Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

35 asbestincidenten bij Tata Steel in vijf jaar tijd

35 asbestincidenten bij Tata Steel in vijf jaar tijd

IJMUIDEN (ANP) - Bij Tata Steel zijn de afgelopen vijf jaar 35 incidenten geweest waarbij asbest betrokken was. Rond die incidenten zijn 1825 medewerkers geregistreerd als mogelijk blootgesteld aan asbest, bevestigt een woordvoerder van het bedrijf berichtgeving van het Noordhollands Dagblad.

De incidenten vonden veelal plaats rond storings- en onderhoudswerkzaamheden. Bij Tata Steel is volgens de woordvoerder geen sprake van open asbestbronnen, maar zit het in bijvoorbeeld beschermende wanden of een motor.

Nederland verbood in 1993 het gebruik van asbest in nieuwe producten. Blootstelling aan asbest kan leiden tot ziektes als verschillende vormen van kanker, die zich soms pas vele jaren later openbaren.

In sommige gevallen werd gestuit op asbest, maar dat betekent nog niet meteen dat mensen er daadwerkelijk aan zijn blootgesteld, tekent de woordvoerder aan. Zo is er een incident geweest dat "ergens" een scheur in kwam, waardoor asbest bloot kwam te liggen. Daarop zijn circa tweehonderd medewerkers geregistreerd, hoewel bij onderzoek zoals bodemmonsters verder geen asbest werd aangetroffen.

Registraties

De woordvoerder geeft ook aan dat als er een asbestincident is, iedereen in die ruimte, ongeacht hoe groot die ruimte is, uit voorzorg wordt geregistreerd. Daarbij is het "best aannemelijk" dat van de 1825 registraties, er mensen bij zitten die vaker bij een incident betrokken waren, aldus de woordvoerder.

Om zeker te weten of ook echt sprake is geweest van blootstelling aan asbest, zouden direct huidmonsters moeten worden genomen, en dat is "niet te doen", zegt de woordvoerder. Daarom wordt uit voorzorg geregistreerd. "Die registratie wordt opgenomen in iemands medisch dossier en die gegevens worden veertig jaar bewaard. Als iemand kanker mocht krijgen, kan dit dossier worden nageslagen", zegt hij. "Het is voor een dokter goede informatie om te hebben voor de verdere behandeling, en het is ook goede informatie om te hebben voor een eventuele schadeclaim."

Oorzaken

De incidenten hebben volgens de woordvoerder grofweg twee oorzaken. Medewerkers kunnen onverhoopt op asbest stuiten als ze niet goed het asbestinventarisatierapport hebben gelezen. In dat geval zijn de processen en procedures niet goed gevolgd. Daarnaast is asbest niet altijd direct herkenbaar, zegt de woordvoerder.

In 2017 speelde verder landelijk de straalgritcrisis, waarbij bleek dat met asbest verontreinigd straalgrit werd gebruikt. "Ook door onze mensen", aldus de woordvoerder. Tata Steel heeft iedereen geregistreerd die dat heeft gebruikt of in de buurt ervan is geweest, zo'n vijfhonderd mensen.

Sinds 1994 is het verplicht te inventariseren waar asbest zit, geeft de woordvoerder verder aan. "Die inventarisatie hebben wij ook gedaan, dus in principe moeten we weten waar asbest zit." Volgens hem zijn er maatregelen genomen om te voorkomen dat medewerkers er aan worden blootgesteld. Zo zijn er procedures opgezet en wordt er aandacht aan besteed in cursussen en trainingen.

Meer uit Binnenland

Gemeenten over wetsvoorstel statushouders: middel erger dan kwaal

DEN HAAG (ANP) - Het wetsvoorstel over het verbieden van voorrang voor statushouders bij de toewijzing van sociale huurwoningen is "de verkeerde symptoombestrijding waarbij het middel erger is dan de kwaal", zegt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Het kabinetsplan is volgens de Raad van State in strijd met het discriminatieverbod uit de Grondwet.

37 minuten geleden
Celstraf voor doodrijden 14-jarig meisje met vuilniswagen

DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft maandag de 41-jarige Lidwina S. uit Nijmegen veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan de helft voorwaardelijk, voor het doodrijden van een 14-jarig meisje in het Brabantse Sint Anthonis, in december 2024. S. bestuurde een vuilniswagen. Zij verkeerde volgens de rechtbank onder invloed van amfetamine, die zij de avond daarvoor had gebruikt.

47 minuten geleden
Nederlandse boot sluit mogelijk woensdag aan bij vloot naar Gaza

MILOS (ANP) - De boot met zes Nederlandse activisten die naar Gaza wil varen, is vertrokken vanuit het Griekse eiland Milos. De Nederlanders denken woensdag aan te sluiten bij de 39 andere boten met activisten uit verschillende landen, meldt Roos Ykema van MiGreat, die ook aan boord is.

1 uur geleden
Burgerinitiatief dagvaardt gemeente Amsterdam om massatoerisme

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam moet voor de rechter verschijnen omdat inwoners vinden dat de stad niet genoeg doet tegen massatoerisme. Het burgerinitiatief Amsterdam heeft een Keuze heeft in de afgelopen maanden 50.000 euro opgehaald bij inwoners van de stad en dagvaardt met steun van twaalf andere bewonersorganisaties maandag de gemeente. De gemeente zegt in een reactie dat de aanpak van toerisme "een lange adem vergt".

1 uur geleden
Initiatiefnemer protest Malieveld: 'Ik was misschien naïef'

DEN HAAG (ANP) - De initiatiefnemer van het protest tegen het 'falende asielbeleid' in Den Haag, dat zaterdag uitliep op rellen, zegt achteraf dat ze "misschien naïef is geweest". "Ze hadden gezegd dat het vreedzaam zou blijven en ik ga uit van het goeie", aldus Els Noort, online bekend als Els Rechts.

1 uur geleden
KLM schrapt woensdag 119 vluchten om staking grondpersoneel

SCHIPHOL (ANP) - KLM moet woensdag opnieuw vluchten schrappen door een staking van grondpersoneel. Dit keer gaat het om 119 vluchten, meldt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij. FNV en CNV hebben een werkonderbreking van 06.00 uur tot 12.00 uur aangekondigd omdat ze boos zijn dat KLM een cao-akkoord heeft gesloten met drie andere vakbonden. Het is de derde woensdag op rij dat grondpersoneel het werk neerlegt.

1 uur geleden
Keijzer door met wet tegen voorrang statushouders na kritiek RvS

DEN HAAG (ANP) - Woonminister Mona Keijzer (BBB) stuurt de wet om voorrang voor statushouders bij sociale huurwoningen te verbieden zo snel mogelijk naar de Tweede Kamer. Dat zegt ze in een reactie nadat de Raad van State haar maandag juist had geadviseerd de wet niet in te dienen.

2 uur geleden