2024 was 'uitdagend' jaar voor de horeca, zegt brancheclub
AMSTERDAM (ANP) - Het jaar 2024 was "uitdagend" voor de Nederlandse horeca. Dat meldt Koninklijke Horeca Nederland (KHN) tijdens de jaarlijkse horecavakbeurs Horecava. De brancheorganisatie verwijst daarbij naar personeelstekorten en stijgende kosten voor onder meer restaurant-, hotel- en caféhouders.
De omzet van de horecasector groeide vorig jaar met 5 procent ten opzichte van een jaar eerder, meldt KHN op basis van cijfers van Rabobank. Het volume daalde daarentegen met 0,5 procent. Dat komt volgens de brancheclub door de stijgende kosten voor onder meer inkoop, energie en personeel. Ondernemers kunnen die volgens KHN niet volledig doorberekenen aan gasten.
De krapte op de arbeidsmarkt blijft een groot probleem voor de sector. De horeca is erg afhankelijk van zij-instromers, want er komen bij lange na niet genoeg mensen van de horecavakopleidingen af om aan de vraag te voldoen. Ook werken veel mensen maar relatief kort in de sector.
Negatief vertrouwen
Bij ondernemers blijft het vertrouwen negatief: 60 procent van de horecabedrijven verwacht nog minstens een jaar te blijven bestaan. Een op de zeven ondernemers heeft een problematische schuldenlast, in veel gevallen overgehouden aan de coronacrisis. Onder consumenten stijgt het vertrouwen iets, onder meer omdat de koopbereidheid toeneemt, maar blijft het sentiment ook negatief.
Toch zijn er ook positieve zaken te benoemen, zegt KHN-voorzitter Marijke Vuik. Het volume is "gestabiliseerd", klinkt het. Zo was bij cafés en restaurants vorig jaar sprake van een kleine toename van het volume, van 0,6 procent, tegenover een afname van 2,3 procent bij hotels. "Maar de hotels hebben vorig jaar een enorm inhaaljaar gehad. Dus ook dat is echt wel te verklaren."
Genoeg vraag
Bovendien is er voldoende vraag naar horeca, denkt de voorzitter. "Gasten weten ons echt goed te vinden. Ik denk dat we een grote toegevoegde waarde hebben voor de maatschappij." Daarbij wijst ze bijvoorbeeld op de bijdrage aan leefbaarheid en verbinding. "Een stad zonder horeca kan je je niet voorstellen. Dus in zoverre voldoende toekomstperspectief."
Voor dit jaar verwachten banken een omzetstijging van rond de 3 procent in de horeca en een stijging van het volume van ongeveer 1,5 procent. Wel zijn er zorgen over het aantal faillissementen in de sector. Die bereiken naar verwachting dit jaar een recordhoogte, meldde ABN AMRO vorige week.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.
24 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.
3 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.
6 uur geledenALMELO (ANP) - Bouwmaterialenbedrijf Eternit vindt dat de asbeststrafzaak van het Openbaar Ministerie tegen het bedrijf al jaren is verjaard. De advocaat die de onderneming heeft ingeschakeld, heeft vrijdag bij de rechtbank in Almelo daarom een verzoek neergelegd om de vraag van verjaring eerst voor te leggen aan de Hoge Raad. "Als de Hoge Raad het met mij eens is, is er helemaal geen zaak", lichtte hij bij de rechtbank toe aan het ANP.
6 uur geleden