27 partijen geregistreerd voor Europese verkiezingen
DEN HAAG (ANP) - Bij de Kiesraad staan 27 partijen geregistreerd voor de komende Europese verkiezingen. Als ze daaraan meedoen, komen ze met hun naam op het stembiljet te staan. Andere partijen kunnen ook nog meedoen aan de stembusgang, maar dan als blanco lijst. De verkiezingen voor het Europees Parlement zijn op 6 juni.
Nieuw Sociaal Contract, de partij van Pieter Omtzigt, en JA21 staan sinds maandag officieel geregistreerd. Andere partijen in het register van de Kiesraad zijn bijvoorbeeld PVV, BBB, D66 en DENK, maar ook kleinere partijen als Jezus Leeft, de Piratenpartij en Stem voor de Aarde. GroenLinks en PvdA staan apart van elkaar geregistreerd, maar zij kunnen een gezamenlijke kandidatenlijst indienen.
Bij de vorige verkiezingen voor het Europees Parlement, in 2019, hadden 24 partijen zich geregistreerd. Zestien lijsten deden uiteindelijk mee aan de verkiezingen.
Kandidatenlijsten
De volgende stap op weg naar de Europese verkiezingen is op 23 april. Dan moeten partijen hun kandidatenlijsten en ondersteuningsverklaringen inleveren bij de Kiesraad. Die beslist op 29 april welke partijen en kandidaten mogen meedoen aan de verkiezingen.
Nederland heeft in juni 31 zetels in het Europees Parlement te verdelen. Nu zijn dat er nog 29. De PvdA is de grootste Nederlandse fractie. Bij de vorige Europese verkiezingen kregen PVV en SP geen zetel.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De dossiers van ruim 69.000 mensen die zich hadden gemeld voor compensatie om de toeslagenaffaire zijn beoordeeld. Meer dan 43.000 mensen zijn uiteindelijk na deze integrale beoordeling (IB) erkend als gedupeerde, meldt demissionair staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen) donderdag aan de Tweede Kamer.
12 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Actievoerders van Greenpeace gaan door met de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport zodat het vliegveld niet gebruikt kan worden. Een woordvoerder van de milieuorganisatie laat weten dat de activisten net zo lang blijven zitten "tot dit vliegveld definitief van de baan is".
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zes dagen nadat in Het Parool een artikel is verschenen over de misdragingen van student Marlon U., heeft de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam maatregelen aangekondigd. Rector Jeroen Geurts meldde onder meer dat er gesprekken lopen met studentenvertegenwoordigers en studentenverenigingen op de campus en dat die gesprekken de komende weken en maanden worden voortgezet.
12 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Drie Turkse moskeeën hebben brieven ontvangen die oproepen tot het stoppen van de 'islamisering', met daarbij een opsomming van aanslagen, zoals die op 11 september 2001 op het World Trade Center in New York. De briefschrijver noemt de islamitische vastenmaand ramadan, die volgende week begint, als aanleiding. De Islamitische Stichting Nederland (ISN) deelt de brief.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook Nederland betaalt mee om een nieuw pakket Amerikaanse wapens voor Oekraïne te betalen. Naast bijdragen van het Verenigd Koninkrijk, Zweden en Noorwegen steekt ook Nederland er zo'n 90 miljoen euro in. De Nederlandse bijdrage is echter geen nieuw geld, maar al eerder opzijgelegd voor het zogeheten PURL-programma om Amerikaanse wapens te kopen waar Oekraïne nog niet zonder kan.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het gebrekkige algoritme dat de reclassering gebruikte bij het inschatten van de recidivekans van verdachten of veroordeelden, schaadt het vertrouwen in het strafrechtelijke systeem. Dat zegt Slachtofferhulp Nederland. Volgens een woordvoerster is dat vertrouwen juist cruciaal voor het herstel van slachtoffers.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in de jeugdzorg leggen maandag 2 maart in heel Nederland 24 uur het werk neer. Dat melden vakbonden FNV, CNV en FBZ. De werknemers verzamelen zich in Utrecht uit protest tegen de vastgelopen cao-onderhandelingen.
15 uur geleden