25 jaar cel en tbs voor ontvoeren, misbruiken en vermoorden Gino
MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft woensdag de 25-jarige Donny M. veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging voor het ontvoeren, seksueel misbruiken en vermoorden van de 9-jarige Gino van der Straeten. "U hebt de laatste levensuren van Gino tot een hel gemaakt", aldus de rechtbank in het vonnis.
Gino verdween op 1 juni 2022 in Kerkrade. Drie dagen later arresteerde de politie M. Hij leidde de politie naar de plek waar hij het stoffelijk overschot van het jongetje had gedumpt, vlak bij zijn woning in Geleen. Hij had Gino daarheen meegenomen, seksueel misbruikt en ten slotte gesmoord met een kussen.
Volgens de rechtbank is moord met voorbedachten rade bewezen. Kort voordat M. het kind om het leven bracht, zocht hij op zijn telefoon op 'smoren met een kussen' en zette hij in zijn badkamer, waar de gruwelen zich afspeelden, harde muziek aan, om het gehuil en geschreeuw van het kind te overstemmen. "Hij heeft uitgevoerd wat hij in zijn telefoon had ingevoerd." Ook in de hele aanloop naar de moord heeft M. "een berekenende houding laten zien", aldus de rechtbank.
'Toevallige prooi'
"Gino werd die dag zijn toevallige prooi", stelde de rechtbank. M. heeft "op geen enkel moment medelijden getoond" en stelde de jongen slechts "uit berekening" gerust. Onderweg naar Geleen moest hij in de auto op de grond zitten, onder het dashboard. In de woning heeft M. Gino MDMA en een erectiemiddel toegediend, "om op die manier zijn verzet te breken". Het slachtoffer moest ervan overgeven. Het is volgens de rechtbank niet duidelijk geworden waarom M. heeft besloten de jongen te doden. Dat hij zou hebben gehandeld onder invloed van een grote hoeveelheid drugs, gelooft de rechtbank niet.
De rechtbank heeft M. ook schuldig bevonden aan het plegen van ontucht met een 17-jarige jongen en aan het maken, verspreiden en bezitten van kinderpornografie.
Pedofiele stoornis
Het Openbaar Ministerie had 28 jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. De rechtbank kwam tot een lagere celstraf omdat zij de mate van toerekening "anders weegt" dan het OM. Gedragskundigen stelden onder meer een pedofiele stoornis bij M. vast. Volgens hen is hij voor het seksueel misbruik enigszins verminderd toerekeningsvatbaar en voor de moord verminderd. De rechtbank legde naast de tbs en de celstraf ook een maatregel op waarmee levenslang toezicht op M. kan worden gehouden.
Het vonnis werd met instemming ontvangen door de nabestaanden.
Meer uit Binnenland
SOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
6 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
8 uur geleden