26-jarige Klaus Mäkelä nieuwe chef-dirigent Concertgebouworkest
AMSTERDAM (ANP) - De 26-jarige Fin Klaus Mäkelä wordt de nieuwe chef-dirigent van het Concertgebouworkest in Amsterdam. Dat kondigde het gezelschap vrijdagochtend aan in een persconferentie. Mäkelä volgt Daniele Gatti op, die in 2018 moest vertrekken na beschuldigingen van grensoverschrijdend gedrag.
Mäkelä is al chef-dirigent van het Oslo Filharmonisch Orkest en het Orchestre de Paris. Vanwege deze lopende contracten zal hij pas in 2027 beginnen als chef-dirigent van het Concertgebouworkest in Amsterdam. Bij het Concertgebouworkest krijgt hij een contract van tien jaar. In dit seizoen (2022-2023) begint hij als artistiek partner. In die rol zal hij al nauw samenwerken met het Amsterdamse orkest, met vijf verschillende programma's.
Het Concertgebouworkest in Amsterdam is al sinds 2018 op zoek naar een nieuwe chef-dirigent. De afgelopen tijd werd de gewilde Mäkelä door kenners naar voren geschoven als voornaamste kandidaat.
Uitzonderlijke klank
Op de vraag waarom hij voor het Concertgebouworkest heeft gekozen, zegt Mäkelä dat "je de uitzonderlijke klank van het orkest maar één keer hoeft te horen om het nooit meer te vergeten en voor altijd te bewonderen". De jonge dirigent hoopt met het Amsterdamse orkest concerten van "de beste klasse" te gaan geven. "Dat is mijn hoogste prioriteit. Ook kijk ik ernaar uit om het publiek te ontmoeten en met hen een vertrouwensband op te bouwen". Volgens de orkestdirectie zal de overeenkomst zorgen voor "het behoud van de muzikale topkwaliteit die het publiek wereldwijd van ons orkest verwacht".
De jonge Fin heeft een exclusief platencontract bij Decca, waar hij in maart kwam met een debuutalbum met de zeven symfonieën van de Finse componist Jean Sibelius. In september 2020 leidde Mäkelä voor het eerst het Concertgebouworkest. Daarna werd hij meerdere keren teruggevraagd. Met het Oslo Filharmonisch Orkest heeft hij dit voorjaar zijn eerste grote tournee door Europa gehad. Dit seizoen leidt hij onder meer het het Chicago Symphony Orchestra, de San Francisco Symphony, het London Philharmonic Orchestra en de Münchner Philharmoniker.
Gatti
Het Concertgebouworkest zette de vorige chef-dirigent Gatti na verhalen over ongewenst gedrag aan de kant, waarop hij advocaten in de arm nam. Het orkest meldde vervolgens dat "het ongenoegen tussen beide partijen na uitvoerig overleg was opgelost", maar Gatti kwam niet terug als chef.
Mäkelä wordt de achtste chef van het orkest. Hij werd op deze eervolle en gewichtige post naast Gatti voorgegaan door Mariss Jansons, Riccardo Chailly, Bernard Haitink, Eduard van Beinum, Willem Mengelberg en, als allereerste aangetreden in 1888, Willem Kes.
Meer uit Binnenland
MARBELLA (ANP) - In het Zuid-Spaanse Marbella zijn drie Nederlanders opgepakt na een schietpartij, melden Spaanse media als Europapress en Marbella24horas. Een persoon raakte gewond aan zijn been.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Kunst- en antiekbeurs TEFAF blijft de komende tien jaar in Maastricht. TEFAF, de gemeente Maastricht, beurscentrum MECC Maastricht en de provincie Limburg hebben daarover afspraken gemaakt, meldt de laatstgenoemde.
2 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De tweede agent die vorige week gewond raakte door te zijn neergeschoten in het Gelderse Overasselt is uit het ziekenhuis ontslagen. De agent werd aanvankelijk opgenomen op de intensive care.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat ziet de hoeveelheid water die door de Maas en de Rijn stroomt nog niet verbeteren, ondanks de regen van de laatste tijd. In de jongste wekelijkse droogtemonitor staat dat de afvoer van beide rivieren nog altijd zeer laag is en verder zal dalen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Utrecht respectievelijk dertig en twintig jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 57-jarige Richard van den B. uit Woudenberg en zijn ex-vrouw Evertje van E. (34) voor het honderden malen ernstig seksueel misbruiken van kinderen op wie zij pasten. Sommige slachtoffertjes werden daarbij gedrogeerd met GHB. "Zij hebben de onbevangenheid van de slachtoffertjes vernietigd", aldus de twee officieren van justitie. "We hebben gezocht naar een woord dat de lading van deze zaak dekt. Maar dat is niet gelukt."
3 uur geledenNIJKERK (ANP) - De Hardenbergerbrug waar de snelweg A28 over loopt, gaat uiterlijk donderdag om 20.00 uur weer open. Dat heeft Vincent Karremans, minister van Infrastructuur en Waterstaat, gezegd tijdens het wekelijkse vragenuur. Mogelijk gaat de brug eerder open, voegde hij daaraan toe.
4 uur geledenTER APEL (ANP) - Veel asielzoekers zijn maandagavond laat vanuit het aanmeldcentrum Ter Apel naar een noodnachtopvang gebracht om daar de nacht door te brengen. Dat moet voorkomen dat ze noodgedwongen buiten slapen wanneer er binnen geen plek voor ze is.
4 uur geleden