237.000 Fransen demonstreren tegen coronapas
PARIJS (ANP/AFP) - Ongeveer 237.000 Fransen zijn volgens het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken zaterdag de straat opgegaan uit protest tegen verscherpte coronamaatregelen zoals de gezondheidspas en de verplichte vaccinatie van zorgpersoneel. Het is voor het vierde opeenvolgende weekend dat actiegevoerd wordt in Frankrijk, maar niet eerder waren er zoveel mensen op de been.
Franse media meldden demonstraties in onder meer Parijs, Nice en Montpellier en vele andere steden. Er worden protestborden meegedragen met teksten als "nee tegen dictatuur" en leuzen gescandeerd als "Macron, we willen je gezondheidspas niet". Volgens de autoriteiten zijn op 198 plekken in het land acties. Tot nu toe zijn 35 mensen gearresteerd, zeven agenten raakten lichtgewond.
In sommige plaatsen is het onrustig. Op social media circuleren beelden van agenten die traangas afvuren op actievoerders in Toulouse en Lyon. Ze proberen relschoppers uiteen te drijven die hen bekogelen met van alles en nog wat. Ook in Parijs kwam het tot charges van de politie die mensen arresteerde. Onder de demonstranten bevinden zich linkse anarchisten, extreemrechtse militanten, overblijfselen van de 'gele hesjes', anti-vaxxers en mensen die de 'pass sanitair' als discriminerend beschouwen.
In het hele land
Voor zaterdag waren meer dan tweehonderd demonstraties aangekondigd. De afgelopen drie zaterdagen protesteerden Fransen in het hele land ook al in groten getale. Vorige week zaterdag lieten ruim 200.000 demonstranten hun ongenoegen blijken over het beleid van president Emmanuel Macron om gevaccineerden meer vrijheden te verschaffen. "We verwachten nu globaal hetzelfde aantal demonstranten", aldus een politiewoordvoerder tegen persbureau AFP.
Met de coronapas kun je aantonen dat je bent gevaccineerd, negatief getest of genezen. De pas wordt op steeds meer plaatsen verplicht, vanaf maandag bijvoorbeeld voor cafés en restaurants, grote winkelcentra, ziekenhuizen, zorginstellingen en treinen over lange afstanden. Hij is al nodig voor onder meer musea, bioscopen en grote evenementen. Fransen kunnen de gezondheidspas op hun smartphone zetten. Ook geldt vanaf maandag een vaccinatieplicht voor zorgpersoneel.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Hamas wil verder met het vredesplan voor Gaza dat onder leiding van de Verenigde Staten tot stand kwam. Een woordvoerder zegt tegen persbureau AFP dat daarvoor wel ook de steun van Israël noodzakelijk is. Die steun is er vooralsnog niet. Jared Kushner, de schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, heeft hier de voorbije dagen over gesproken met zowel Hamas als Israël.
6 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Pakistaanse oud-premier Imran Khan (73) moet van de gevangenis naar het ziekenhuis worden overgebracht voor medische controles. Dat heeft het hooggerechtshof van Pakistan bepaald. Khan zit sinds 2023 vast en is veroordeeld in verschillende zaken, onder meer voor fraude. Zijn partijgenoten van de Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) en familie maken zich zorgen over zijn gezondheid.
50 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Slechts vier op de tien zorginstellingen wereldwijd voldoen aan de basishygiënerichtlijn voor sanitaire voorzieningen. Dat melden de VN-organisaties WHO en UNICEF in een rapport. Het gaat bijvoorbeeld om de toegang tot een gehandicaptentoilet, of het voldoen aan de regels rondom schoonmaken.
54 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Wassim al-Assad, de neef van de voormalige Syrische dictator Bashar al-Assad, heeft de doodstraf opgelegd gekregen in Syrië. Een week eerder werd ook Assad zelf bij verstek veroordeeld tot de doodstraf, maar hij is zelf niet in Syrië.
56 minuten geledenKHARKIV (ANP/RTR/AFP) - Bij nachtelijke aanvallen op het noordoosten van Oekraïne zijn minstens tien doden gevallen, meldt de gouverneur van de regio Kharkiv. De doden vielen in Petsjenihy, een dorp in de buurt van Kharkiv en de Russische grens.
2 uur geledenLUIK (ANP/BELGA) - De brandweer heeft van maandag op dinsdag een moeilijke nacht gehad bij het bestrijden van de natuurbrand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen. Dat vertelt een woordvoerder van de Waalse overheid bij VTM Nieuws. Toch is de brand de afgelopen nacht niet verder uitgebreid.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Opnieuw is een magazijn van de Russische webshop Wildberries door een droneaanval geraakt. In het magazijn vlakbij de Russische hoofdstad Moskou ontstond een brand, die inmiddels is geblust. Dat zegt de regionale gouverneur Andrej Vorobjov op Telegram.
5 uur geleden