Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

26-jarige Klaus Mäkelä nieuwe chef-dirigent Concertgebouworkest

26-jarige Klaus Mäkelä nieuwe chef-dirigent Concertgebouworkest

AMSTERDAM (ANP) - De 26-jarige Fin Klaus Mäkelä wordt de nieuwe chef-dirigent van het Concertgebouworkest in Amsterdam. Dat kondigde het gezelschap vrijdagochtend aan in een persconferentie. Mäkelä volgt Daniele Gatti op, die in 2018 moest vertrekken na beschuldigingen van grensoverschrijdend gedrag.

Mäkelä is al chef-dirigent van het Oslo Filharmonisch Orkest en het Orchestre de Paris. Vanwege deze lopende contracten zal hij pas in 2027 beginnen als chef-dirigent van het Concertgebouworkest in Amsterdam. Bij het Concertgebouworkest krijgt hij een contract van tien jaar. In dit seizoen (2022-2023) begint hij als artistiek partner. In die rol zal hij al nauw samenwerken met het Amsterdamse orkest, met vijf verschillende programma's.

Het Concertgebouworkest in Amsterdam is al sinds 2018 op zoek naar een nieuwe chef-dirigent. De afgelopen tijd werd de gewilde Mäkelä door kenners naar voren geschoven als voornaamste kandidaat.

Uitzonderlijke klank

Op de vraag waarom hij voor het Concertgebouworkest heeft gekozen, zegt Mäkelä dat "je de uitzonderlijke klank van het orkest maar één keer hoeft te horen om het nooit meer te vergeten en voor altijd te bewonderen". De jonge dirigent hoopt met het Amsterdamse orkest concerten van "de beste klasse" te gaan geven. "Dat is mijn hoogste prioriteit. Ook kijk ik ernaar uit om het publiek te ontmoeten en met hen een vertrouwensband op te bouwen". Volgens de orkestdirectie zal de overeenkomst zorgen voor "het behoud van de muzikale topkwaliteit die het publiek wereldwijd van ons orkest verwacht".

De jonge Fin heeft een exclusief platencontract bij Decca, waar hij in maart kwam met een debuutalbum met de zeven symfonieën van de Finse componist Jean Sibelius. In september 2020 leidde Mäkelä voor het eerst het Concertgebouworkest. Daarna werd hij meerdere keren teruggevraagd. Met het Oslo Filharmonisch Orkest heeft hij dit voorjaar zijn eerste grote tournee door Europa gehad. Dit seizoen leidt hij onder meer het het Chicago Symphony Orchestra, de San Francisco Symphony, het London Philharmonic Orchestra en de Münchner Philharmoniker.

Gatti

Het Concertgebouworkest zette de vorige chef-dirigent Gatti na verhalen over ongewenst gedrag aan de kant, waarop hij advocaten in de arm nam. Het orkest meldde vervolgens dat "het ongenoegen tussen beide partijen na uitvoerig overleg was opgelost", maar Gatti kwam niet terug als chef.

Mäkelä wordt de achtste chef van het orkest. Hij werd op deze eervolle en gewichtige post naast Gatti voorgegaan door Mariss Jansons, Riccardo Chailly, Bernard Haitink, Eduard van Beinum, Willem Mengelberg en, als allereerste aangetreden in 1888, Willem Kes.

Meer uit Binnenland

Koning ontvangt Zelensky met open armen

DEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.

41 minuten geleden
OM ziet buitenlandse hand achter acties aangehouden Egyptenaar

DEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.

54 minuten geleden
Koningspaar betuigt steun aan betrokkenen na treinramp in Spanje

DEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima leven mee met de slachtoffers en nabestaanden van het treinongeluk nabij Urda in Spanje. In een bericht op sociale media staat het koningspaar stil bij het dodelijke ongeluk van woensdagochtend, waarbij 68 mensen om het leven kwamen.

2 uur geleden
Dijkgraven willen meer investeringen in beschikbaarheid zoetwater

ROERMOND (ANP) - Meer regie, samenwerking en investeringen zijn nodig om Nederland van voldoende zoetwater te blijven voorzien. Die oproep doen de hoogste bestuurders van twaalf waterschappen. De extreme droogte van afgelopen zomer heeft laten zien hoe kwetsbaar het watersysteem is, zeggen de dijk- en watergraven. "Droogtemaatregelen dulden geen uitstel meer."

3 uur geleden
Per direct landelijke ophok- en afschermplicht vanwege vogelgriep

DEN HAAG (ANP) - Pluimveehouders moeten per direct hun kippen binnenhouden om de verspreiding van vogelgriep zoveel mogelijk te beperken. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) heeft vanwege drie uitbraken in korte tijd per direct een landelijke ophok- en afschermplicht ingesteld. Hobbyhouders moeten hun kippen of andere vogels zoveel mogelijk beschermen tegen besmetting.

3 uur geleden
Fatbikeverbod Vondelpark in Amsterdam blijft, geen uitbreiding

AMSTERDAM (ANP) - Het fatbikeverbod in het Amsterdamse Vondelpark blijft van kracht, maar wordt niet uitgebreid naar andere plekken. Dat heeft de gemeente besloten na evaluatie van de maatregel die op 11 mei is ingevoerd.

3 uur geleden
Beslag op half miljoen aan illegale vapes in Tilburg

TILBURG (ANP) - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag een groot aantal illegale vapes gevonden in een pand aan de Lannerstraat in Tilburg. In het pand lagen 5100 THC-vapes en 17.120 vapes met een smaakje opgeslagen die samen een geschatte waarde hadden van bijna 500.000 euro, meldt de politie woensdag. Een 28-jarige Tilburger is aangehouden.

4 uur geleden