
25 ziekenhuizen zoeken samen middel tegen hartschade door chemo
UTRECHT (ANP) - Een groot aantal ziekenhuizen, 25, gaat samen uitzoeken hoe hartschade door chemotherapie bij met name lymfeklierkanker kan worden voorkomen. Ze krijgen er 2,3 miljoen euro voor van KWF en Hartstichting.
Ieder jaar krijgen zo'n 1500 mensen in Nederland een diffuus grootcellig B-cellymfoom, de meest voorkomende vorm van lymfeklierkanker. "Hoewel de levensreddende chemotherapie met anthracyclines zeer effectief is tegen kanker, veroorzaakt deze bij 1 op de 10 patiƫnten onherstelbare hartschade, wat kan leiden tot hartfalen", aldus de Hartstichting.
Tijdens het onderzoek, dat vijf jaar gaat duren, wordt nagegaan of het medicijn dexrazoxaan hartschade door chemotherapie kan voorkomen bij patiƫnten met lymfeklierkanker. "Hoofdonderzoekers Anna van Rhenen, hematoloog UMC Utrecht, en Marijke Linschoten, cardioloog in opleiding Amsterdam UMC, wijzen op het grote belang van de studie: "Er zijn steeds meer mensen die kanker overleven en ook langer leven met de ziekte, maar veel van hen kampen met de gevolgen van de kankerbehandeling."
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Nederlanders gooiden vorig jaar in totaal 8,2 miljard kilo huishoudelijk afval weg, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat komt neer op 459 kilo gft-afval, oud papier, glas en ander vuil per inwoner, 8 kilo meer dan in 2023. Na jaren van daling is de hoeveelheid ingezameld huishoudelijk afval daarmee weer iets toegenomen. Een verklaring voor de stijging geeft het CBS niet.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Sinds post- en pakketbezorgers een melding kunnen maken als ze het gevoel hebben dat het niet goed gaat met iemand bij wie ze post bezorgen, hebben ze dat zeker duizend keer gedaan. Dat melden Sociaal Werk Nederland en PostNL dinsdag. Het initiatief ging in april 2024 van start.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie en de NS praten over een mogelijke verkoop van oude treinwagons, die omgebouwd kunnen worden tot noodhospitaals voor gewonde militairen. Dat heeft een woordvoerder van de NS bevestigd na berichtgeving door het AD.
4 dagen geledenZWOLLE (ANP) - Twee verpleegkundigen mogen nooit meer in de zorg werken, nadat ze waren betrapt op het indienen van foute declaraties. Het regionaal tuchtcollege in Zwolle schrapt ze uit het register waarin alle zorgmedewerkers moeten staan.
6 dagen geledenDEN BOSCH (ANP) - Ouders moeten goed opletten wanneer ze hun kinderen insmeren met een balsem bij een verkoudheid. Verkeerd gebruik kan ernstige bijwerkingen veroorzaken, waarschuwt bijwerkingencentrum Lareb. In de balsems zitten stoffen als menthol, die helpen om de luchtwegen wat vrijer te maken, zodat mensen beter kunnen ademen. Bij goed gebruik zijn er volgens Lareb nauwelijks bijwerkingen. Maar de balsems met menthol zijn alleen geschikt voor mensen van 2 jaar en ouder, niet voor baby's en dreumesen.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Veel kinderen gaan naar de huisarts omdat ze last hebben van krentenbaard. Dat is een ontsteking van de huid, met wondjes, rode plekjes of blaasjes met gele korstjes. Onderzoeksinstituut Nivel, dat de gegevens van huisartsen registreert, zegt dat dit vaak in de zomer gebeurt.
1 week geledenROTTERDAM (ANP) - Dankzij de drie bevolkingsonderzoeken naar borst-, darm- en baarmoederhalskanker worden jaarlijks duizenden mensen gered. Ook leven mensen langer met kanker door de vroegere screening. Het Erasmus MC onderzocht de effectiviteit van de onderzoeken en de zorgkosten.
1 week geleden