Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

30.000 Nederlandse platte oesters uitgezet in de Noordzee

30.000 Nederlandse platte oesters uitgezet in de Noordzee

MIDDELBURG (ANP) - In de Zeeuwse Voordelta vlakbij de Brouwersdam zijn door duikers 30.000 platte oesters uitgezet. Deze soort komt in de Nederlandse Noordzee nauwelijks meer voor. Daarom begon de organisatie De Rijke Noordzee deze zomer de schelpdieren te kweken en kon het de jonge oesters deze winter uitzetten. De oesters zijn bedoeld voor het herstellen van de natuur en niet om opgegeten te worden.

"Platte oesters kweken is lastig, dus we zijn ontzettend blij dat het gelukt is", zegt Erwin Coolen, programmadirecteur van De Rijke Noordzee. Die organisatie, een initiatief van Natuur & Milieu en Stichting De Noordzee, zet zich in voor het herstel van de oesterbanken. De platte oester komt in Nederland bijna niet voor doordat oesterbanken verdwenen zijn door visserij en scheepvaart.

Het kweken van de platte oester is ingewikkeld, omdat oesterlarven vaak sterven voordat ze volgroeid zijn. Bovendien hebben de oesters last van een veelvoorkomende parasiet, de Bonamia ostreae. Bonamia veroorzaakt bij platte oesters ontstekingen, die na een aantal jaar dodelijk kunnen zijn.

Mijlpaal

De gekweekte oesters zijn niet besmet met deze parasiet. "Een mijlpaal, een ziektevrije populatie oesters in de Noordzee komt weer een stap dichterbij", zegt Coolen. De duikers hebben de gezonde oesters nu dus uitgezet op de zeebodem, al is nog wel de vraag of ze het overleven.

De Rijke Noordzee wil uiteindelijk dat er schelpdierbanken tussen windmolens komen in windparken. Daarmee krijgen die windparken een dubbele functie, "energie leveren én natuurversterking". "Een oesterbank laat de natuur onder water weer floreren. Het geeft andere dieren beschutting, zorgt voor voedsel en schoon water, dé basis van een gezond ecosysteem", aldus Coolen.

Meer uit Binnenland

Tata Steel-schaaktoernooi uitgesteld door protestactie van XR

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.

3 uur geleden
Aantal Utrechtse ondernemers kan voorlopig niet terug naar panden

UTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.

4 uur geleden
Oudste dolfijn van Nederland in Dolfinarium overleden

HARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.

6 uur geleden
Voor het derde jaar op rij minder verkeersongelukken

DEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.

10 uur geleden
Man zwaargewond bij steekincident in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.

13 uur geleden
In de nacht plaatselijk dichte mist in het noorden van het land

DE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.

17 uur geleden
Kabinet betaalt 5,7 miljoen euro voor kunstroof Drents Museum

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden