2024 was 'uitdagend' jaar voor de horeca, zegt brancheclub
AMSTERDAM (ANP) - Het jaar 2024 was "uitdagend" voor de Nederlandse horeca. Dat meldt Koninklijke Horeca Nederland (KHN) tijdens de jaarlijkse horecavakbeurs Horecava. De brancheorganisatie verwijst daarbij naar personeelstekorten en stijgende kosten voor onder meer restaurant-, hotel- en caféhouders.
De omzet van de horecasector groeide vorig jaar met 5 procent ten opzichte van een jaar eerder, meldt KHN op basis van cijfers van Rabobank. Het volume daalde daarentegen met 0,5 procent. Dat komt volgens de brancheclub door de stijgende kosten voor onder meer inkoop, energie en personeel. Ondernemers kunnen die volgens KHN niet volledig doorberekenen aan gasten.
De krapte op de arbeidsmarkt blijft een groot probleem voor de sector. De horeca is erg afhankelijk van zij-instromers, want er komen bij lange na niet genoeg mensen van de horecavakopleidingen af om aan de vraag te voldoen. Ook werken veel mensen maar relatief kort in de sector.
Negatief vertrouwen
Bij ondernemers blijft het vertrouwen negatief: 60 procent van de horecabedrijven verwacht nog minstens een jaar te blijven bestaan. Een op de zeven ondernemers heeft een problematische schuldenlast, in veel gevallen overgehouden aan de coronacrisis. Onder consumenten stijgt het vertrouwen iets, onder meer omdat de koopbereidheid toeneemt, maar blijft het sentiment ook negatief.
Toch zijn er ook positieve zaken te benoemen, zegt KHN-voorzitter Marijke Vuik. Het volume is "gestabiliseerd", klinkt het. Zo was bij cafés en restaurants vorig jaar sprake van een kleine toename van het volume, van 0,6 procent, tegenover een afname van 2,3 procent bij hotels. "Maar de hotels hebben vorig jaar een enorm inhaaljaar gehad. Dus ook dat is echt wel te verklaren."
Genoeg vraag
Bovendien is er voldoende vraag naar horeca, denkt de voorzitter. "Gasten weten ons echt goed te vinden. Ik denk dat we een grote toegevoegde waarde hebben voor de maatschappij." Daarbij wijst ze bijvoorbeeld op de bijdrage aan leefbaarheid en verbinding. "Een stad zonder horeca kan je je niet voorstellen. Dus in zoverre voldoende toekomstperspectief."
Voor dit jaar verwachten banken een omzetstijging van rond de 3 procent in de horeca en een stijging van het volume van ongeveer 1,5 procent. Wel zijn er zorgen over het aantal faillissementen in de sector. Die bereiken naar verwachting dit jaar een recordhoogte, meldde ABN AMRO vorige week.
Meer uit Financieel
ORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
21 minuten geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.
1 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
12 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
12 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
14 uur geleden