258 miljoen mensen leven in acute voedselnood
ROME (ANP) - Zo’n 258 miljoen mensen in 58 landen leven in acute voedselnood. Dit komt naar voren uit het jaarlijkse Global Report on Food Crises, samengesteld door onder meer het Wereldvoedselprogramma en de Europese Unie. Dat is een forse toename tegenover de 193 miljoen mensen die in het vorige rapport werden genoemd.
Met name oorlog wordt aangehaald als oorzaak van voedselproblemen in de wereld, maar ook klimaatverandering en toenemende ongelijkheid zijn bronnen van voedselonzekerheid. In Jemen en Syrië worstelt ruim de helft van de bevolking met dagelijks genoeg te eten krijgen. In Afghanistan en Pakistan kampt meer dan 40 procent van de bevolking met voedselnood.
Door de Russische invasie heeft inmiddels een kwart van de Oekraïners te weinig te eten. Ook zijn Oekraïne en Rusland belangrijke landen voor voedselproductie wereldwijd. De oorlog in Oekraïne verergert de wereldwijde voedselnood.
Zeer kwetsbaar
Naast de kwart miljard mensen die in acute voedselnood leven, zijn er 253 miljoen mensen die net genoeg te eten hebben. In het eerste rapport uit 2016 waren dat er nog 87 miljoen. Deze groep is zeer kwetsbaar voor de gevolgen van bijvoorbeeld economische tegenslag of natuurrampen.
Van de 258 miljoen mensen in acute voedselnood verkeren 376.000 mensen in hongersnood. Met name in Somalië, Zuid-Soedan, Jemen en Afghanistan worden mensen met de dood bedreigd doordat zij bijna geen toegang tot eten hebben.
Fundamentele verandering
Humanitair expert bij Oxfam Novib Dirk Jan Jalvingh benadrukt de omvang van de voedselcrisis: "Alleen al in Oost-Afrika, een regio die al jaren gebukt gaat onder ernstige droogte door klimaatverandering en aanhoudende conflicten hebben meer dan 36 miljoen mensen te maken met extreme honger. Dat is bijna twee keer de totale bevolking van Nederland."
"We hebben dringend een fundamentele verandering nodig van ons humanitaire hulpsysteem om de noodrem op deze voortdurende hongercrisis te zetten", voegt Jalvingh toe. "Rijke donorlanden moeten onmiddellijk meer geld geven om aan de noodkreet van de VN voor meer budget te voldoen."
Meer uit Gezond
MOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.
5 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.
5 dagen geledenWAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.
6 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die wonen in een buurt met weinig mogelijkheden om te wandelen of te sporten en veel restaurants en winkels die ongezond eten verkopen, hebben een grotere kans op hart- en vaatziekten. Het risico blijkt tot bijna 5 procent hoger te kunnen liggen, stellen het UMC Utrecht en het Amsterdam UMC op basis van onderzoek.
1 week geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel overweegt ethanol te classificeren als gevaarlijke stof die het risico op kanker verhoogt. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT) op basis van een interne aanbeveling van het Europees Agentschap voor chemische stoffen (ECHA). Als het zover komt, zou het gebruik van veel handdesinfectiemiddelen en schoonmaakmiddelen in ziekenhuizen worden verboden.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.
1 week geleden