Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

30.000 Nederlandse platte oesters uitgezet in de Noordzee

30.000 Nederlandse platte oesters uitgezet in de Noordzee

MIDDELBURG (ANP) - In de Zeeuwse Voordelta vlakbij de Brouwersdam zijn door duikers 30.000 platte oesters uitgezet. Deze soort komt in de Nederlandse Noordzee nauwelijks meer voor. Daarom begon de organisatie De Rijke Noordzee deze zomer de schelpdieren te kweken en kon het de jonge oesters deze winter uitzetten. De oesters zijn bedoeld voor het herstellen van de natuur en niet om opgegeten te worden.

"Platte oesters kweken is lastig, dus we zijn ontzettend blij dat het gelukt is", zegt Erwin Coolen, programmadirecteur van De Rijke Noordzee. Die organisatie, een initiatief van Natuur & Milieu en Stichting De Noordzee, zet zich in voor het herstel van de oesterbanken. De platte oester komt in Nederland bijna niet voor doordat oesterbanken verdwenen zijn door visserij en scheepvaart.

Het kweken van de platte oester is ingewikkeld, omdat oesterlarven vaak sterven voordat ze volgroeid zijn. Bovendien hebben de oesters last van een veelvoorkomende parasiet, de Bonamia ostreae. Bonamia veroorzaakt bij platte oesters ontstekingen, die na een aantal jaar dodelijk kunnen zijn.

Mijlpaal

De gekweekte oesters zijn niet besmet met deze parasiet. "Een mijlpaal, een ziektevrije populatie oesters in de Noordzee komt weer een stap dichterbij", zegt Coolen. De duikers hebben de gezonde oesters nu dus uitgezet op de zeebodem, al is nog wel de vraag of ze het overleven.

De Rijke Noordzee wil uiteindelijk dat er schelpdierbanken tussen windmolens komen in windparken. Daarmee krijgen die windparken een dubbele functie, "energie leveren én natuurversterking". "Een oesterbank laat de natuur onder water weer floreren. Het geeft andere dieren beschutting, zorgt voor voedsel en schoon water, dé basis van een gezond ecosysteem", aldus Coolen.

Meer uit Binnenland

Gelderland roept op tot snellere procedures voor vol stroomnet

ARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland roept het Rijk op te kijken naar snellere procedures voor het uitbreiden van het overvolle stroomnet. Onlangs werd duidelijk dat de uitbreiding van het net in grote delen van het land, waaronder Gelderland, forse vertraging oploopt. Volgens gedeputeerde Ans Mol (BBB) zijn de ruimtelijke procedures voor de bouw van nieuwe hoogspanningsstations vaak lang en ingewikkeld.

5 uur geleden
Douwe Bob vertrekt om veiligheid van zijn gezin te waarborgen

AMSTERDAM (ANP) - Douwe Bob heeft besloten om voorlopig uit Nederland te vertrekken om "de veiligheid van m'n gezin en mezelf te waarborgen". Dat schrijft de zanger in een bericht op Instagram. Hij voegt eraan toe dat hij dat doet op advies van de politie.

5 uur geleden
Behalve voor hitte ook waarschuwing voor onweer op woensdag

DE BILT (ANP) - Behalve voor de hitte geldt er in Nederland op woensdag ook een weerwaarschuwing voor onweer. In de loop van woensdagmiddag is er vooral in de oostelijke helft van het land kans op "enkele stevige onweersbuien", meldt het KNMI.

6 uur geleden
Wilders en Baudet bij protest tegen asielzoekers in Helmond

HELMOND (ANP) - In Helmond is in het bijzijn van PVV-leider Geert Wilders en FVD-voorman Thierry Baudet gedemonstreerd tegen de komst van een asielzoekerscentrum voor minderjarigen. Enkele honderden mensen hadden zich bij het stadhuis verzameld. Aan burgemeester Sjoerd Potters is een petitie overhandigd.

8 uur geleden
Politie toont herkenbare beelden verdachten rellen Scheveningen

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft herkenbare beelden getoond van verdachten van openlijke geweldpleging in Scheveningen in mei, waar toen rellen uitbraken. Het gaat om vier verdachten die zich nog niet hebben gemeld bij de politie, ondanks oproepen daartoe. Eerder werden van hen geblurde beelden getoond.

8 uur geleden
Apotheek in Venlo mag per direct geen medicijnen meer afgeven

UTRECHT/VENLO (ANP) - Een apotheekbedrijf in Venlo mag per direct geen enkel medicijn meer afgeven. Volgens de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) zijn er "acute risico's voor de patiëntveiligheid". Zo'n bevel van de inspectie is heel uitzonderlijk.

8 uur geleden
Loonsverhoging en meer gelijkheid voor medewerkers universiteiten

DEN HAAG (ANP) - De salarissen van medewerkers van universiteiten gaan omhoog. Daarnaast beloven de instellingen dat ze meer doen om het verschil in loon tussen mannen en vrouwen kleiner te maken. Dat staat in een cao, waarover werkgevers en vakbonden een akkoord hebben bereikt.

9 uur geleden