Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

2024 was 'uitdagend' jaar voor de horeca, zegt brancheclub

2024 was 'uitdagend' jaar voor de horeca, zegt brancheclub

AMSTERDAM (ANP) - Het jaar 2024 was "uitdagend" voor de Nederlandse horeca. Dat meldt Koninklijke Horeca Nederland (KHN) tijdens de jaarlijkse horecavakbeurs Horecava. De brancheorganisatie verwijst daarbij naar personeelstekorten en stijgende kosten voor onder meer restaurant-, hotel- en caféhouders.

De omzet van de horecasector groeide vorig jaar met 5 procent ten opzichte van een jaar eerder, meldt KHN op basis van cijfers van Rabobank. Het volume daalde daarentegen met 0,5 procent. Dat komt volgens de brancheclub door de stijgende kosten voor onder meer inkoop, energie en personeel. Ondernemers kunnen die volgens KHN niet volledig doorberekenen aan gasten.

De krapte op de arbeidsmarkt blijft een groot probleem voor de sector. De horeca is erg afhankelijk van zij-instromers, want er komen bij lange na niet genoeg mensen van de horecavakopleidingen af om aan de vraag te voldoen. Ook werken veel mensen maar relatief kort in de sector.

Negatief vertrouwen

Bij ondernemers blijft het vertrouwen negatief: 60 procent van de horecabedrijven verwacht nog minstens een jaar te blijven bestaan. Een op de zeven ondernemers heeft een problematische schuldenlast, in veel gevallen overgehouden aan de coronacrisis. Onder consumenten stijgt het vertrouwen iets, onder meer omdat de koopbereidheid toeneemt, maar blijft het sentiment ook negatief.

Toch zijn er ook positieve zaken te benoemen, zegt KHN-voorzitter Marijke Vuik. Het volume is "gestabiliseerd", klinkt het. Zo was bij cafés en restaurants vorig jaar sprake van een kleine toename van het volume, van 0,6 procent, tegenover een afname van 2,3 procent bij hotels. "Maar de hotels hebben vorig jaar een enorm inhaaljaar gehad. Dus ook dat is echt wel te verklaren."

Genoeg vraag

Bovendien is er voldoende vraag naar horeca, denkt de voorzitter. "Gasten weten ons echt goed te vinden. Ik denk dat we een grote toegevoegde waarde hebben voor de maatschappij." Daarbij wijst ze bijvoorbeeld op de bijdrage aan leefbaarheid en verbinding. "Een stad zonder horeca kan je je niet voorstellen. Dus in zoverre voldoende toekomstperspectief."

Voor dit jaar verwachten banken een omzetstijging van rond de 3 procent in de horeca en een stijging van het volume van ongeveer 1,5 procent. Wel zijn er zorgen over het aantal faillissementen in de sector. Die bereiken naar verwachting dit jaar een recordhoogte, meldde ABN AMRO vorige week.

Meer uit Financieel

Trump dreigt met heffing champagne als Macron vredesraad afwijst

WASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt een importheffing van 200 procent in te voeren op Franse wijnen en champagnes, door de weigering van Frankrijk om zich aan te sluiten bij zijn vredesraad. Trump haalde ook uit naar Emmanuel Macron nadat hij te horen had gekregen dat de Franse president zijn uitnodiging zou afwijzen.

30 minuten geleden
Funda: starters willen snel kopen, maar vertrouwen is laag

AMSTERDAM (ANP) - Starters willen graag snel een woning kopen, maar hebben er weinig vertrouwen in dat het ook daadwerkelijk lukt. Dat meldt huizenwebsite Funda op basis van cijfers uit de Funda Index van het laatste kwartaal van vorig jaar. 8 procent van de starters heeft er vertrouwen in een huis te kunnen kopen, terwijl 77 procent het binnen een jaar wil.

32 minuten geleden
Heijmans renoveert start- en landingsbaan Eindhoven Airport

ROSMALEN (ANP) - Bouwconcern Heijmans gaat de start- en landingsbaan op Eindhoven Airport renoveren. De klus levert de beursgenoteerde onderneming 60 miljoen euro aan omzet op. De baan in Eindhoven wordt naast de burgerluchtvaart ook voor de militaire luchtvaart gebruikt. Het ministerie van Defensie is formeel eigenaar van de vliegbasis en daarom ook opdrachtgever.

34 minuten geleden
Damrak verwacht meer beursgangen ondanks geopolitieke spanningen

AMSTERDAM (ANP) - Uitbater Euronext rekent dit jaar op meer beursgangen in Amsterdam, ondanks de aanhoudende geopolitieke onrust. De door de Amerikaanse president Donald Trump gestarte handelsoorlog zorgde vorig jaar nog voor een wederom mager aantal nieuwe noteringen, maar daar zullen bedrijven zich in 2026 minder door laten leiden. Dat zegt directeur René van Vlerken van de Amsterdamse beurs in een interview met het ANP.

1 uur geleden
Nederlandse bedrijven investeren ruim 4 procent minder

DEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in november afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden 4,1 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een kleine toename van de investeringen van 0,3 procent in oktober en een stijging van 3,2 procent in september.

1 uur geleden
Lufthansa vliegt tot eind maart niet meer op Teheran om onrust

FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft besloten langere tijd niet op de Iraanse hoofdstad Teheran te vliegen. Lufthansa heeft de vluchten nu opgeschort tot en met 29 maart, meldt een woordvoerster. Ook blijft de luchtvaartmaatschappij het luchtruim boven Iran mijden.

7 uur geleden
World Economic Forum in Davos begonnen met openingsconcert

DAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.

9 uur geleden