resultaten van een bloedonderzoek onder zo'n achthonderd omwonenden van de 3M-fabriek. De analyses moeten aantonen of er wel of niet sprake is van zorgwekkende waarden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Iran een vijftienpuntenplan voor een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten voorgelegd. Dat meldt The New York Times op basis van ingewijden. Het plan zou zijn overhandigd door Pakistan, dat dinsdag al aankondigde "klaar te zijn" de rol van gastland op zich te nemen voor mogelijke vredesgesprekken.
14 minuten geledenTSJERNIHIV (ANP/RTR) - Bijna 150.000 Oekraïners zitten zonder stroom door een Russische aanval op energievoorzieningen bij Tsjernihiv, meldt de regionale netbeheerder. De gouverneur van de aan Rusland en Belarus grenzende regio meldde eerder deze week ook al grootschalige stroomuitval, toen door een droneaanval.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse leger heeft de Verenigde Staten bespot om uitlatingen over mogelijke onderhandelingen over het conflict in het Midden-Oosten. Volgens Iraanse staatsmedia zei hij dat Washington "met zichzelf onderhandelt".
2 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/KOEWEIT/RIYAD (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag opnieuw de Iraanse hoofdstad Teheran onder vuur genomen, melden het Israëlische leger en Iraanse media. Volgens Iran werd onder meer een woonwijk getroffen, waar reddingswerkers naar slachtoffers zoeken.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn woensdag zeker negen mensen gedood, berichten Libanese staatsmedia. Vier kwamen om in de stad Adloun, twee in het Palestijnse vluchtelingenkamp Mieh Mieh bij de kustplaats Sidon, waar ook vier mensen gewond raakten. Bij een aanval op de stad Habboush vielen drie doden en achttien gewonden.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Het linkse blok van de sociaaldemocratische premier Mette Frederiksen heeft de Deense parlementsverkiezingen gewonnen, maar haalde opnieuw geen meerderheid. De sociaaldemocraten zelf boekten hun slechtste resultaat in meer dan 120 jaar.
6 uur geledenPALM BEACH (ANP) - In het kiesdistrict rond Mar-a-Lago, het landgoed van president Donald Trump in Florida, heeft de Democratische Emily Gregory een zetel in het parlement van de staat gewonnen. Ze versloeg de door Trump gesteunde Republikein Jon Maples. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
6 uur geleden