25 jaar cel en tbs voor ontvoeren, misbruiken en vermoorden Gino
MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft woensdag de 25-jarige Donny M. veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging voor het ontvoeren, seksueel misbruiken en vermoorden van de 9-jarige Gino van der Straeten. "U hebt de laatste levensuren van Gino tot een hel gemaakt", aldus de rechtbank in het vonnis.
Gino verdween op 1 juni 2022 in Kerkrade. Drie dagen later arresteerde de politie M. Hij leidde de politie naar de plek waar hij het stoffelijk overschot van het jongetje had gedumpt, vlak bij zijn woning in Geleen. Hij had Gino daarheen meegenomen, seksueel misbruikt en ten slotte gesmoord met een kussen.
Volgens de rechtbank is moord met voorbedachten rade bewezen. Kort voordat M. het kind om het leven bracht, zocht hij op zijn telefoon op 'smoren met een kussen' en zette hij in zijn badkamer, waar de gruwelen zich afspeelden, harde muziek aan, om het gehuil en geschreeuw van het kind te overstemmen. "Hij heeft uitgevoerd wat hij in zijn telefoon had ingevoerd." Ook in de hele aanloop naar de moord heeft M. "een berekenende houding laten zien", aldus de rechtbank.
'Toevallige prooi'
"Gino werd die dag zijn toevallige prooi", stelde de rechtbank. M. heeft "op geen enkel moment medelijden getoond" en stelde de jongen slechts "uit berekening" gerust. Onderweg naar Geleen moest hij in de auto op de grond zitten, onder het dashboard. In de woning heeft M. Gino MDMA en een erectiemiddel toegediend, "om op die manier zijn verzet te breken". Het slachtoffer moest ervan overgeven. Het is volgens de rechtbank niet duidelijk geworden waarom M. heeft besloten de jongen te doden. Dat hij zou hebben gehandeld onder invloed van een grote hoeveelheid drugs, gelooft de rechtbank niet.
De rechtbank heeft M. ook schuldig bevonden aan het plegen van ontucht met een 17-jarige jongen en aan het maken, verspreiden en bezitten van kinderpornografie.
Pedofiele stoornis
Het Openbaar Ministerie had 28 jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. De rechtbank kwam tot een lagere celstraf omdat zij de mate van toerekening "anders weegt" dan het OM. Gedragskundigen stelden onder meer een pedofiele stoornis bij M. vast. Volgens hen is hij voor het seksueel misbruik enigszins verminderd toerekeningsvatbaar en voor de moord verminderd. De rechtbank legde naast de tbs en de celstraf ook een maatregel op waarmee levenslang toezicht op M. kan worden gehouden.
Het vonnis werd met instemming ontvangen door de nabestaanden.
Meer uit Binnenland
LEEUWARDEN (ANP) - Een van de verdachten in de Friese soevereinenzaak is op vrije voeten. De 39-jarige Harm S. mag de inhoudelijke behandeling van de strafzaak onder voorwaarden in vrijheid afwachten.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Gratis rechtshulp via het Juridisch Loket (JL) voor mensen met een laag inkomen levert de samenleving per geïnvesteerde euro 3 tot 5 euro aan maatschappelijke baten op. Dat blijkt uit een analyse van SEO Economisch Onderzoek in opdracht van het JL die donderdag is gepubliceerd.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Wegens mogelijke gladheid door sneeuwval is ook voor de provincies Flevoland en Noord-Holland code geel afgegeven door het KNMI. De sneeuwbuien trekken van het zuiden van het land richting het noorden. Code geel was al gegeven voor Utrecht, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland en geldt vanaf de nacht tot het begin van de donderdagmiddag.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil weten waarom de Technische Universiteit Delft de namen van klimaatactivisten heeft doorgegeven aan de politie. De privacytoezichthouder heeft de universiteit en de politie om uitleg gevraagd. Dat bevestigt de waakhond na een bericht van het Hoger Onderwijs Persbureau.
16 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Provinciale Staten van Friesland steunen het plan om het schaatstoernooi bij de Olympische Spelen in 2030 naar schaatsstadion Thialf te halen. De Friese politiek nam een voorstel aan dat het provinciebestuur oproept de lobby voor Thialf breed te ondersteunen. Ook staan de Staten open voor een financiële bijdrage vanuit de provincie.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag een 26-jarige man, verdacht van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten, op vrije voeten gesteld. Dinsdag eiste het Openbaar Ministerie nog tien jaar gevangenisstraf tegen de man. De advocaat van de verdachte, Willem van Vliet, bevestigt een bericht van Crimesite over de vrijlating.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft het afgelopen weekend ongeveer 200.000 mensen van en naar carnavalssteden vervoerd, volgens de vervoerder ongeveer evenveel als vorig jaar. Zij veroorzaakten wel meer viezigheid dan vorig jaar.
16 uur geleden