25 jaar cel en tbs voor ontvoeren, misbruiken en vermoorden Gino
MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht heeft woensdag de 25-jarige Donny M. veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging voor het ontvoeren, seksueel misbruiken en vermoorden van de 9-jarige Gino van der Straeten. "U hebt de laatste levensuren van Gino tot een hel gemaakt", aldus de rechtbank in het vonnis.
Gino verdween op 1 juni 2022 in Kerkrade. Drie dagen later arresteerde de politie M. Hij leidde de politie naar de plek waar hij het stoffelijk overschot van het jongetje had gedumpt, vlak bij zijn woning in Geleen. Hij had Gino daarheen meegenomen, seksueel misbruikt en ten slotte gesmoord met een kussen.
Volgens de rechtbank is moord met voorbedachten rade bewezen. Kort voordat M. het kind om het leven bracht, zocht hij op zijn telefoon op 'smoren met een kussen' en zette hij in zijn badkamer, waar de gruwelen zich afspeelden, harde muziek aan, om het gehuil en geschreeuw van het kind te overstemmen. "Hij heeft uitgevoerd wat hij in zijn telefoon had ingevoerd." Ook in de hele aanloop naar de moord heeft M. "een berekenende houding laten zien", aldus de rechtbank.
'Toevallige prooi'
"Gino werd die dag zijn toevallige prooi", stelde de rechtbank. M. heeft "op geen enkel moment medelijden getoond" en stelde de jongen slechts "uit berekening" gerust. Onderweg naar Geleen moest hij in de auto op de grond zitten, onder het dashboard. In de woning heeft M. Gino MDMA en een erectiemiddel toegediend, "om op die manier zijn verzet te breken". Het slachtoffer moest ervan overgeven. Het is volgens de rechtbank niet duidelijk geworden waarom M. heeft besloten de jongen te doden. Dat hij zou hebben gehandeld onder invloed van een grote hoeveelheid drugs, gelooft de rechtbank niet.
De rechtbank heeft M. ook schuldig bevonden aan het plegen van ontucht met een 17-jarige jongen en aan het maken, verspreiden en bezitten van kinderpornografie.
Pedofiele stoornis
Het Openbaar Ministerie had 28 jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist. De rechtbank kwam tot een lagere celstraf omdat zij de mate van toerekening "anders weegt" dan het OM. Gedragskundigen stelden onder meer een pedofiele stoornis bij M. vast. Volgens hen is hij voor het seksueel misbruik enigszins verminderd toerekeningsvatbaar en voor de moord verminderd. De rechtbank legde naast de tbs en de celstraf ook een maatregel op waarmee levenslang toezicht op M. kan worden gehouden.
Het vonnis werd met instemming ontvangen door de nabestaanden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
15 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
16 uur geleden