2020 begint in Hongkong met traangas
HONGKONG (ANP/AFP) - De politie in Hongkong heeft in de eerste minuten van 2020 alweer traangas afgevuurd. Dat gebeurde toen groepjes betogers in de wijk Mong Kok barricades in brand staken.
Demonstranten waren ook in de aanloop naar de jaarwisseling weer de straat opgegaan. Duizenden mensen vormden 's avonds lange menselijke ketens. Betogers in Victoria Harbour telden voor middernacht af met de leus: "tien, negen, bevrijd Hongkong. Nu revolutie".
De autoriteiten in de Aziatische metropool hadden al rekening gehouden met nieuwe protesten. Ze bliezen uit voorzorg het populaire vuurwerkspektakel af. "Dit jaar is er geen vuurwerk, maar waarschijnlijk wel ergens traangas", voorspelde een 25-jarige man voor de jaarwisseling. "Het voelt voor ons niet echt als oudejaarsavond. We moeten iedere dag verzet leveren."
In Hongkong wordt al maanden gedemonstreerd. De voormalige Britse kolonie maakt sinds 1997 weer deel uit van China, maar heeft meer zelfstandigheid dan andere delen van het land. Betogers gingen aanvankelijk de straat op om te protesteren tegen een omstreden uitleveringswet, maar kwamen later ook met andere eisen. Ze willen bijvoorbeeld meer democratie.
De hoogste bestuurder in Hongkong, Carrie Lam, zei in een videoboodschap op oudejaarsavond dat de onrust heeft geleid tot verdriet, woede en teleurstelling. "Laten we 2020 beginnen met een nieuw voornemen. Om de orde en harmonie in de samenleving te herstellen. Zodat we samen opnieuw kunnen beginnen."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump wilde nog niet bevestigen of er een livestream komt van een omstreden executie begin december. "Daar moet nog een beslissing over worden genomen", zei Trump vrijdagavond tegen verslaggevers.
1 uur geledenNAVARRE (ANP/AFP) - Orkaan Isaias is al merkbaar aan de Amerikaanse kust en komt naar verwachting vrijdagavond lokale tijd aan land. Het zou de eerste orkaan zijn die het Amerikaanse vasteland sinds 2024 treft. In delen van Florida zijn evacuatiebevelen afgegeven en er wordt gewaarschuwd voor overstromingen.
4 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/AFP) - Voor de kust van Panama heeft een zeer zware aardbeving plaatsgevonden. Die had volgens eerste schattingen van het Amerikaanse geologische centrum USGS een kracht van 7.6 en vond plaats op 10 kilometer diepte.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Bij de onlusten in Brussel zijn tot nog toe 110 mensen opgepakt. Dat meldt stadsmedium Bruzz op gezag van de betreffende politiezone. Het gaat volgens de dienst om dertig arrestaties en een tachtigtal bestuurlijke aanhoudingen. In de stad werd gedemonstreerd door vakbonden tegen bezuinigingen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en zeven andere landen hebben in een gezamenlijke verklaring hun steun uitgesproken voor het Internationaal Strafhof (ICC). De ministers van Buitenlandse Zaken van de acht landen "betreuren en zijn het zeer oneens" met de Amerikaanse aankondiging nieuwe sancties op te leggen aan het in Den Haag gevestigde hof.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Op Belgisch initiatief spreken de Europese ministers van Buitenlandse Zaken maandag over de aangekondigde Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC). Dat meldt de minister van Buitenlandse Zaken van dat land, Maxime Prévot, op X.
9 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie hekelt de vrijdag aangekondigde Amerikaanse sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC). In een verklaring noemt de Commissie het "diep te betreuren dat de Verenigde Staten de intentie heeft medegedeeld om sancties op te leggen".
9 uur geleden