Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

2,3 miljard van politiebudget gaat naar opsporing

2,3 miljard van politiebudget gaat naar opsporing

DEN HAAG (ANP) - De politie besteedde vorig jaar 2,3 miljard euro aan opsporing, op totale uitgaven van 7,4 miljard euro. Dat heeft de Algemene Rekenkamer uitgezocht. De overige 5,1 miljard euro ging naar de drie andere wettelijke politietaken: het handhaven van de openbare orde, hulp aan burgers en ander justitiewerk.

Bijna de helft van het totale budget van het ministerie van Justitie en Veiligheid gaat jaarlijks naar de politie. De Tweede Kamer heeft weinig te zeggen over de verdeling van het politiegeld, schrijft de Rekenkamer. Het speelt mee dat tot nu toe niet bekend was hoeveel geld naar elk van de vier wettelijke taken gaat.

Ongeveer de helft van de opsporingskosten gaat direct naar de recherche. De andere helft gaat naar delen van de politie die helpen bij opsporing, zoals de politieacademie.

Overige politietaken

De verdeling per wettelijke taak van de andere 5,1 miljard euro blijft onduidelijk. "Dat komt doordat bijvoorbeeld de hulpverleningstaak en het handhaven van de openbare orde in de dagelijkse uitvoering van het politiewerk door elkaar heen lopen en niet goed van elkaar te scheiden zijn", schrijft de Rekenkamer.

De Kamer heeft nog niet veel aan deze eerste schattingen van de Rekenkamer, reageerde Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA). "Maar het is wel een begin. We hebben aangegeven dat we, zonder op de stoel van de politie te zitten, inzicht willen krijgen in hoe deze miljarden worden besteed." Het Kamerlid is verbaasd dat de verdeling over de andere drie politietaken onduidelijk blijft.

Praktijk

In de praktijk is de besteding van het politiebudget wel duidelijk. Voor salarissen worden jaarlijks miljarden euro's opzijgezet, voor vervoer en huisvesting honderden miljoenen. Mutluer vindt het belangrijk om ook de verdeling van het geld over de vier wettelijke taken helder te hebben. "Omdat je dan ook kan bijsturen."

Mutluer benadrukt dat de politie over haar eigen beleid gaat, en dat er terecht meer geld naar de politie gaat dan voorheen. "Dan moet je ook goed kijken naar wat je wel doet en wat je niet doet." De Tweede Kamer debatteert volgende week over de justitiebegroting van 2025.

Meer uit Binnenland

Eerste vijf Nederlanders vertrekken zondag met boot naar Gaza

BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.

1 uur geleden
Niet alle verdachten kunstroof Assen sloten deal met justitie

DEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.

3 uur geleden
Ombudsman kritisch op plan om te besparen op bijstand

DEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.

7 uur geleden
ADO-fans vieren in Den Haag kampioenschap eerste divisie

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.

17 uur geleden
Frank van Leeuwen wint 27e editie van De Slimste Mens

HILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.

17 uur geleden
Eerste bodycams eind deze maand uitgereikt aan conducteurs

DEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.

18 uur geleden
Advocaten roepen staatssecretaris op maatregelen EBI te schrappen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.

18 uur geleden