Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

260 miljoen euro boete voor 'ethyleenkartel' met Clariant

260 miljoen euro boete voor 'ethyleenkartel' met Clariant

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie beboet het Zwitserse chemiebedrijf Clariant, het Mexicaanse Orbia en de Amerikaanse producent Celanese voor een totaal van 260 miljoen euro vanwege illegale prijsafspraken op de handelsmarkt voor ethyleen. Ook het Amerikaanse Westlake zat in het kartel maar bracht de zaak in Brussel aan het licht waardoor het een boete van 190 miljoen euro ontloopt. Het ging om prijsafspraken in Nederland, Belgiƫ, Frankrijk en Duitsland tussen december 2011 en maart 2017.

Vicevoorzitter Margrethe Vestager (Mededinging): "Dit kartel beoogde de prijzen te manipuleren die bedrijven betalen bij de aankoop van ethyleen. Dat is een brandbaar chemisch product dat wordt gebruikt voor het maken van producten als PVC." De vier bedrijven spanden volgens de Deense samen om de laagste prijzen te kunnen betalen en wisselden informatie over hun prijsonderhandelingen met ethyleenaanbieders uit, wat illegaal is. "De commissie tolereert geen enkele vorm van kartels. De EU-mededingsregels verbieden niet alleen afspraken over verkoopprijzen maar ook over aankoopprijzen."

De bedrijven hebben hun praktijken toegegeven. Omdat ze aan het commissieonderzoek meewerkten zijn de boetes verlaagd. Clariant was al eens eerder gesanctioneerd vanwege een vergelijkbaar vergrijp en kreeg met 155,7 miljoen euro de hoogste boete. Celanese moet 82,3 miljoen euro betalen en Orbia 22,3 miljoen.

Meer uit Financieel

Overheid waarschuwt Nederlandse schepen: mijd regio Iran

DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft Nederlandse schepen gewaarschuwd om de regio van Iran te mijden. Een woordvoerder van de kustwacht meldt dat een bericht met die strekking namens het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat is doorgegeven aan Nederlandse reders. Meerdere updates zijn verstuurd, waarvan de precieze inhoud geheim is.

3 minuten geleden
Auto- en motorbranche boekte minder omzet in 2025

DEN HAAG (ANP) - De omzet van de Nederlandse auto- en motorbranche daalde vorig jaar met 2,6 procent. De grootste afnames waren in de zwaardere bedrijfsautobranche en voor importeurs. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemers in de sector zijn desondanks voor het eerst in ruim vier jaar positief gestemd over de vooruitzichten voor het eerste kwartaal dit jaar.

47 minuten geleden
15.000 cruisegangers en 20.000 zeevarenden vast in Perzische Golf

LONDEN (ANP) - In de Perzische Golf zitten ongeveer 15.000 cruisepassagiers en 20.000 zeevarenden vast als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de Verenigde Naties donderdag laten weten aan het Franse persbureau AFP.

50 minuten geleden
AI-chipbedrijf Broadcom bij winnaars op terughoudend Wall Street

NEW YORK (ANP) - Broadcom behoorde donderdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht, dankzij de aanhoudende sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI). Ook de omzetverwachting voor het huidige kwartaal viel hoger uit dan voorzien.

1 uur geleden
NAM wil niet meewerken aan hervatten gaswinning Groningen

ASSEN (ANP) - Als de overheid besluit om weer aardgas te winnen uit de grond onder Groningen staat gasbedrijf NAM niet te springen om mee te doen. Het bedrijf, dat de gasvelden jarenlang exploiteerde, ziet bij een hervatting van de gaswinning geen rol voor zichzelf "als operator van deze faciliteiten". De maatschappij vindt dat de Staat dit zelf moet doen.

2 uur geleden
Coen van Oostrom nieuwe voorzitter ondernemersorganisatie VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Coen van Oostrom wordt de nieuwe voorzitter van ondernemersorganisatie VNO-NCW. Hij neemt dan het stokje over van Ingrid Thijssen die sinds 1 maart bestuursvoorzitter van de TU Delft is. Thijssen was bijna zes jaar voorzitter van VNO-NCW.

2 uur geleden
NS-topman waarschuwt: hinder spoorwerkzaamheden blijft voorlopig

ONNEN (ANP) - Treinreizigers moeten de komende jaren rekening blijven houden met hinder door werkzaamheden op het spoor, waarschuwde NS-topman Wouter Koolmees. De afgelopen twee jaar namen de werkzaamheden met ongeveer een kwart toe. Dat gold ook voor het aantal verstoringen.

3 uur geleden