Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

2,3 miljard van politiebudget gaat naar opsporing

2,3 miljard van politiebudget gaat naar opsporing

DEN HAAG (ANP) - De politie besteedde vorig jaar 2,3 miljard euro aan opsporing, op totale uitgaven van 7,4 miljard euro. Dat heeft de Algemene Rekenkamer uitgezocht. De overige 5,1 miljard euro ging naar de drie andere wettelijke politietaken: het handhaven van de openbare orde, hulp aan burgers en ander justitiewerk.

Bijna de helft van het totale budget van het ministerie van Justitie en Veiligheid gaat jaarlijks naar de politie. De Tweede Kamer heeft weinig te zeggen over de verdeling van het politiegeld, schrijft de Rekenkamer. Het speelt mee dat tot nu toe niet bekend was hoeveel geld naar elk van de vier wettelijke taken gaat.

Ongeveer de helft van de opsporingskosten gaat direct naar de recherche. De andere helft gaat naar delen van de politie die helpen bij opsporing, zoals de politieacademie.

Overige politietaken

De verdeling per wettelijke taak van de andere 5,1 miljard euro blijft onduidelijk. "Dat komt doordat bijvoorbeeld de hulpverleningstaak en het handhaven van de openbare orde in de dagelijkse uitvoering van het politiewerk door elkaar heen lopen en niet goed van elkaar te scheiden zijn", schrijft de Rekenkamer.

De Kamer heeft nog niet veel aan deze eerste schattingen van de Rekenkamer, reageerde Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA). "Maar het is wel een begin. We hebben aangegeven dat we, zonder op de stoel van de politie te zitten, inzicht willen krijgen in hoe deze miljarden worden besteed." Het Kamerlid is verbaasd dat de verdeling over de andere drie politietaken onduidelijk blijft.

Praktijk

In de praktijk is de besteding van het politiebudget wel duidelijk. Voor salarissen worden jaarlijks miljarden euro's opzijgezet, voor vervoer en huisvesting honderden miljoenen. Mutluer vindt het belangrijk om ook de verdeling van het geld over de vier wettelijke taken helder te hebben. "Omdat je dan ook kan bijsturen."

Mutluer benadrukt dat de politie over haar eigen beleid gaat, en dat er terecht meer geld naar de politie gaat dan voorheen. "Dan moet je ook goed kijken naar wat je wel doet en wat je niet doet." De Tweede Kamer debatteert volgende week over de justitiebegroting van 2025.

Meer uit Binnenland

Honderden daklozen in extra winteropvang vanwege kou

DEN HAAG (ANP) - De afgelopen twee nachten hebben enkele honderden dak- en thuislozen gebruikgemaakt van de winterkoudeopvang in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De extra opvang ging maandagavond open omdat de temperatuur toen tot rond het vriespunt daalde. Ook de komende nachten vriest het flink. Tot wanneer de winterkoudeopvang openblijft, is nog niet duidelijk.

1 uur geleden
Pathé-bioscopen experimenteren met pauzes bij lange films

DEN HAAG (ANP) - Pathé experimenteert sinds deze maand met het inlassen van pauzes bij lange films. Een woordvoerder van de bioscoopketen laat naar aanleiding van berichtgeving van De Telegraaf aan het ANP weten dat bezoekers positief reageren op de onderbreking van 15 minuten.

1 uur geleden
Inspectie keurt kwart getest vuurwerk af, minder dan vorig jaar

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft dit jaar 25,8 procent van het geteste F2-consumentenvuurwerk afgekeurd. Dat is een stuk minder dan vorig jaar, toen 40,9 procent van het geteste vuurwerk niet door de keuring kwam. Onder F2-vuurwerk vallen dingen als grondbloemen en fonteinen.

5 uur geleden
Weeronline: kerst verloopt zonnig en koud

HOUTEN (ANP) - De kerstdagen verlopen dit jaar zonnig, maar zijn wel erg koud, meldt Weeronline. De gevoelstemperatuur ligt beide dagen dankzij een stevige wind ruim onder nul, aldus het weerbureau.

6 uur geleden
Karremans graag opnieuw minister in volgend kabinet

DEN HAAG (ANP) - Vincent Karremans wil in het volgende kabinet graag door als minister van Economische Zaken. Dat zegt de VVD-politicus in een interview met De Telegraaf. "Als je aan een ondernemer zoals ik vraagt om opnieuw minister van Economische Zaken te worden, dan is dat natuurlijk vragen naar de bekende weg: dat zou ik heel leuk vinden, maar ik moet net als iedereen afwachten."

11 uur geleden
Opbrengst 3FM Serious Request nadert nu al recordhoogte

DEN BOSCH (ANP) - De opbrengst van 3FM Serious Request is met nog een dag te gaan al bijna recordhoog. Na vijf dagen hebben dj's Barend van Deelen, Sophie Hijlkema en Mart Meijer in het Glazen Huis in Den Bosch 12.288.653 euro voor Spieren voor Spieren opgehaald, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.

19 uur geleden
EOD maakte ruim 3400 explosieven onschadelijk, vaak uit oorlog

DEN HAAG (ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) heeft dit jaar 3438 explosieven onschadelijk gemaakt, veel meer dan de 2455 van het jaar ervoor. In de meeste gevallen ging het om bommen en granaten uit de Tweede Wereldoorlog die niet ontploft waren.

22 uur geleden