34 aanhoudingen na rellen en plunderingen in Ierse hoofdstad
DUBLIN (ANP) - De Ierse politie heeft 34 mensen aangehouden na de rellen en plunderingen in het centrum van de hoofdstad Dublin. Er worden deze vrijdag nog 32 mensen voor de rechter gebracht, zo zegt de Ierse politie. Politiecommissaris Drew Harris sprak kritiek tegen dat de politie onvoldoende voorbereid was op de gewelddadigheden en vervolgens te zwak heeft opgetreden.
De rellen braken uit na een mesaanval. Daarbij vielen vijf gewonden, onder wie drie kinderen. Een kind van 5 jaar oud en een lerares verkeren nog altijd in kritieke conditie. Na de aanval gingen honderden mensen de straat op, volgens de politie vooral van extreemrechts. Volgens de politie werd de ontstane onrust vervolgens aangegrepen voor plunderingen. Er is ook een politiefunctionaris ernstig gewond geraakt.
Critici vinden dat de Ierse politie onvoldoende was voorbereid op de onlusten. Een journalist vroeg de commissaris waarom de opkomst van extreemrechts niet was opgemerkt op sociale media en waarom het vervolgens zo lang duurde voor de politie de gewelddadigheden onder controle kreeg. De politiemensen hebben gedaan wat ze konden, zei Harris. "We konden niet voorspellen dat dit de nasleep zou zijn van een vreselijke misdaad."
Naast de gewonden zijn volgens Harris dertien winkels geplunderd of vernield en elf politievoertuigen aangevallen of in brand gestoken. Ook in het openbaar vervoer zijn vernielingen aangericht. Harris sprak van "ongekend geweld" dat Ierland in tientallen jaren niet had gezien.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De afscheidsdienst voor koning Harald in de Domkerk in Oslo is afgelopen. Even na 14.00 uur werd de kist met daarin het lichaam van de overleden koning de kerk uitgedragen. Vlak daarna volgde een fly-over van de luchtmacht. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen in de zogenoemde missing-manformatie over de stad.
44 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Amerikaanse president Donald Trump is tot nader order opgeschort. Dat meldt een woordvoerder van de Duitse overheid. De twee bewindslieden zouden contact met elkaar hebben rond de 25e jaardag van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu klaagt de krant Haaretz aan na een artikel over de aanval van Hamas op Israël in oktober 2023. Daarin stond dat hij door de president van de Verenigde Arabische Emiraten was gewaarschuwd voor het geweld.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre is "diep dankbaar" voor de 35 jaar dat Harald koning van Noorwegen was. De vorst maakte zijn functie "menselijk", aldus Støre tijdens de uitvaartdienst voor Harald in de Domkerk in Oslo.
1 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft per decreet het Servische parlement ontbonden. Verkiezingen waren aanvankelijk gepland voor december 2027, maar zullen nu 25 oktober worden gehouden. Vučić gaat daarmee mee in de eisen van demonstranten in het land, die al maandenlang protesteren tegen de regering.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De rouwstoet rond de uitvaart van de Noorse koning Harald is aangekomen bij de Domkerk in Oslo. Bij aankomst werden koning Haakon en de overige leden van de Noorse koninklijke familie welkom geheten door de bisschop van Oslo, Sunniva Gylver, en Olav Fykse Tveit, de leider van de Noorse kerk.
2 uur geledenOSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".
2 uur geleden