342 miljoen euro bezuinigd op subsidies onderwijs en wetenschap
DEN HAAG (ANP) - Onderwijsminister Eppo Bruins en staatssecretaris Mariëlle Paul (Funderend Onderwijs) bezuinigen afgerond 342 miljoen euro op subsidies voor onderwijs en wetenschap, melden ze in een Kamerbrief. Met Prinsjesdag was al bekendgemaakt dat op hun ministerie in totaal ruim 360 miljoen euro zou worden bezuinigd op subsidies, maar waarop precies was nog niet bekend. Op cultuursubsidies wordt ruim 10 miljoen euro bezuinigd.
Verder wordt de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) ruim 6,6 miljoen euro extra gekort, bovenop de al eerder aangekondigde bezuiniging van 100 miljoen euro. Regionale en lokale omroepen gaan er 1,9 miljoen euro op achteruit. Op een regeling voor gender- en lhbti+-gelijkheid wordt 151.000 euro bezuinigd.
De eerste bezuinigingen op subsidies zijn al in 2026 te merken. In dat jaar tellen die op tot 138 miljoen euro. Dat totaalbedrag bouwt op tot 361 miljoen euro in 2029.
Administratieve lasten
"Wij snappen heel goed dat de maatregelen pijnlijk zullen zijn", schrijven de minister en staatssecretaris. Leerlingen en studenten worden bijvoorbeeld "op onderdelen" minder ondersteund en voor de samenwerking tussen het onderwijs en bedrijfsleven komt minder geld beschikbaar.
Desondanks hebben Bruins en Paul geprobeerd om de puzzel zo te leggen dat de schade zo klein mogelijk is. Zo hebben de bewindslieden bezuinigd op regelingen die niet effectief lijken en hebben ze de administratieve lasten omlaag willen brengen door de kam door kleine subsidieregelingen te halen.
NWO
De minister en staatssecretaris hebben subsidies zo veel mogelijk willen sparen waar het ging om prioriteiten van het kabinet, zoals de basisvaardigheden lezen, schrijven en rekenen en het terugdringen van het lerarentekort.
De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) levert flink in. Op deze belangrijke subsidieverstrekker voor de wetenschap wordt bijna 22 miljoen euro bezuinigd. Dit is "potentieel nadelig voor het concurrentievermogen van Nederland", geven Paul en Bruins toe. Ze gaan daarom in overleg met de NWO "over hoe we de resterende middelen zo effectief mogelijk kunnen inzetten".
De coalitiepartijen hebben in het hoofdlijnenakkoord afgesproken dat alle ministeries samen 1 miljard euro moeten bezuinigen op subsidies. Omdat het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap veel werkt met subsidies komt een relatief groot deel van de bezuiniging voor rekening van dit departement.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting) had haar woorden "zorgvuldiger moeten kiezen" toen ze het in The Guardian had over manieren om stroomgebruik tijdens piekuren te beperken. Met name een uitspraak over douchemuntjes zorgde woensdag voor kritiek uit de Tweede Kamer. Haar uitspraken hebben voor "verwarring" gezorgd, schrijft de D66-minister. "Daar trek ik lering uit."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kan nog niet zeggen wanneer het maatregelen treft om de economische gevolgen van de oorlog in Iran, vooral op het gebied van energie, te verlichten. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken, CDA) aan het begin van de beantwoording van het kabinet tijdens een debat daarover.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen van coalitie en oppositie vallen Kamerlid Ralf Dekker (Forum voor Democratie) aan op zijn houding naar Rusland en Iran. De uiterst rechtse partij stelde in een debat over hoge energieprijzen dat Nederland weer moet beginnen met gas afnemen van Rusland, ondanks de oorlog in Oekraïne.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) gaat binnenkort op handelsmissie naar China. Dat laat hij weten na een gesprek met de Chinese minister Wang Wentao van Handel. Sjoerdsma staat in China op een sanctielijst, waardoor het onduidelijk was of hij welkom was in het land.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) heeft de nabestaanden van een Nederlands bombardement op de Noord-Iraakse stad Mosul in 2016 excuses aangeboden. "Daarnaast heb ik, gelet op de uitzonderlijke omstandigheden van dit specifieke geval, besloten de nabestaanden een vrijwillige financiële tegemoetkoming aan te bieden", schrijft ze aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen SP en Partij voor de Dieren willen net als GroenLinks-PvdA dat oliebedrijven iets inleveren van de overwinsten die zij behalen door de hoge prijzen van olie en gas. Dat geld moet worden gebruikt om huishoudens te compenseren voor de sterk gestegen prijzen aan de pomp.
1 dag geleden