Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

30 jaar cel voor moord en moordaanslagen in Oost-Brabant

30 jaar cel voor moord en moordaanslagen in Oost-Brabant

DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft maandag dertig jaar cel opgelegd aan de 23-jarige Dennie van der Z. uit Nijmegen. Hij pleegde op 22 maart 2018 de moord op Henk Baum, in zijn auto onder een ecoduct in Schaijk.

Behalve voor de moord houdt de rechtbank hem ook verantwoordelijk voor een serie van tien aanslagen in 2018 in en rondom Oss. Hij gooide met granaten en mortieren en stak spullen in brand, waardoor soms ook explosies ontstonden. De rechtbank noemde twee aanslagen een poging tot moord, de rest brandstichting. De aanslagen pleegde hij met twee andere verdachten die vorige week al zijn veroordeeld tot celstraffen van vijftien en acht jaar.

Tegen Van der Z. was ook dertig jaar cel geëist.

Liquidatie

De moord op de 51-jarige autohandelaar uit Nistelrode is volgens de rechtbank ook samen met anderen gepleegd, maar wie dat waren bleef onduidelijk. In afgeluisterde gesprekken gaf Van der Z. aan dat hij geld zou krijgen. De rechtbank concludeerde mede daarom dat hij de moord in opdracht pleegde. De rechtbank sprak van "een koelbloedige liquidatie. Een gebrek aan respect voor het leven van een medemens".

Baum werd vanaf zijn autosloopbedrijf door een andere auto gevolgd. Die auto werd kort na de moord gevonden, met het DNA van Van der Z. erin. Van der Z. heeft ontkend dat hij de moord pleegde. Hij vertelde wel dat hij inderdaad in die auto had gezeten, maar de rest van het verhaal vond de rechtbank "onaannemelijk" en "niet te verifiëren".

Granaataanslag

Ook over de reden dat Baum dood moest, is weinig duidelijk geworden. De opdrachten voor de moord en de aanslagen komen uit het criminele milieu, zo vermoedt justitie.

Bij de aanslagen gaat het onder meer om een granaataanslag in een Oss’ café en bij een woning in Eindhoven, maar ook brandstichting in de woning van Arie den Dekker, de crimineel die zichzelf afgelopen zomer in brand stak bij het gemeentehuis in Oss. Ook hier sprak de rechtbank over een gebrek aan respect voor andermans leven. "De aanslagen zijn op een bewuste en berekende manier uitgevoerd om mensen bang te maken of te intimideren. Het blijft gissen naar de motieven.’’

Meer uit Binnenland

Milieudefensie komt met dagvaarding in tweede zaak tegen Shell

DEN HAAG (ANP) - Milieudefensie dient dinsdag een dagvaarding in tegen Shell. De klimaatclub eist dat Shell stopt met het aanboren van nieuwe olie- en gasvelden en dat de multinational de uitstoot van broeikasgassen tussen 2030 en 2050 stapsgewijs vermindert.

2 uur geleden
Politie grijpt in na vuurwerk bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft maandagavond het gebied rond het gemeentehuis in het Noord-Hollandse dorp Loosdrecht ontruimd. Dat gebeurde tijdens een anti-azc-demonstratie. Dat bevestigt de gemeente, die spreekt van een grimmig einde. Eerder hadden de gemeente en politie nog aangekondigd "niet te zullen tolereren dat personen de demonstratie aangrijpen om strafbare feiten te plegen of ernstige wanordelijkheden te organiseren".

4 uur geleden
Opnieuw demonstratie tegen asielzoekerscentrum Den Bosch

DEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch werd maandagavond gedemonstreerd op de Beverspijken, op een bedrijventerrein waar een toekomstig azc moet komen. Het was het derde protest daar in een week tijd.

5 uur geleden
Drie verdachten vrij na steekpartij in onrustig Noardburgum

NOARDBURGUM (ANP) - Drie van de acht verdachten die afgelopen weekend zijn aangehouden na een steekpartij in het Friese dorp Noardburgum zijn vrijgelaten. Het gaat om een 18-jarige vrouw uit de gemeente Westerwolde en twee meisjes uit Franeker en Leeuwarden, meldt de politie. Ze blijven net als de vijf die nog vastzitten verdachten in het onderzoek.

7 uur geleden
Burgemeester Venlo geschokt door dood meisje in Blerick

VENLO (ANP) - De burgemeester van Venlo, Antoin Scholten, is "geschokt" door het nieuws dat een meisje is doodgestoken in Blerick, dat in de gemeente Venlo ligt. De burgemeester zal "zich vanzelfsprekend blijvend laten informeren door de politie", zo staat in een schriftelijke reactie. "Inhoudelijk zal de burgemeester niet op de zaak ingaan zolang het onderzoek door politie nog loopt."

9 uur geleden
NVWA: gevaarlijke stoffen in meerdere libidoverhogende middelen

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) waarschuwt voor vijf libidoverhogende middelen. Het gaat om LibiForMe, Mr Stiff (in vloeibare vorm en als capsules), Night Longer Mixed Herbal Blend en Ayibogan Natural.

10 uur geleden
Drie demonstraties aangemeld rond Koningsdag in Dokkum

DOKKUM (ANP) - Bij de gemeente Noardeast-Fryslân zijn tot nu toe drie demonstraties aangemeld rond Koningsdag. Dat meldt een woordvoerder van de Friese gemeente waar Dokkum onder valt, de stad waar koning Willem-Alexander en zijn familie maandag Koningsdag vieren. Demonstraties die vooraf zijn aangemeld, krijgen een vak toegewezen aan de route, "binnen hoor- en zichtafstand van de koninklijke familie", laat de woordvoerder weten.

10 uur geleden