25 jaar cel en tbs voor ontvoeren, misbruiken en vermoorden Gino
MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft woensdag de 25-jarige Donny M. veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging voor het ontvoeren, seksueel misbruiken en vermoorden van de 9-jarige Gino van der Straeten. "U hebt de laatste levensuren van Gino tot een hel gemaakt", aldus de rechtbank in het vonnis.
Gino verdween op 1 juni 2022 in Kerkrade. Drie dagen later arresteerde de politie M. Hij leidde de politie naar de plek waar hij het stoffelijk overschot van het jongetje had gedumpt, vlak bij zijn woning in Geleen. Hij had Gino daarheen meegenomen, seksueel misbruikt en ten slotte gesmoord met een kussen.
Volgens de rechtbank is moord met voorbedachten rade bewezen. Kort voordat M. het kind om het leven bracht, zocht hij op zijn telefoon op 'smoren met een kussen' en zette hij in zijn badkamer, waar de gruwelen zich afspeelden, harde muziek aan, om het gehuil en geschreeuw van het kind te overstemmen. "Hij heeft uitgevoerd wat hij in zijn telefoon had ingevoerd." Ook in de hele aanloop naar de moord heeft M. "een berekenende houding laten zien", aldus de rechtbank.
'Toevallige prooi'
"Gino werd die dag zijn toevallige prooi", stelde de rechtbank. M. heeft "op geen enkel moment medelijden getoond" en stelde de jongen slechts "uit berekening" gerust. Onderweg naar Geleen moest hij in de auto op de grond zitten, onder het dashboard. In de woning heeft M. Gino MDMA en een erectiemiddel toegediend, "om op die manier zijn verzet te breken". Het slachtoffer moest ervan overgeven. Het is volgens de rechtbank niet duidelijk geworden waarom M. heeft besloten de jongen te doden. Dat hij zou hebben gehandeld onder invloed van een grote hoeveelheid drugs, gelooft de rechtbank niet.
De rechtbank heeft M. ook schuldig bevonden aan het plegen van ontucht met een 17-jarige jongen en aan het maken, verspreiden en bezitten van kinderpornografie.
Pedofiele stoornis
Het Openbaar Ministerie had 28 jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. De rechtbank kwam tot een lagere celstraf omdat zij de mate van toerekening "anders weegt" dan het OM. Gedragskundigen stelden onder meer een pedofiele stoornis bij M. vast. Volgens hen is hij voor het seksueel misbruik enigszins verminderd toerekeningsvatbaar en voor de moord verminderd. De rechtbank legde naast de tbs en de celstraf ook een maatregel op waarmee levenslang toezicht op M. kan worden gehouden.
Het vonnis werd met instemming ontvangen door de nabestaanden.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
11 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
15 uur geleden