260 dagen cel geëist tegen man die school Oisterwijk binnendrong
BREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag tbs met voorwaarden, een lichtere variant op tbs, en 260 dagen celstraf geëist tegen een 20-jarige man die in november vorig jaar een basisschool in het Brabantse Oisterwijk binnendrong. Hij wordt beschuldigd van dreigen met een terroristisch misdrijf, ook al bleek achteraf dat hij geen extremistische gedachten had.
Het OM wil dat Sofian T. zo snel mogelijk wordt opgenomen in een kliniek om herhaling te voorkomen. Van de 260 dagen cel heeft hij het grootste deel al uitgezeten. Volgens deskundigen heeft T. beperkingen en verslavingsproblemen. Hij is al vaker in aanraking gekomen met de politie.
Op 14 november rond 08.00 uur drong de man de school aan de Willem de Zwijgerlaan in Oisterwijk binnen, waar hij meerdere docenten zou hebben bedreigd. Er waren toen nog geen kinderen aanwezig. In gebrekkig Engels zou T. hebben gezegd dat hij gewapend was, een bom bij zich had (terwijl hij naar zijn buik wees) en iedereen zou vermoorden. Ook zou hij "Allahu akbar" (God is de grootste) en "terrorisme" hebben geroepen.
Gedronken en geblowd
Na de vermeende uitlatingen werd de school ontruimd en volgde een grote politie-inzet. Ook andere basisscholen in de regio hielden hun deuren gesloten. In en rondom het schoolgebouw werden geen wapens of explosieven gevonden. Bij de man zelf ook niet. Die werd rond 12.20 uur in de omgeving opgepakt. De verdachte verklaarde dat hij wel op de school was geweest, maar de uitlatingen niet had gedaan. Hij zei dat hij veel gedronken en geblowd had.
Deskundigen die de man onderzochten, zagen geen signalen voor islamitische radicalisering. Dat maakt volgens de officier van justitie niet uit. "Het effect en de vrees blijven hetzelfde. Niet alleen voor docenten die oog in oog met de verdachte stonden, maar ook politie en de openbare orde namen dit zeer serieus op." Een van de voorwaarden is dat hij niet meer in de buurt van de school zou mogen komen.
Stomdronken actie
T.'s advocaat noemde het incident een "stomdronken actie" van een jongere die de gevolgen van zijn acties niet kon overzien. Hij vindt dat er vrijspraak moet komen.
De uitspraak is op 19 juli.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
9 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
9 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
12 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
15 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
17 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
23 uur geleden