2020 begint in Hongkong met traangas
HONGKONG (ANP/AFP) - De politie in Hongkong heeft in de eerste minuten van 2020 alweer traangas afgevuurd. Dat gebeurde toen groepjes betogers in de wijk Mong Kok barricades in brand staken.
Demonstranten waren ook in de aanloop naar de jaarwisseling weer de straat opgegaan. Duizenden mensen vormden 's avonds lange menselijke ketens. Betogers in Victoria Harbour telden voor middernacht af met de leus: "tien, negen, bevrijd Hongkong. Nu revolutie".
De autoriteiten in de Aziatische metropool hadden al rekening gehouden met nieuwe protesten. Ze bliezen uit voorzorg het populaire vuurwerkspektakel af. "Dit jaar is er geen vuurwerk, maar waarschijnlijk wel ergens traangas", voorspelde een 25-jarige man voor de jaarwisseling. "Het voelt voor ons niet echt als oudejaarsavond. We moeten iedere dag verzet leveren."
In Hongkong wordt al maanden gedemonstreerd. De voormalige Britse kolonie maakt sinds 1997 weer deel uit van China, maar heeft meer zelfstandigheid dan andere delen van het land. Betogers gingen aanvankelijk de straat op om te protesteren tegen een omstreden uitleveringswet, maar kwamen later ook met andere eisen. Ze willen bijvoorbeeld meer democratie.
De hoogste bestuurder in Hongkong, Carrie Lam, zei in een videoboodschap op oudejaarsavond dat de onrust heeft geleid tot verdriet, woede en teleurstelling. "Laten we 2020 beginnen met een nieuw voornemen. Om de orde en harmonie in de samenleving te herstellen. Zodat we samen opnieuw kunnen beginnen."
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/DPA/AFP) - De Turkse autoriteiten vervolgen een populaire komiek voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan en andere strafbare feiten. Deniz Göktaş riskeert een jarenlange gevangenisstraf.
45 minuten geledenROME (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni viert vrijdag dat haar regering de langstzittende is sinds de Tweede Wereldoorlog. Ze benadrukte in een bericht op sociale media wel dat "stabiliteit geen pronkstuk is om mee te pochen", maar een voorwaarde voor goed landsbestuur.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt Rusland een staakt-het-vuren te hebben voorgesteld voor tijdens het bezoek van de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner. Die worden dit weekend in Moskou en Kyiv verwacht en volgens Zelensky zou het goed zijn voor de onderhandelingen om die dagen niet aan te vallen.
1 uur geledenBELGRADO (ANP/BLOOMBERG) - De uitvaart van de Servische oorlogsmisdadiger Ratko Mladić vindt komende maandag plaats, bevestigt zijn zoon na berichten in Servische media. Er worden tienduizenden mensen verwacht in Belgrado voor de uitvaart met staatseer.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De populaire partij van de radicaal-rechtse Marine Le Pen ligt onder vuur om de aankondiging dat die de hulp aan Oekraïne wil stopzetten. Het Rassemblement National "dient Rusland", zegt een belangrijke rivaal van Le Pen in de presidentsverkiezingen van volgend jaar.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Sabotageacties bij het Duitse stroomnet waren vermoedelijk het werk van een klimaatactivist, stelt de Duitse minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt. De autoriteiten zoeken een 48-jarige man die naar verluidt in een brief de verantwoordelijkheid voor de aanvallen van deze week heeft opgeëist.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties willen dat wordt overgestapt op wereldkaarten waarop de echte omvang van onder meer Afrika beter wordt afgebeeld. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties nam een resolutie aan waarin kritiek wordt geuit op de veelgebruikte mercatorprojectie.
2 uur geleden